Okładka

Gotowanie posiłków podczas trekkingu to bardzo istotny element. Klasyką jest gotowanie posiłków na gazie. Producenci zapewniają tutaj bardzo szeroki wybór kuchenek i palników. Jednak gaz nie zawsze jest idealnym paliwem zarówno pod względem transportu (nie wolno przewozić w samolotach) czy gotowania w zimie (są wyjątki, które działają w niskich temperaturach ale bardzo drogie. Może też występować problem z dostępnością). Alternatywą dla gazu (i ogniska, które nie zawsze możemy rozpalić) są kuchenki na paliwa płynne. Jednym z ciekawszych modeli na rynku jest wielopaliwowa kuchenka marki OPTIMUS – Nova +

Optimus Nova +

Zanim rozpiszę się nad moimi przygodami z tym produktem kilka słów od producenta o palniku, a raczej to co znajdziecie na stronach polskich sprzedawców:

Opis produktu:

 • Paliwo: Biały gaz, parafina, olej napędowy, paliwo lotnicze, benzyna bezołowiowa
 • Czas spalania: do 2,5 h przy pełnej wydajności (przy 450 ml paliwa)
 • Czas gotowania: Dla 1 l wody ok. 3,5 minuty
 • Wydajność: Wat: 2850; BTU: 9725
 • Waga: 460 g
 • Wymiary: 140 x 80 x 65 mm
 • Gwarancja: 2 lata
 • Materiał: Stal nierdzewna, mosiądz, aluminium
 • Akcesoria: pompa, osłona przeciwwiatrowa, narzędzie wielofunkcyjne, torba na rzeczy, części zamienne i smar

Charakterystyka produktu:

 • Legendarny wielopaliwowy piec ekspedycyjny
 • Precyzyjna i natychmiastowa kontrola płomienia
 • Igła czyszcząca do szybkiego i łatwego czyszczenia
 • Trwała aluminiowa pompa i szybko działające połączenia dla większego bezpieczeństwa i wygody
 • Pompka FLIPSTOP ™ samoczyszcząca -oczyszcza palnik z paliwa i obniża ciśnienie w butli
 • Opatentowany palnik szybkiego napełniania wymaga krótszego podgrzewania i oszczędza paliwo
 • Spala wszystkie rodzaje paliwa - za pomocą tego samego palnika
 • Osłona przeciwwiatrowa dla zwiększenia wydajności
 • Składana forma sprawia, że całość kuchenki jest bardzo kompaktowa
 • Pomimo małego formatu Optimus Nova zapewnia stabilność nawet w przypadku dużych garnków

Pełna informacja o produkcie, koniecznie doczytajcie jeśli zdecydujecie się na zakup:

Jak to było z tą kuchenkę w realu

Nie ukrywam, że bardzo się ucieszyłem na testowanie tego produktu, ze względu na możliwość wykorzystania go właśnie w zimie, przy ujemnych temperaturach i możliwość bycia niezależnym od gazu w miejscu, gdzie może być niedostępny. Czytaj: Laponia ;-).

W kuchence ostatecznie się zakochałem, zwłaszcza, że kawę w kawiarence gotowała szybciej, niż w domu na gazie. Jednak zanim to nastąpiło… miłość była to nieodwzajemniona. Niestety główną i jedyną chyba "wadą" tego produktu jest fakt, że jest w Polsce mało znany. I co za tym idzie, sprzedawcy mają mgliste pojęcie o jego użytkowaniu. Nigdzie na stronie żadnego z dystrybutorów tego sprzętu nie znalazłem informacji, jak odpalać prawidłowo ten sprzęt. A to najbardziej istotna informacja. Kluczowa dla użytkownika, zwłaszcza, że bez tego człowiek głupieje. Obejrzeliśmy mnóstwo filmów na YouTube o tej kuchence i innych podobnych urządzeniach. Załapałem dopiero po obejrzeniu filmu o podobnym, ale prehistorycznym produkcie z epoki Breżniewa :-).

Na stronach sklepów są tylko informacje, które wychwalają czym można palić - wszystkim - i jak cudownie gotuje. Brakuje informacji o:

 • Rozpalaniu, zasadach.
 • Paliwach – jak to naprawdę jest z tą wieloużytkowścią – w gruncie rzeczy jedne preferowane są bardziej drugie mniej, bo zanieczyszczają mocniej kuchenkę i przyczyniają się do destabilizacji pracy palnika.
 • Brakuje opisu czyszczenia i konserwacji sprzętu
Optimus Nova +
Optimus Nova +

Jak rozpalmy kuchenkę?

Pozornie prosto i pozornie trudno. Trudno, gdy nie wiemy o co chodzi i trafia nasz szlag. Prosto, gdy jest jasna zasada działania i nie wydarzy się nic nie przewidywalnego

Opiszę to po kolei w punktach

 1. Zalewamy zewnętrzny zbiornik paliwem – ja używałem benzyny bezołowiowej. Ważne jest, aby nie mieszać różnych paliw, co podkreśla producent. Butla zawiera bezpieczny korek – można bez problemu transportować w niej paliwo. Po wlaniu paliwa i przed przystąpieniem do gotowania zakładamy specjalną pompkę FLIPSTOP™ i dokręcamy ją. Następnie wytwarzamy w butli podciśnienie – pompując tłoczek ok. 25-30 razy.
 2. Podłączamy butlę do palnika, ściągając najpierw gumowe zabezpieczenia. Sprawdzamy, czy jest ok. Ważne, aby butla z paliwem leżała we właściwej pozycji ON (góra) dzięki czemu możliwe będzie odpalenie kuchenki
 3. Odpalanie. Tu trzeba postępować wg następującego schematu:
  • Odkręcamy najpierw zawór przy butli (pierwsze zabezpieczenie) na full.
  • Następnie odkręcamy drugi zawór przy kuchence, ale tylko na krótką chwilę ok 2 sek. aby paliwo, niewielka ilość, pod wpływem ciśnienia wyciekło na palnik. Jeśli nalejecie za dużo paliwa płomień po odpaleniu będzie zbyt duży.
  • Następnie podpalmy to paliwo które wyciekło - w celu podgrzania dyszy i znajdującego się tam paliwa do postaci gazowej. Paliwo pali się żółtym płomieniem. Gdy paliwo kończy się na palniku wypalać - powoli odkręcamy drugi,zielony kurek, aby dostarczyć świeżego paliwa, które pod wpływem temperatury zmienia się w gaz i zaczyna się palić już niebieskim płomieniem. To najtrudniejszy moment w rozpalaniu – na początku trzeba wyczucia i kilku prób najczęściej… Ale da się to opanować. Na początku często płomień jeszcze skacze…ale po chwili się równomierniej rozpala i pięknie się pali.
  • Gotowanie na działającej już kuchence przebiega bardzo szybko – rekordowo przygotowywaliśmy na niej kawę w kawiarce.
  • Gaszenie płomienia na palniku. Zanim zakręcicie zawór nr 2 przełóżcie butelkę z paliwem odwrotnie na pozycje OFF – pozwoli to wypalić się resztkom paliwa i uniknąć strat (wylewania się paliwa przy składaniu sprzętu). Po nabraniu wprawy, kiedy wiemy już ile czasu mija od odwrócenia butli do zgaśnięcia płomienia, można zrobić to chwilę przed zakończeniem gotowania- oszczędzamy czas i paliwo.
Optimus Nova +

Podsumowanie

Optimus Nova to bardzo fajny i wydajny sprzęt do gotowania. Perfekcyjny. Przyda Wam się nie tylko w górach ale także na biwakach, czy podróży autem - nie tylko po Skandynawii. Jest bardzo praktyczny, lekki, dostęp paliwa do niego jest praktycznie nieograniczony, bo dostaniecie je na każdej stacji paliw. A jak nauczycie się jego obsługi, stanie się Waszym najlepszym przyjacielem. Nie gotujemy na nim w namiocie!

Cena: Waha się w PL od 599 do 699 zł, choć widziałem też cenę fantasy za ok 1100 ;-). Wystarczy, że wpiszecie w Google nazwę i macie pełną listę.

Czekam na Wasze komentarze! Zwłaszcza od osób, które już jakiś czas użytkują ten sprzęt :P

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...