Kupując sprzęt narciarski czy snowboardowy w pierwszej kolejności skupiamy się na deskach, sprawdzamy wiele par butów, czy przymierzamy kolejne modele kurtek. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym elementem naszego zestawu są gogle. W tym artykule przedstawimy jakie niebezpieczeństwa czekają na użytkowników stoków oraz na co zwrócić uwagę kupując gogle na snowboard lub narty.
Przed czym chronią nas gogle narciarskie?
Wydawać by się mogło, że umieszczona w ramce szybka ochrania nas jedynie przed słońcem, jednak powodów, dla których warto wyposażyć się w gogle jest znacznie więcej.
Na nartach i snowboardzie poruszamy się szybko, w związku z czym w kierunku naszych oczu leci zimny, często lodowaty wiatr. Opady, a także inni użytkownicy stoku powodują, że na wysokości naszej twarzy unoszą się drobinki lodu i śnieg, a nagłe wpadnięcie ich do oczu może być niebezpieczne. Wystarczy też chwila nieuwagi, by na mocno zapełnionym stoku ktoś uderzył nas kijkiem, czy by zahaczyć o gałąź jeżdżąc po dziewiczych terenach. Słońce to jednak wciąż nasz największy przeciwnik, który atakuje nas nie tylko z góry, ale i odbijając się od śniegu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego filtru soczewki do panujących warunków.
Kategorie szkieł w goglach na snowboard i narty
Szyby podlegają kategoryzacji pod względem poziomu przepuszczalności światła. Kupując gogle narciarskie znanych, sprawdzonych marek mamy pewność, że w pełni ochronią one nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC, dlatego musimy je odpowiednio dobrać pod względem warunków oświetleniowych, w jakich będziemy się poruszać.
- S4 - kategoria oferująca najlepszą ochronę oczu, przeznaczona na bardzo słoneczne dni, najczęściej stosowana w turystyce lodowej.
- S3 - przepuszczalność światła takich soczewek wynosi od 8 do 18%, dzięki czemu sprawdzą się one w jasne, bezchmurne dni.
- S2 - szyby przepuszczające światło w zakresie 18-43%, doskonałe do lekkiego zachmurzenia.
- S1 - gogle snowboardowe o tej kategorii przepuszczają 43-80% światła, dlatego są odpowiednie do jazdy w dni pochmurne oraz podczas zapadania zmroku.
- S0 - soczewki przepuszczające od 80 do 100% światła, najlepsze do jazdy nocą.
Gogle snowboardowe i narciarskie do różnych warunków oświetleniowych
Pogoda jest zmienna i niestety, chociaż zawsze życzymy sobie tej najpiękniejszej, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, z czym spotkamy się na wyjeździe. Producenci pod tym względem wychodzą nam naprzeciw, oferując gogle na snowboard i narty z wymiennymi szybkami lub soczewkami fotochromatycznymi.
W przypadku gogli z wymiennymi soczewkami zazwyczaj w komplecie otrzymujemy dwie - o kategoriach S3 i S1 lub S2 i S1. Często łączy się to z zastosowanym w ramce systemem szybkiej wymiany szyby, byśmy mogli błyskawicznie zareagować na zmieniające się warunki.
Gogle z soczewką fotochromatyczną to rozwiązanie znacznie wygodniejsze, ale i droższe. Szyba automatycznie dostosowuje swoją barwę, przyciemniając się w słońcu i rozjaśniając przy zachmurzeniu. Dzięki temu nie musimy martwić się o dodatkową szybkę w kieszeni, czy niedostateczną widoczność w trudnych warunkach. Soczewki fotochromatyczne najczęściej obejmują zakres kategorii od S1 do S3.
Funkcjonalności szyb w goglach na narty i snowboard
Oprócz różnych kategorii przepuszczalności światła, w soczewkach możemy spotkać się z dodatkowymi technologiami, które sprawią, że jazda będzie wygodniejsza. Kilka najważniejszych funkcji to polaryzacja, powłoka Anti-Fog, czy hydrofobowa.
Filtr polaryzacyjny odpowiada za zniwelowanie odbić światła od śniegu, czy wody. Zastosowanie go w goglach pozwoli naszym oczom w pełni się zrelaksować, pozbawi mięśnie twarzy napięcia, a nam umożliwi jeszcze lepsze widzenie i szybszą reakcję na ewentualne niebezpieczeństwo.
Powłoka hydrofobowa sprawia, że woda spływa po szybie, dzięki czemu opady nie zatrzymują się na naszych goglach w postaci kropel. Warstwa Anti-Fog zapobiega parowaniu szkieł, które może powstawać ze względu na różnice temperatur pomiędzy naszą twarzą, a powietrzem na stoku. Zaparowaniu soczewki kładą kres również systemy wentylacji, stosowane zarówno w ramkach, jak i szkłach.
Gogle, a okulary korekcyjne
Osoby z wadą wzroku nie muszą na stoku korzystać z soczewek korekcyjnych - wystarczą odpowiednio dobrane do ich potrzeb gogle. Modele OTG, czyli Over The Glasses, skierowane są właśnie do użytkowników korzystających na co dzień z okularów. Takie gogle narciarskie i snowboardowe posiadają specjalnie wyprofilowaną ramkę, w której jest więcej miejsca, by móc ją swobodnie założyć na swoje „drugie oczy”.
Jakie gogle na snowboard i narty wybrać?
Gdy już wiemy, jak ważne jest posiadanie gogli w naszym ekwipunku, przychodzi czas na wybór odpowiedniego modelu. Najważniejszym kierunkiem wyprawy po sprzęt na narty i snowboard powinien być sklep specjalizujący się w produktach z tych dziedzin sportowych. Dzięki temu mamy pewność, że w ofercie spotkamy się wyłącznie ze sprawdzonymi, znanymi markami, a także profesjonalnym doradztwem.
Nie masz jeszcze sprzętu na nowy sezon? Odwiedź nasz sklep online i kup gogle na snowboard już dziś! Więcej na snowshop.pl/gogle-snowboardowe lub jeden z punktów stacjonarnych:
1 i 2) Warszawa
ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b
3) Gdynia
ul. Chwaszczyńska 68
Źródło: Sklep Narciarski i Snowboardowy SnowShop.pl
Komentarze