Okładka

Bliskość Tatr sprawia, że sezon w Zakopanem trwa cały rok. Latem tłumy turystów wędrują na Giewont, a zimą szusują na Harendzie. Warto jednak wiedzieć, że stolica Tatr sama w sobie ma wiele do zaoferowania. Co warto zobaczyć w Zakopanem, aby poczuć góralski klimat?

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - “Willa Koliba” (ul. Kościeliska 18)

Styl zakopiański to jeden z ważniejszych elementów podhalańskiego folkloru. Wprowadzony przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX wieku, od ponad stu lat tworzy niepowtarzalną atmosferę Zakopanego. Polecamy więc zajrzeć do najstarszej willi zaprojektowanej przez Witkiewicza. “Willa Koliba” wpisana do rejestru zabytków, jest bowiem jednym z ciekawszych oddziałów Muzeum Tatrzańskiego. Pomieszczenia zaaranżowane przez Władysława Hasiora zachwycą każdego miłośnika góralskiego ducha. Nie lada gratkę dla zwiedzających stanowi pokaźny zbiór etnograficzny Zygmunta Gnatowskiego, inwestora willi. W “izbie góralskiej” znajdziemy m.in. przedmioty codziennego użytku, rzeźbione figurki, instrumenty i piękne meble. Ciekawostką jest fakt, że ulica Kościeliska, przy której znajduje się willa jest najstarszą ulicą w Zakopanem. Warto więc kontynuować spacer i obejrzeć inne ciekawe architektonicznie zabudowania. Ponadto, polecamy znaleźć nocleg w centrum Zakopanego, noc w zabytkowej góralskiej chacie będzie niezwykłym doświadczeniem.

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku (ul. Kościeliska)

Najstarszym i zarazem najcenniejszym kościołem w Zakopanem jest Stary Kościół na ulicy Kościeliskiej. Drewniana konstrukcja została wzniesiona w latach 1847-1851. Warto zobaczyć kameralne, jednonawowe wnętrze, które w znacznej części zachowało swój pierwotny charakter. To tam msze prowadził Józef Stolarczyk, pierwszy zakopiański proboszcz. Cenny zabytek leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Tuż obok znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Ta jedna z najbardziej znanych polskich nekropolii funkcjonuje od około 1850 roku. W latach 30-tych XX wieku wpisano cmentarz do rejestru zabytków. Od tamtej pory spoczywają tam tylko osoby zasłużone, które na stałe wpisały się w historię Zakopanego i Podhala. Swoje groby mają tam takie legendy jak Stanisław Witkiewicz, Sabała, czy Władysław Hasior. Niesamowity klimat cmentarza tworzą też same mogiły, z których większość można nazwać małymi dziełami sztuki.

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza (ul. Bronisława Czecha 1)

Wszyscy fani skoków narciarskich pewnie nie raz oglądali zakopiańską skocznię w telewizji. Pierwsze zawody odbyły się tutaj w 1925 roku. Od tamtej pory skocznia jest miejscem wielu wydarzeń sportowych, w tym również Pucharu Świata - najważniejszej międzynarodowej imprezy skoków narciarskich. To tutaj Polacy z zapartym tchem śledzili wyczyny Adama Małysza. W dni wolne od zawodów, Wielka Krokiew jest udostępniona dla turystów. Na sam jej szczyt można wjechać kolejką linową. Warto, bo z platformy widokowej rozciąga się piękny widok na okolicę. Jeśli odwiedzacie Zakopane zimą, koniecznie wejdźcie do zbudowanego nieopodal Wielkiej Krokwi, Śnieżnego Labiryntu. Lodowa budowla robi furorę na Podhalu i przyciąga nie tylko rodziny z dziećmi.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...