Już jakiś czas temu porzuciłam wysokie trekkingowe buty na rzecz niskich, i o wiele dla mnie wygodniejszych. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu na górskie szlaki, zależy mi przede wszystkim na:

  • Mocnym trzymaniu stopy
  • Stabilizacji i amortyzacji
  • Przyczepności buta do podłoża, zwłaszcza podczas zejścia.

Właśnie te 3 cechy producent wymienił swojej stronie jako flagowe w testowanym modelu, dlatego zdecydowałam się na niskie buty trekkingowe X Ultra 3 W firmy Salomon.

Podeszwa

Buty były ze mną już w Izerach, Karkonoszach, Alpach, na bagnistych szlakach w Beskidzie Sądeckim, w Górach Wałbrzyskich, przeszły ulewę, ponad 70 km w ciągu jednego dnia, wiele km asfaltu, ale na szczęście więcej wędrowały po górskich szlakach.

Swój chrzest bojowy przeszły w ulewie, po błocie i bagnach (nie spodziewałam się takich trudów wędrówki). Mimo, że nigdy wcześniej nie miałam na sobie niskich butów w takich warunkach, zdały test na piątkę. Co prawda przemokły i w środku chlupało, ale po wyczyszczeniu i wyschnięciu wyglądały jak nowe :). Materiał się nie zużył, but jest trwały i porządnie wykonany i nic się w nim nie rozkleiło. Na bagna i deszcze raczej nie polecam, ale kiedy nie pada, to czuję, że mam na nogach jedne z lepszych butów, jakie miałam okazję nosić.

Zbliżenie na bok buta

Jestem naprawdę zadowolona z wyboru. Z góry schodzi się (a nawet zbiega) szybko i stabilnie, przyczepność do podłoża jest odczuwalna, stopa również mocno trzyma się w bucie. Na górskie ścieżki i kamieniste szlaki buty nadają się idealnie - są bardzo wygodne, mają twardą podeszwę, są tak lekkie, że prawie nie czuć ich na stopach :)

Buty X Ultra 3 W mają za sobą już około 400 km i jak na razie bardzo delikatnie starła się tylna część podeszwy.

Salomon opisuje but jako:

Nasz bestseller, X ULTRA™ 3, zaprojektowany specjalnie dla kobiet, to teraz jeszcze lepszy but turystyczny. Dzięki technologii Descent Control ten but z łatwością radzi sobie podczas technicznych wędrówek i świetnie się sprawdza na ostrych zejściach. Oddychająca cholewka doskonale sprawdza się w upalne dni i nie straszne jej nawet trudne technicznie szlaki.

I faktycznie, to naprawdę dobry wybór na techniczne wędrówki. Element dookoła pięty wykonany jest ze specjalnej pianki OrthoLite® (powstałej z recyklingu opon), która dobrze trzyma stopę, amortyzuje ją i pozwala jej oddychać. Buty wybrałam również ze względu na ich przewiewność, i naprawdę czułam, że moja stopa oddycha.

Wybrałam system sznurowania Quicklace (bo nie chciało mi się sznurować butów), i dopiero po dłuższym czasie dostrzegłam kieszonki na sznurowadła - są schowane w językach buta. Wtedy przestały denerwować mnie uderzające o wszystko sznurowadła i przestałam mieć do X Ultra 3 jakiekolwiek zastrzeżenia :)

Sznurowanie - na pozór tradycyjne, ale jednak inne.

Warto nadmienić, że jedna z dziurek przez które przechodzą sznurowadła jest bardzo cienka, przez co trudno byłoby zamienić Quicklace na standardowe sznurowadła.

Przyczepność do podłoża, zwłaszcza podczas zejścia jest bardzo dobra - podczas szybkiego schodzenia po kamieniach miałam pewność, że moja stopa się nie ześlizgnie, ani nie zjedzie. Zapewnia to specjalne profilowanie buta.

To wszystko sprawia, że z chęcią polecę buty X Ultra 3 każdemu piechurowi, który szuka stabilnego i przyczepnego buta na trudne, techniczne szlaki, który nie jest ciężki, oddycha, i pozwala na odrobinę więcej swobody i szybkości niż wysoki but trekkingowy.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...