Okładka

Coraz więcej osób deklaruje, że prowadzi aktywny tryb życia. Nie chcemy z tego rezygnować nawet wtedy, gdy nastaje zima. I wcale nie musimy! Wystarczy odpowiednia odzież, aby spędzać wiele godzin na świeżym powietrzu, na przykład na górskich wędrówkach.

Jak dobrać odzież, aby dawała nam nie tylko ochronę przed zimnem, ale również poczucie komfortu i świadomość, że podążamy za najnowszymi trendami mody? Odzież sportową oferują między innymi sklepy e-horyzont.pl oraz sklep.jack-wolfskin.pl – znajdziemy tam markową odzież sportową i turystyczną, ozdobioną charakterystycznym logo z wilkiem.

Pierwsza warstwa: bielizna termoaktywna

Kiedy wybieramy się na wyprawę w góry, a aura jest już typowo zimowa, czyli panują mróz i śnieg, należy zadbać o to, aby mieć na sobie odpowiednią bieliznę. Powinna to być tzw. bielizna termoaktywna. Od tradycyjnej bawełnianej różni się tym, że utrzymuje naszą skórę w cieple i równocześnie odprowadza wilgoć od ciała. Dzięki temu, gdy spocimy się podczas intensywnej górskiej wspinaczki, nasza skóra pozostanie sucha i nie wyziębi się. Termoaktywną bieliznę produkuje się z bardzo wysokiej jakości włókien syntetycznych, często dodatkowo z domieszką włókien naturalnych, takich, jak bawełna lub wełna. Na zimę najlepsze będą koszulki z długim rękawem i spodenki z nogawkami. W sklepach sportowych tego typu odzież można kupować na sztuki lub w kompletach, co jest zazwyczaj bardziej opłacalne finansowo. Niektóre typy termoaktywnej bielizny gwarantują też ochronę od wiatru, a na ich powierzchni umieszczona jest bariera antybakteryjna. Osoby ze skłonnością do otarć powinny rozejrzeć się za tzw. bielizną bezszwową. Jest ona cięta z jednego kawałka materiału lub klejona, dzięki czemu nie ma wystających szwów.

Druga warstwa: odzież spodnia 

Na bieliznę termoaktywną zakładamy kolejną warstwę ubrania. Najlepiej sprawdza się tutaj odzież uszyta z nowoczesnych, oddychających tkanin gore-tex lub polar, które odprowadzają wilgoć od ciała, szybko schną, pozwalają skórze oddychać, a przy tym są lekkie i komfortowe dla ciała. Na spodnią odzież górską najczęściej używa się tkanin polarowych o gramaturze 100. Jest to jeden z cieńszych polarów i szyje się z niego najczęściej bluzy z krótkim zamkiem pod szyją. Skóra może w nim swobodne oddychać, a jednocześnie materiał nie przepuszcza tak częstych zimą powiewów mroźnego powietrza, zatem dobrze chroni przed wychłodzeniem. Jest przy tym lekki i przyjemny w dotyku. Szyje się z niego również getry, które można założyć pod wierzchnie spodnie. 

Trzecia warstwa: kurtka i spodnie

Ostatnią, wierzchnią warstwę zimowego stroju na wyprawy w góry stanowią kurtka i spodnie. Powinny one uszyte z lekkich, ale dobrze chroniących przez zimnem tkanin – na przykład gore-tex lub polar o wysokiej gramaturze – 200 a nawet 300. Nie tylko zapobiegają one wychłodzeniu, ale również skutecznie odprowadzają wilgoć od ciała, dzięki czemu skóra pozostaje sucha nawet przy dużym wysiłku i poceniu się. Kurtka na zimową aktywność fizyczną powinna być na tyle długa, aby osłaniała również dół pleców, ale nie może przy tym krępować ruchów. Kupmy model, który ma wysoki kołnierz i kaptur chroniący przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Ściągacze przy rękawach zapobiegną dostawaniu się śniegu, na przykład podczas jazdy na nartach. Jeśli chodzi o spodnie, to najlepsze będą takie z szelkami, które umożliwiają regulację długości.

Zimowe aktywność fizyczna jest bezcenna dla naszego organizmu, kondycji i samopoczucia. Aby jednak naprawdę wyszła nam na zdrowie, musimy zadbać o odpowiedni strój. Znajdziemy go w sklepach sportowych.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...