Na informacje dotyczące kanionu natrafiliśmy zupełnym przypadkiem podczas przeczesywania internetu, w celu znalezienia ciekawych miejsc do zwiedzenia we Włoszech. Jadąc z Dolomitów w stronę Chorwacji mieliśmy tą miejscówkę akurat po drodze, więc długo nie zastanawiając się, postanowiliśmy tam podjechać. 

Kanion został wyryty w warstwach dwóch rodzai formacji skalnych (głównie węglanowych). Starsza (dolna) jest z ery kredowej, powstała około 100-60 milionów lat temu. Młodsze (górne) warstwy skały pochodzą z epoki niskiego eocenu, około 50-60 milionów lat temu. 

Przyjechaliśmy rano (około 8) do miejscowości Sant Antonio di Tortal (w gps wpisaliśmy Brent De L’Art) z przekonaniem, że spotkamy tam pełen turystów parking. O dziwo było puściusieńko, a w stronę kanionu kierowały się jedynie 4 osoby. Sant Antonio to niewielka mieścinka, a parking znajduje się między domami. Odnaleźliśmy drogowskaz kierujący do kanionu i ruszyliśmy początkowo asfaltową drogą.

Po około jednym kilometrze skręciliśmy w lewo na ścieżkę wiodącą w dół przez las. Po straceniu około 100 metrów wysokości dochodzimy do mostku, z którego możemy wejść do kanionu Brent de L’Art. 

Zapraszamy na stronę: www.kozicepiwniczanskie.pl

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...