Okładka

Podhale to nie tylko wspaniałe krajobrazy i urzekająca przyroda. Region ten od lat jest mekką dla artystów poszukujących natchnienia. Właśnie tam możemy też obcować z niezwykłym dziedzictwem kulturowym, jakim jest góralski folklor. Aby poczuć klimat prawdziwego Podhala, polecamy wziąć udział w jednym z podhalańskich festiwali. Organizowane co roku, mają nie tylko ubarwić pobyt przyjezdnym, ale przede wszystkim kultywować pielęgnowane od pokoleń tradycje.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (sierpień)

To prawdziwa gratka dla miłośników folkloru góralskiego. Festiwal od 50 lat jednoczy górali nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przyjeżdżają do Zakopanego na kilka sierpniowych dni, aby wspólnie celebrować swoje dziedzictwo kulturowe. Zespoły muzyczne, taneczne i artyści ludowi rywalizują w prestiżowym konkursie, w którym główną nagrodą jest “Złota Ciupaga”. Zawody są niezwykle widowiskowe. Dodatkowo, w ramach festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące m.in. warsztaty folklorystyczne, koncerty, wystawy fotografii, jarmarki, czy barwne korowody. To świetny pomysł na inspirujący weekend w Zakopanem dla całej rodziny. Z pewnością nie tylko dzieci będą miały frajdę!

Tatrzańskie Wici (lipiec-wrzesień)

Ten wyjątkowy festiwal to cykl imprez plenerowych mających miejsce na całym Podhalu. Organizowany nieprzerwanie od 2001 roku, na stałe już wpisał się w kalendarium wydarzeń związanych z góralskim folklorem. Przez dwa letnie miesiące w roku mieszkańcy powiatu tatrzańskiego wspólnie kultywują swoje tradycje. Można wtedy obejrzeć m.in. wybory najpiękniejszej góralki lub harnasia roku, posłuchać koncertów lokalnych kapel, albo... wziąć udział w tradycyjnych wykopkach. Jest to doskonała okazja, aby poznać bogactwo i różnorodność kulturową tego pięknego regionu. Zainteresowanym radzimy wcześniej pomyśleć o rezerwacji noclegu, warto mieć na uwadze, że Zakopane i okolice są w tym czasie oblegane przez turystów.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej “Muzyka na Szczytach” w Zakopanem (wrzesień)

To niezwykłe wydarzenie organizowane jest od 2009 roku przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza.Głównym motywem festiwalu są koncerty wybitnych twórców muzyki kameralnej światowego formatu. Przez kilka wrześniowych dni Zakopane staje się rajem dla prawdziwych melomanów i miłośników sztuki. Poza koncertami można wziąć udział w spektaklach teatralnych, czy też obejrzeć wystawy malarstwa i fotografii. Organizatorzy festiwalu chcą wskrzesić w Zakopanem artystycznego ducha z czasów, kiedy miasto było inspiracją dla Jana Kasprowicza czy Karola Szymanowskiego. Tym pięknym przedsięwzięciem przypominają, jak istotną rolę w rozwoju Zakopanego pełniła sztuka.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...