Autor: 

Trasa? Wytyczona. Buty? Sprawdzone i wyczyszczone. Plecak? Rozsądnie obciążony ubraniami, prowiantem i napojami. Można ruszać! Choć może lepiej bez pośpiechu. Góry raczej nigdzie się nie wybierają. Ty za to możesz jeszcze raz upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Albo zastanowić się, czy nie przydałoby Ci się coś jeszcze. W tym tekście znajdziesz propozycje narzędzi bushcraftowych i survivalowych, które okażą się użyteczne na szlaku. Warto od razu zaznaczyć, że wyszczególniony tu sprzęt powinien znaleźć miejsce (przestrzennie nie będzie to trudne) w plecaku górołaza niezależnie od pory roku i czasu, na jaki zaplanowano wyprawę.

Do czego w górach przydają się nóż i multitool

Autor: 
Nóż składany Walther Multitac Military Black TFK 3

Nóż składany Walther Multitac Military Black TFK 3

Zastosowania noża i multitoola w górach można mnożyć. Tak naprawdę mogą przydać się i w tych najbardziej prozaicznych (dzielenie posiłku), i w tych ratujących zdrowie i życie zadaniach, jak przygotowanie opatrunku czy wykonanie improwizowanej opaski uciskowej. Ponadto pomogą wtedy, gdy potrzebna jest szybka naprawa elementów ekwipunku, na przykład raków. Tylko czym powinny cechować się nóż i multitool, aby jak najlepiej spisywały się na szlaku?

Na pewno nie mogą być ciężkie. Do tego muszą odznaczać się wytrzymałością i świetnie leżeć w dłoni, umożliwiając tym samym pewny chwyt. Nasze propozycje to:

Nóż składany Walther Multitac Military Black TFK 3 – stylówka bardziej militarna, ale trwałość sprawdzona w wymagających warunkach. Wykonana ze stali 440C głownia o profilu drop point doskonale spisuje się podczas cięcia i odznacza się wysoką trwałością. Waga? Tylko 163 g.


Warto przeczytać: Bushcraft dla początkujących – co zabrać ze sobą na jesienne wycieczki


Autor: 
Multitool Walther MTK 2

Multitool Walther MTK 2

Multitool Walther MTK 2 – narzędzie bardziej uniwersalne, bo oprócz ostrza (także o profilu drop point) wyposażone również w szczypce, otwieracz do puszek i śrubokręt z wymiennymi końcówkami. Żłobienia i przetłoczenia w rękojeści zapewniają mocny chwyt nawet wtedy, gdy masz mokre dłonie. Narzędzie waży tylko 121 g.

Skoro pojawiły się nóż i multitool, warto wspomnieć również o maleńkim akcesorium, które pozwoli zawsze utrzymywać ich ostrza w idealnym stanie. To kompaktowa Ostrzałka Walther CKS. Wykonana z węgliku wolframu powierzchnia ostrząca zapewnia wysoką skuteczność w każdych warunkach. Konstrukcja narzędzia umożliwia natomiast ostrzenie pod dwoma kątami – 17 i 25 stopni. Dzięki temu ostrzałka sprawdza się zarówno w przypadku noży turystycznych, survivalowych, jak i kuchennych.

Jaka latarka w góry?

Autor: 
Latarka Walther PRO PL50

Latarka Walther PRO PL50

O tym, że w górach zmierzch zapada szybko wie niemal każdy. A jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których ratownicy muszą wyruszać po turystów, którzy w mroku zgubili szlak. Uniknąć takiego scenariusza lub – w bardzo trudnym położeniu – wezwać pomoc pozwoli prosta latarka podręczna EDC, jak na przykład Walther PRO PL50.

Stanowi ona źródło bardzo mocnego, sięgającego nawet 70 metrów światła. Przy tym odznacza się klasą odporności IP44, co znaczy, że jest odporna na zachlapania i wnikanie do wnętrza ziarenek piasku. Dobrze wyprofilowana rękojeść gwarantuje pewny chwyt nawet w trudnych warunkach. Źródłem zasilania są baterie AA (pamiętaj, aby mieć przy sobie zamienne). Co ważne, wraz z bateriami latarka waży zaledwie 52 gramy.

Apteczka w góry. Co powinna zawierać?

Niemal każdy wie też o tym, że w górach bywa niebezpiecznie. Wielu turystów nie pamięta jednak o tym elemencie wyposażenia. A nawet jeśli, to często zabierają ze sobą rzeczy niepotrzebne lub niezdatne już do użytku.

Co najlepsze, apteczkę turystyczną szybko i niewielkim kosztem przygotujesz we własnym zakresie. Wystarczy Ci wytrzymała, odporna na wilgoć torebka, w której umieścisz:

  • plastry opatrunkowe
  • żel odkażający
  • środki przeciwbólowe
  • bandaż
  • opaskę elastyczną
  • rękawiczki
  • koc ratunkowy

To absolutne minimum, które pozwoli Ci szybko i sprawnie zareagować w sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia. Miej tylko na uwadze to, aby po każdej wyprawie sprawdzić stan apteczki, uzupełnić braki i – jeśli zaistnieje potrzeba – dodać nowe wyposażenie.

Wymienione tu sprzęty i akcesoria stanowią oczywiście przykładowe propozycje i absolutnie nie wyczerpują tematu. Mamy jednak przekonanie, że sprawdzą się podczas niejednej wyprawy. A jeśli szukasz innych propozycji, sprawdź je w sklepie https://www.combat.pl (od 14.10.2019 aż do 27.10.2019 darmowa dostawa na cały asortyment)

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...