Okładka

Piękna i kobieca, a zarazem twarda i nieustępliwa. W górach silna i żelazna, w dolinach wrażliwa i samotna. Jednym razem wesoła i towarzyska, innym razem wycofana i zachowawcza. Wanda Rutkiewicz to przykład kobiety z dziewczęcym typem urody i męskim uściskiem dłoni, to połączenie kobiecego wdzięku i elegancji z zamiłowaniem do męskiego sportu. To ta, która we włosy wpinała kokardę, a w rękach trzymała czekan, karabinek i linę.

W górach z odwagą parła do celu, a w życiu codziennym była zagubiona i zdezorientowana. Przepełniona pasją nie potrafiła wybrać między zamiłowaniem do wspinaczki, a miłością do mężczyzny. Przez jednych podziwiana i kochana, przez drugich uważana za apodyktyczną i skupioną jedynie na własnym sukcesie. Wolność ceniła ponad wszystko, dlatego z wypraw górskich powracała do pustych czterech ścian. Finalnie po samotnym ataku na Kanczendzongę w Himalajach, uznana za zaginioną. Ciała nigdy nie odnaleziono, a fakt ten, do dziś skłania do snucia różnych przypuszczeń.

Wanda Rutkiewicz to kobieta zagadka. To zdobywczyni najwyższych szczytów świata, której historia życia zbudowana jest z wielu sukcesów, paradoksów i tajemnic. Wielowymiarowość Wandy Rutkiewicz w sposób wyjątkowy przedstawia Anna Kamińska w biografii Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci.*

Autorka zadała sobie wiele trudu, aby dowiedzieć się co ukształtowało kobietę, która wspięła się na Mount Everest. W celu poznania całej prawdy analizuje ogromne ilości archiwalnych dokumentów, listy, wywiady, fotografie, dyplomy, pocztówki, chyba wszystko, co dotąd napisano i powiedziano o Wandzie Rutkiewicz. Chcąc poznać tajemnicę życia i śmierci swojej bohaterki, autorka biografii rozmawiała z jej kolegami i koleżankami ze szkoły, z pracy, z klubów wspinaczkowych. Spotkała się z jej byłym mężem, z adoratorami, z rodziną bliższą i dalszą, z przyjaciółmi i wrogami.

W historii rodzinnej i w czasach młodości Anna Kamińska szuka odpowiedzi na skomplikowaną osobowość polskiej himalaistki i jej igranie ze śmiercią. Wskazuje, że na wybory życiowe i ekscentryczność Wandy Rutkiewicz miała wpływ otaczająca ją rzeczywistość, w której śmierć bliskich towarzyszyła jej od dzieciństwa. Najpierw w czasie wojny w rosyjskim łagrze umiera wuj Wandy, potem po wojnie niewypał pocisku artyleryjskiego rozszarpie jej brata, a gdy już będzie dorosłą kobietą w brutalny sposób zostanie zamordowany jej ojciec. W końcu ukochane góry zabiorą jej miłość życia i blisko czterdziestu przyjaciół.

Niezwykle ważną rolę w życiu Wandy Rutkiewicz odegrał ojciec – Zbigniew Błaszkiewicz. To on miał główny wpływ na jej drogę życia, podejście do ludzi i mężczyzn. Zbudował ją z cech pozytywnych i negatywnych. Bez wątpienia był jej wielką inspiracją i siłą napędową. Anna Kamińska wątek ojca rozwija z pasją. Już prolog książki wskazuje na to, że Zbigniew Błaszkiewicz będzie równie ważną postacią, co Wanda Rutkiewicz. Wiemy o nim, że był poliglotą, inżynierem po studiach we Lwowie, wynalazcą, człowiekiem o otwartym umyśle, pływakiem, strzelcem wyborowym, ćwiczył jogę, trenował dżudo, karate, boks. Do końca życia pozostał silny i wysportowany. W pewnym momencie odizoluje się od rodziny, obarczając córkę troską o dom, pieniądze i obowiązki dnia powszedniego.

Obraz Wandy Rutkiewicz, który stworzyła Anna Kamińska jest tak bogaty w różne odcienie, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka była Wanda Rutkiewicz i czy afery, które wybuchały wokół jej osoby były prawdą, czy krzywdzącymi pomówieniami. Nic nie jest pewne, a jedynie złożone z subiektywnych opinii osób znających bohaterkę książki z różnych okoliczności, tych codziennych i tych ekstremalnych. Wandę Rutkiewicz można krytykować za jej cechy charakteru i sposobów życia, ale nie można odmówić jej - pracowitości, zdyscyplinowania w dążeniu do celu i odwagi w realizacji swoich marzeń. I nawet wrogowie zgodnie krzykną: Za K2 chapeau bas!

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...