Okładka

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędna dla turystów spędzających wakacje za granicą. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o jej działaniu i ograniczeniach.

Co to jest karta EKUZ?

Obszar UE/EFTA

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument potwierdzający prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki temu część podstawowych i niezbędnych do ratowania życia i zdrowia usług medycznych zostanie zrefundowana.

Przypominamy, że do UE bądź EFTA należą obecnie:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia (EFTA), Liechtenstein (EFTA), Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia (EFTA) , Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria (EFTA), Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Kartę można wyrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim należy wypełnić wniosek w placówce NFZ stosownej do miejsca zamieszkania lub zrobić to online – skanując wniosek i wysyłając go do oddziału wojewódzkiego NFZ mailem, pocztą/faksem lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Gotowy EKUZ można odebrać osobiście w placówce NFZ, karta może zostać też wysłana do wnioskodawcy, jeśli we wniosku zaznaczono pole "Przesłać pocztą na adres". EKUZ może odebrać też upoważniona osoba trzecia.

Co zapewnia EKUZ?

Korzystając z EKUZ za granicą, podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa danego państwa – na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Oznacza to, że karta zrefunduje tylko te usługi, które są darmowe w danym kraju. Może się więc okazać, że za wizytę u specjalisty bądź za częściowo za pobyt w szpitalu będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Czego nie zapewnia EKUZ?

EKUZ ma szereg ograniczeń, o których należy pamiętać planując zagraniczną podróż:

  • Działa tylko w krajach UE/EFTA, czyli pozostawia poza swoim zasięgiem dużą część Bałkanów oraz Ukrainę, Białoruś i Rosję.

  • Dotyczy wyłącznie publicznej służby zdrowia, prywatną należy opłacić na własną rękę. Sytuację komplikuje fakt, że w wielu krajach UE obowiązuje współfinansowanie usług medycznych - nawet w takich przypadkach, jak wizyta u internisty albo przejazd karetką.

  • Nie obejmuje ewentualnego transportu medycznego do Polski.

  • W zdecydowanej większości nie obejmuje kosztów ratownictwa i poszukiwań – jeśli np. w górach zadzwonimy po zagraniczny odpowiednik naszego GOPR.

Autor: 
Licencja : 
PD
Koszty ratownictwa i poszukiwań są zazwyczaj poza EKUZ

Koszty ratownictwa i poszukiwań są zazwyczaj poza zasięgiem EKUZ.

Czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia podróżując za granicą?

Sam EKUZ na wyjazd za granicę nie wystarczy, Rozsądnym wyjściem jest zatem zakup polisy turystycznej na czas wyjazdu. W zależności od celu, charakteru i kierunku wyjazdu, takie ubezpieczenie kosztuje od 3 do 10 zł dziennie za osobę. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym poradniku ubezpieczeniowym. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Zwrot kosztów leczenia niezależnie od tego, czy korzystamy z usług publicznych, czy prywatnych (ale uwaga, zawsze jest maksymalna kwota, tak zwana suma gwarantowana do wysokości której ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia - znajdziesz ją przy zakupie polisy).

  • Assistance – wsparcie informacyjne i prawne w razie jakichkolwiek problemów za granicą, między innymi ubezpieczyciel podpowie, gdzie szukać pomocy, zorganizuje tłumacza i pobyt dla bliskich na czas pobytu w zagranicznym szpitalu Ubezpieczenie turystyczne można zakupić wyjeżdżając zarówno do krajów europejskich, jak i do pozostałych państw świata,

  • Pokrycie innych kosztów – transportu do Polski, zakupu leków, kosztów ratownictwa i poszukiwań (bardzo ważne w górach).

  • Dodatkowe elementy ochrony – OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków ubezpieczenie bagażu, pomoc prawna itp.

Ubezpieczenie turystyczne oferuje wiele znanych firm. Warto porównać polisy pod kątem zakresu ubezpieczenia, dodatkowych elementów i rozszerzeń, a także ceny. Można to zrobić za pomocą porównywarek ubezpieczeń turystycznych. Na polskim rynku działa ich kilka, z własnego doświadczenia polecamy rankomat.pl.

Przykładowy wynik działania wyszukiwarki Rankomatu - zwróć uwagę na koszty ratownictwa w górach.

Przykładowy wynik działania wyszukiwarki Rankomatu - zwróć uwagę na koszty ratownictwa w górach.

Czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia podróżując w Polsce?

W Polsce leczenie, a także ratownictwo i poszukiwania są bezpłatne. Nie ma też bariery językowej stwarzającej problemy przy umawianiu wizyt i załatwianiu formalności. Czy warto więc zawracać sobie głowę dodatkowym ubezpieczeniem?

Okazuje się, że tak – zwłaszcza, że cena krajowej polisy jest bardzo niska (5-15 zł za tydzień ochrony za osobę). W zamian otrzymamy zwrot kosztów prywatnego leczenia, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz – w niektórych przypadkach - opłacenie kosztów ratownictwa i poszukiwań w strefie przygranicznej – do 30 kilometrów w głąb lądu licząc od granicy Polski.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...