Sto kilometrów. Dziesiątki podejść. Tysiące wspomnień. Tak właśnie wygląda organizowany przez firmę Fjällräven wielodniowy trekking po Parku Narodowym Abisko, na północy Szwecji. Niedawno dzięki uprzejmości Fjällräven, miałam zaszczyt dołączyć do ekipy zdobywców tej niezwykłej trasy. Oto relacja z kilku niezapomnianych dni.

Organizator zabrał nas na ostatni, 17 kilometrowy odcinek ponad stukilometrowego trekkingu malowniczymi dolinami dalekiej północy. Dla większości uczestników był to wielodniowy trekking i głównie z tego powodu można pokusić się o porównanie Fjällräven Classic Sweden do Przejścia dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, Wyrypy Beskidzkiej, i innych wielokilometrowych zawodów górskich. Jednak było zupełnie inaczej. Dlaczego?

Przede wszystkim, krajobraz jest tam zupełnie inny, niż w w znanych nam obszarach. Park Narodowy Abisko to piękne, zielone lasy, czyste niebieskie jeziora w których odbija się słońce oraz rzeki przecinające go niemalże wszędzie. Na wyższych partiach gór roślinność zmienia się w alpejską. Od września widoczna jest tutaj zorza polarna - to jedno z lepszych miejsc do jej obserwowania.

Fjällräven Classic Sweden w Parku Narodowym Abisko miał swoją metę, ale całość trasy była równie piękna jak jej końcówka.

Oprócz malowniczych widoków, byłam zaskoczenia organizacją wydarzenia. Całość Fjällräven Classic Sweden podzielona była na 7 odcinków, gdzie znajdowały się miejsca do rozbicia namiotu, punkty lekarskie, toalety, a my akurat trafiliśmy na punkt, gdzie organizatorzy częstowali pysznymi naleśnikami :)

Po kilkugodzinnej wędrówce, która miło i szybko upłynęła na rozmowach z innymi piechurami (którzy przybyli w ilości 2000 z aż 46 krajów!) dotarliśmy na linię mety, aby znaleźć się wśród pozostałych turystów. Rozmowom, pozdrowieniom i gratulacjom nie było końca - wszyscy cieszyli się z ukończonej wędrówki.

Dla niektórych, a nawet dla wielu była to pierwsza górska wycieczka w życiu. Poprzez szereg ułatwień na szlakach i podział na klika grup startowych organizatorzy wychodzą naprzeciw wszystkim chcącym wziąć udział w trekkingu - zarówno sportowcom, którym pokonanie tego dystansu zajmuje mniej niż dzień, jak i osobom, dla których jest to pierwsza górska wędrówka.

Wydarzenia Fjällräven Classic odbywają się nie tylko w Szwecji, ale w wielu innych krajach, a miejsca wyczerpują się w zadziwiającym tempie. A ponieważ w maju 2020 r. planowany jest trekking w Monachium, nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić do wzięcia w nim udziału.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...