Okładka

Serce Katalonii - jej wysokość Barcelona - potrafi zachwycić architekturą, różnorodnością, czy wielokulturowością ale też zmęczyć chaosem, tłumem turystów i występującymi w sezonie letnim upałami. Tym, którzy chcieliby odetchnąć od wielkomiejskiego klimatu polecam wybrać się do położonego 40 km na północny-wschód od Barcelony - Montserrat.

Miejsce to znane jest przede wszystkim z malowniczo położonego na skale klasztoru, w którym znajduje się drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwana „La Moreneta”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „Czarnulkę”, zapewne od czarnego koloru twarzy Madonny. Legenda głosi, że ok. 50 r. figurka dłuta św. Łukasza została przywieziona do Hiszpanii przez św. Piotra. Badania przeprowadzone za pomocą węgla radioaktywnego nie pozostawiają jednak złudzeń i datują powstanie rzeźby na XII w. Benedyktyni żyjący w klasztorze rozgłosili, że rzeźba potrafi zdziałać cuda, co po dziś dzień przyciąga ok. 2 miliony pielgrzymów i turystów rocznie!

Klasztor Montserrat

Mało kto wie natomiast, że Montserrat to przede wszystkim szlaki trekkingowe w ciągnącym się na przestrzeni 10 km masywie górskim. Do wyboru mamy kilka dosyć łatwych i bezpiecznych szlaków, wymagających przeciętnej sprawności fizycznej. Celem naszej wyprawy został najwyższy szczyt w masywie - Sant Jeroni 1236 m. n.p.m.

Mapa dostępnych szlaków

Początek szlaku, który wybraliśmy znajduje się tuż nad klasztorem i wiedzie łagodnie w górę, częściowo utwardzonymi ścieżkami, częściowo po kamiennych schodach.

Konglomeraty i zlepieńce tworzące ściany masywu

Całość trekkingu w obie strony zajmuje mniej więcej 4-5 h, w zależności od kondycji fizycznej uczestników. Warto ze sobą zabrać wygodne obuwie, coś do jedzenia i przede wszystkim zapas wody ponieważ na szlaku nie ma żadnych schronisk.

fot. Michał Nowak

Po drodze mijamy zmyślne formacje skalne przywodzące na myśl turecką Kapadocję. Zbudowane głównie z konglomeratów i zlepieńców, powstały w morzu katalońskim przed 50-35 milionami lat. Spojone ilastym, wapiennym lepiszczem ściany sięgają 1000 m.

Montserrat to także popularny rejon wspinaczkowy. Znajdziemy tutaj ok. 2000 dróg wspinaczkowych o trudnościach od 3 do 8b, umożliwiające praktycznie każdy rodzaj letniego wspinania.

fot. Michał Nowak

Informacje praktyczne

Dojazd

Pociąg linii R5, ze stacji Barcelona Plaça Espanya do Montserrat-Aeri (kolejka linowa) lub Monistrol Montserrat (kolejka szynowa).

Cena

Bilet łączony w obie strony na pociąg i kolejkę linową wyniósł nas 21,50 euro od osoby (stan na sierpień 2018). Zwiedzanie klasztoru kosztuje 16 euro.

Czas wycieczki

  • 4-5 h trekking
  • 1-2 h zwiedzanie okolicy klasztoru

Co należy ze sobą zabrać?

Wygodne obuwie, jedzenie, woda, coś przeciwdeszczowego, pomocne mogą okazać się kije trekkingowe.

Pogoda

Klimat jest nieco ostrzejszy niż w Barcelonie, ciepło i słonecznie przez większą część roku ale wietrznie.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...