Okładka

Śpiwór to nieodłączny ekwipunek każdego turysty, nie tylko górskiego. Jak dobrać właściwy dla siebie śpiwór? Odpowiedź wydaje się prosta: taki, który będzie spełniał nasze podróżnicze wymagania i plany. Taki, który będzie naszym najwierniejszym przyjacielem i nas nie zawiedzie na biwaku. Tuż po wakacjach miałem okazję otrzymać w ramach współpracy śpiwór CUMULUSA do testów.

Po raz pierwszy miałem możliwość dobrać śpiwór odpowiedni do swojego wzrostu, budowy i oczekiwań. Poprzednie moje śpiwory kupowane na szybko, były na mnie zawsze ciut przymałe. W sytuacjach ekstremalnych nie spełniły niestety swoich funkcji… Zanim napiszę kilka słów recenzji, przyjrzyjmy się, co obiecuje producent.

Cumulus Teneqa 850

Cumulus chwali się tym modelem - Teneqa 850 jak pisze „to chyba nasza największa gwiazda, z której jesteśmy niezwykle dumni, choć ma dopiero 3 latka.” Śpiwór ten wypełniony jest 850 g najwyższej jakości polskiego puchu 850+ cuin. Leżący swobodnie, przedstawia się wprost spektakularnie: można nawet powiedzieć, że jest piękny. Rewolucyjny, zaawansowany śpiwór zimowy, ważący jedynie 1330 g. Wykonany z tkaniny Pertex Quantum o masie 35 g/m², wyposażony został w zaawansowane komory V, co daje mu dużą przewagę nad konkurencją. Teneqa 850 jest połączeniem japońskiej technologii, polskiego puchu i polskiej innowacyjności, co jak widać zaowocowało stworzeniem wspaniałego produktu.

Dane techniczne:

 • Masa całkowita: 1330 g
 • Masa puchu: 850 g
 • Masa niewypełnionego śpiwora: 480 g
 • Temperatura komfortowa: -14 °C
 • Temperatura graniczna: -22 °C
 • Temperatura ekstremalna: -44 °C
 • Maksymalny wzrost użytkownika: 190 cm
 • Długość: 210 cm
 • Szerokość (góra/dół): 85/59 cm
 • Wymiary pokrowca (wysokość/średnica): 32/21 cm
 • Objętość pokrowca: 11,1 l
 • Liczba komór puchowych: 37

Cechy produktu:

 • Tkanina: Pertex Quantum DWR, 35 g/m²
 • Wypełnienie: Polski puch gęsi, 850 cuin
 • Konstrukcja: Komory V
 • Niezależnie wypełniany spód i wierzch śpiwora
 • Rozdzielczy zamek YKK o długości 175 cm z dwoma samoblokującymi się suwakami
 • Możliwość otwarcia i wentylacji dolnej części śpiwora
 • Możliwość łączenia z innymi śpiworami, także z innymi modelami
 • 2 tunele puchowe izolujące zamek
 • Niezależny kołnierz puchowy
 • Trójwymiarowy, dopasowany kaptur regulowany gumką ze stoperem
 • Kieszeń wewnątrz śpiwora
 • Dodatkowy, duży worek z siatki do przechowywania śpiwora w domu

Moje wrażenia

Choć używam śpiwora już ponad pół roku, nie dane mi było jeszcze go przetestować w skrajnych warunkach. Właściwie pisząc te kilka słów recenzji mógłbym od razu skopiować opis producenta. Teneqa 850 to najwyższa półka jakości od Cumulusa, która każdemu przydanie do gustu. Estetycznie wykonany i przemyślany pod każdym względem, o świetnych parametrach izolacyjnych.

Wartości termiczne mieszczą się w średnim przedziale, komfort - 14 C (graniczna -22C). Ja w takie wartości celowałem ze względu na panującą w Laponii aurę i stąd mój wybór tego właśnie modelu. Na moje potrzeby idealny, planuje jednak dokupić dodatkową wkładkę termiczną do spania a w sytuacjach ekstremalnie zimnych spać dodatkowo w puchówce. Jest to częsta praktyka u polarników, dzięki temu nasz śpiwór nie musi ważyć dwa razy tyle niż waży, a mamy w opcji kurtkę, w której możemy dodatkowo operować na zewnątrz na mrozie.

Planując zakup śpiwora puchowego warto się zastanowić, gdzie w nim będziemy spali i jak go użytkowali. Jeśli mają to być tylko noclegi w schroniskach i innych podobnych ciepły miejscach – nie ma sensu kupować super ciepłego śpiwora, jest to bezcelowe. Jeśli zaś planujemy dłuższy pobyt pod namiotem w zimie na dużych mrozach – warto mieć zapas w wartościach termicznych. Tak zalecają specjaliści od zimowego biwakowania. Należy bowiem uwzględnić fakt, że parujemy i wilgoć wędruje poprzez śpiwór na zewnątrz, gdzie zamarznie po drodze na punkcie styku z mrozem i śpiwór z dnia na dzień w takich warunkach będzie coraz cięższy i będzie tracił swoje warunki cieplne. Nie jest to problem, gdy co kilka dni mamy możliwość dosuszenia go i odparowania np. w chatce przy kominku. Drugim rozwiązaniem jest tu docieplanie śpiwora ubraniem puchowym, które mamy na sobie.

Nie wolno zapominać, że żaden choćby najcieplejszy śpiwór, nie zadziała prawidłowo i nas nie ogrzeje, jeśli nie będziemy mieli dobrej izolacji od podłoża. Zimowa mata, karimata etc. musi być odpowiednio gruba. Min. 4 cm dla maty samopompującej. To kluczowe dla naszego poczucia komfortu cieplnego.

Wielkość śpiwora to bardzo istotna rzecz wbrew pozorom. Nie tylko ze względu na wygodę spania. Nie ma sensu kupować śpiwora w standardowym rozmiarze, jeśli nie pasuje na nas. Warto zainwestować i kupić odpowiedni dla naszego wzrostu i budowy. Śpiwór powinien być odpowiednio dopasowany, bo tylko wtedy odpowiednio nas grzeje i pozwala wykorzystać pełnię jego możliwości. Nie powinien być zbyt obszerny, ale nie może być też napięty. Kobietom, które często są drobniejsze od mężczyzn polecam wybrać śpiwór w wersji skróconej odpowiednio do wzrostu. Dzięki temu zachowamy właściwości izolacyjne śpiwora, a zaoszczędzimy na wadze, objętości,a często także więcej zostanie nam w portfelu. Osoby o większych gabarytach powinny zainwestować w śpiwór szerszy i/lub dłuższy, ponieważ napięty śpiwór i zbity puch nie zapewniają odpowiedniej izolacji. Decydując się na dedykowany śpiwór nie musiałem się po raz pierwszy martwić o swój komfort. Mój powiększony Teneqa 850 bez problemu mieścił się do plecaka w dolnej komorze wraz z matą samopompującą

Waga – śpiwory puchowe są dużo lżejsze niż syntetyczne oraz zajmują proporcjonalnie mniej miejsca. Zdecydowanie polecam je Wam na wyprawy zimowe. Ale nie tylko. Sprawdzą się w różnych warunkach. Są mniej odporne na wilgoć, ale zdecydowanie lżejsze i bardziej kompaktowe.

Komfort termiczny podawany przez producentów jest zawsze pewnego rodzaju wartością orientacyjną. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. Kobiety zazwyczaj potrzebują cieplejszego śpiwora w tych samych warunkach, warto więc uwzględnić swoje odczuwanie temperatury podczas zakupu.

To kilka prostych rad, które mam nadzieję pomogą wam przy wyborze odpowiedniego dla Was modelu. Mogę również polecić nowe narzędzie Cumulusa - kreator śpiworów, dzieki któremu dobierzecie śpiwór odpowiedni do waszych potrzeb. Ponoć zdecydowana większość śpiworów sprzedaje się teraz w ten sposób.

Cena: ok 1519 PLN (w zależności od wielkości) Strona producenta: www.cumulus.pl

T850RedLogo
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...