Autor: 

Czy wiesz, że możesz łatwo zaimpregnować każdą parę butów górskich? Wszystko, czego potrzebujesz, to garść prostych porad i przyborów, które pomogą przywrócić ich kondycję do stanu przed wycieczką.

Nie ma to jak para błyszczących, zaimpregnowanych butów, jednak poprzez zużycie mogą stać się szybko postrzępione i brzydkie, oraz stracić wszystkie swoje walory. Regularne czyszczenie butów i ich staranna impregnacja nie będą cię kosztować zbyt wiele, ale rekompensata będzie ogromna, ponieważ żywotność obuwia zostanie znacznie przedłużona.

Ponowna impregnacja twoich butów zależy od intensywności użytkowania. Nie jest na pewno wymagane, aby impregnować buty po każdym użyciu, ale zalecana jest ponowna impregnacja po kilku kolejnych użyciach, aby zapobiec uszkodzeniu lub pogorszeniu ich stanu. Lepszym wyjściem jest częstsza niż to zalecane konserwacja niż doprowadzenie do zniszczenia butów i ich naprawa.

Buty ze skóry licowanej

Skóra jest materiałem naturalnie „odpychającym” wodę, ale nie oznacza to, że nie można zwiększyć tej właściwości przy odrobinie specjalistycznych środków. Na rynku dostępnych jest wiele wosków na bazie naturalnego wosku pszczelego. Woski te są specjalnie opracowane, aby przywrócić wodoodporność i kondycję skóry. Ponieważ buty skórzane są wytwarzane ze skóry zwierzęcej i z czasem mogą stracić swoje naturalne oleje i wilgoć oraz zacząć pękać i wysychać. Krem do skóry to najlepsze rozwiązanie; przywraca połysk każdego obuwia skórzanego i odżywia go oraz chroni przed przyszłym zacieraniem, działając jako odżywka.

Oto lista czynności, które skutecznie ochronią twoje buty:

  1. Przede wszystkim należy dokładnie i skutecznie czyścić buty. Najpierw usuń luźne zabrudzenia i użyj ściereczki nasączonej ciepłą wodą, aby wytrzeć resztę błota. Jeśli są mocno zabrudzony, opłucz je letnią wodą, ale nigdy nie zanurzaj w niej całego buta, ponieważ spowoduje to nieodwracalne uszkodzenia.
  2. Pozostaw buty do wyschnięcia przed zastosowaniem żeli, kremów lub wosków. Naturalne suszenie jest kluczowe; jeśli spróbujesz szybko wysuszyć buty za pomocą suszarki do włosów, istnieje większe ryzyko, że buty zaczną pękać.
  3. Nałóż niewielką ilość wosku do butów na suchą ściereczkę i starannie przetrzyj skórę. Nie używaj zbyt dużo preparatu, ponieważ powoduje to twardnienie butów. Zacznij od wcierania wosku bardzo małymi porcjami i użyj więcej na pokrycie wtórne, jeśli to konieczne. Jeśli wosk jest zbyt twardy, aby go rozetrzeć, delikatnie rozpuść go za pomocą suszarki do włosów.
  4. Pozostaw buty do wyschnięcia naturalnie przez co najmniej 30-60 minut. Oprzyj się pokusie wykorzystania źródła ciepła do szybszego ich suszenia, ponieważ spowoduje to przedwczesne pękanie.
  5. Nadmiar wosku rozetrzyj suchą szmatką.
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...