Autor: 

Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór marek jeśli chodzi o skarpety. Jednak warto pamiętać, że skarpety dobieramy w zależności od rodzaju naszej aktywności. Możemy wyróżnić: biegi górskie, wędrówki górskie, wspinaczka, ekspedycje etc. Wysokiej jakości skarpetki, będą tak zaprojektowane, aby dobrze sprawdzić się w określonej aktywności i porze roku.

Skarpety do biegania

Współczesne skarpety służące do biegania, mają określone dopasowanie, aby wyeliminować ślizganie i marszczenie w trakcie biegania, oraz skonstruowane są z bardzo dobrze oddychających materiałów, w celu zmniejszenia ilości potu. Bardzo dobry efekt dają wzmocnienia w okolicach kostki i śródstopia.

Skarpety trekkingowe

Dostępne są w różnych gramaturach materiału, na różne warunki, zazwyczaj mają amortyzujące strefy na pięcie i palcach, aby walczyć z kontuzjami po wielogodzinnych trekkingach. Wykonane są z wielu wersji materiałowych, począwszy od wełny merynosowej, skończywszy na tych wykonanych w 100% z włókiem syntetycznych. Skarpety do trekkingu są zazwyczaj lepiej dopasowanie, szczególnie w okolicach kostki i śródstopia, ale zazwyczaj nie są tak rozciągliwe i ścisłe jak skarpetki przeznaczone do biegania.

Najlepsze materiały używane przy produkcji skarpet trekkingowych to:

Wełna merynosowa

Wełna merino zapewnia świetną amortyzację, wchłania i szybko odprowadza wilgoć, jest antybakteryjna, zapewnia ciepło w niskich temperaturach i pomaga utrzymywać stopy w cieple. Skarpety wykonane z wełny merynosowej wysokiej klasy nie podrażniają skóry. Skarpetki wełniane są wytrzymałe. Wełna z merynosów, posiada też właściwości do utrzymania ciepła, nawet gdy włókno jest mokre, co jest szczególnie przydatne gdy przemoczymy nasze obuwie. Wełna  jest droższa od materiałów syntetycznych.

Materiały syntetyczne

Znaczenie materiałów syntetycznych znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje sporo wysokiej klasy rodzajów skarpet, które oferują podobne korzyści. Czas suszenia syntetycznych skarpet jest znacznie krótszy niż wełnianych. Minusem jest, że niektóre skarpetki syntetyczne posiadają również tendencję do łapania zapachu, ale wiele firm stosuje materiały antybakteryjne, które pomagają powstrzymać zapach. Syntetyki są na ogół tańsze niż wełna.

Nowy rodzaj skarpet syntetyczno-wełnianych

Istnieje nowy rodzaj skarpet syntetyczno-wełnianych, które wykonane są z wełny merynosowej i materiałów syntetycznych. Włókna te mają właściwości zarówno wełny, jak i włókien syntetycznych. Niektóre zawierają również inne naturalne materiały, takie jak jedwabi bambus.

Wysokość skarpet

Skarpety trekkingowe występują w różnych wysokościach:

  • Skarpety „niskie”, tzw. stopki - w bardzo niewielkim stopniu chronią przed otarciami, będą odpowiednie tylko do bardzo niskich butów.
  • Skarpety powyżej kostek - mają za zadanie ochronę kostek, odpowiednie do półbutów trekkingowych.
  • Skarpety wystające powyżej tzw. „mankietu” butów, najbardziej typowa długość skarpet górskich.
  • Skarpety „pod kolano” - przeznaczone dla alpinistów, dobrze opinają mięśnie łydek i mają bardzo dobre właściwości grzewcze
Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...