W końcu nadeszła długo wyczekiwana przez wielu, w tym także przeze mnie, zima. Wraz z nią, przynajmniej w niektórych miejscach, spadł śnieg. Fani zimowych wędrówek, biegówek czy skitourów wreszcie mogą wyciągnąć swój sprzęt i ruszać na trasy. Ta pora roku ma jednak to do siebie, że nie trudno o zmarznięcie, przemoknięcie czy przewianie, co odbiera całą przyjemność z uprawianej aktywności, a nawet bywa niebezpieczne. Pot i ciepło wytwarzane podczas ruchu tylko utrudniają sprawę doboru odpowiedniej odzieży – ubrania nieoddające wilgoci powodują, że gdy tylko przestaniemy się ruszać, robi nam się zimno.

Spodnie z przodu
Spodnie z tyłu

Do zakupu spodni zimowych do eskapad narciarskich BC przymierzałem się już od jesieni. Wybór padł na spodnie softshellowe Jacka Wolfskina dedykowane do sportów zimowych. Pierwszy test przeszły na nartach BC w Beskidzie Niskim, przy arktycznych temperaturach (do -25 C) i warunkach pogodowych (silny wiatr). Jak się spisały? Hmm… na początek obietnice producenta:

Co obiecuje producent?

  • miękki, lekko elastyczny materiał

  • 2 kieszenie z przodu

  • high waist: podwyższony stan z tyłu

  • odpinane szelki

  • zintegrowane stuptuty

  • Texapore Softshell O2+ Taslan: wytrzymały, bardzo nieprzemakalny, wiatroszczelny

  • komfort noszenia bezpośrednio na skórze

  • nieprzemakalność: 20 000 mm słupa wody

  • przepuszczalność pary wodnej: > 15 000 g/m2/24 h

  • wentylacyjne zamki błyskawiczne po bokach, na udach

  • od zewnątrz nogawek wyjątkowo stabilna tkanina CORDURA dodatkowo chroni spodnie przed ścieraniem (np. przez twarde krawędzie rakiet śnieżnych)

  • waga: 855g (w rozm.50)

Moje wrażenia

Byłoby nie w porządku gdybym nie przyznał się na samym początku, że jestem fanem firmy Jack Wolfskin. Jest to jedna z tych outdoorowych marek producenckich, które cenię sobie za profesjonalizm i dbałość o każdy detal. Nie mogło być inaczej także w przypadku spodni - o czym przekonałem się po kilkukrotnym już użytkowaniu w niezłych warunkach zimowych: Beskid Niski, Masyw Śnieżnika, Gorce - sprawdziły się doskonale.

Materiał spodni
Ciekawie rozwiązana nogawka
Zbliżenie na suwak - detale...
  1. Materiał - jest taki, jak w opisie producenta. Elastyczny, co zwiększa komfort użytkowania. Posiada bardzo dobrą wytrzymałość na takie warunki atmosferyczne, jak wiatr czy śnieg – nie zdarzyło mi się odczuwać dyskomfortu. Wiatr nie był problem, a spodnie w żaden sposób nie przemokły na śniegu. Pod spodem w zależności od mrozu nosiłem kalesony bawełniane (-15 st.C) lub z Power Stretchu Pro firmy KWARK (-25 st.C). Było idealnie. Przy -10 odważyłem się chodzić bez dodatkowej warstwy – aby sprawdzić z ciekawości obiecany komfort na skórze – faktycznie materiał wewnętrzny bardzo przyjemnie przylega do ciała, ale… przy -10 st.C jednak warto mieć coś jeszcze na nogach – bo w takiej temperaturze nie jest do końca za „ciepły” w dotyku – jeśli można to tak określić. Jestem jednak przekonany, ze ten temat zniknie powyżej -3 i przy słońcu. Idealne do tych spodni wydają mi się kalesony z wełny merino, co zamierzam przetestować na dniach.

  2. Dwie kieszenie absolutnie wystarczą i sprawdzają się w sam raz na np. chusteczki.

  3. High waist: podwyższony stan z tyłu – nie za wysoki, nie za niski, jak dla mnie idealna proporcja do użytkowania tych spodni w zimowym trekkingu BC.

  4. Odpinane szelki – super sprawa, ale mam tu jedno zastrzeżenie. O ile same szelki są super i nie puszczają na rzepach, którymi je regulujemy, to zdarzyło się, że puścił mi rzep od przodu - ten, który mocuje szelki do spodni. Nie do końca rozumiem ideę, dlaczego producent ją zrobił na rzep - same szelki da się wyciągnąć przez sprzączkę bo są na rzepy. Problem znikł gdy założyłem pas. Nie jestem super szczupły (rozmiar spodni 56) – czyżby to był problem moich krągłości ? :))) Wydaje mi się jednak, że nie ma uzasadnienia, aby ta zapinka do szelek nie była przyszyta. Pozwoliłoby to na zniwelowanie tego drobnego problemu.

  5. Oddychalność - przepuszczalność pary wodnej: > 15 000 g/m2/24 h. W mojej ocenie działa bez zarzutu, mimo intensywnego ruchu na nartach.

  6. Wentylacyjne zamki błyskawiczne po bokach, na udach – fajny bajer, ale nie zdążyłem użyć. Zima, temperatura poniżej -10 nie dała szans na żadną próbę. Czekam na cieplejszy marzec.

  7. Ochrona wewnętrzna na otarcia od butów. Producent od zewnątrz nogawek zastosował wyjątkowo stabilną tkaninę CORDURA (znacie :-)), która chroni skutecznie spodnie przed ścieraniem (np. przez twarde krawędzie rakiet śnieżnych). Bardzo dobry patent, bo podczas używania nart BC czy Skitourów, te miejsca są zawsze narażone na mocniejsze wycieranie. Działa!

  8. Zintegrowane stuptuty. Mój hit w tym modelu, zakochałem się w tym rozwiązaniu. Pierwszy raz zahaczyłem je do butów z pewnym niedowierzaniem, że zadziałają. Ale łażąc na nartach nawet przez 1,5m zaspy po wiele godzin, nigdy mnie zawiodły. Żegnajcie zewnętrzne stuptuty!

  9. Waga: 855g dla rozm.50 (ja noszę 56) Dla mnie nieodczuwalna – bardzo dobra. Nie miałem wrażenia, żeby spodnie były za ciężkie.

  10. Dbałość o szczegóły – zamki, podklejane szwy, sposób uszycia i wykonania, cały design to rzeczy które Jacka Wolfskina stoją na najwyższym, światowym poziomie. Jeszcze przed przymiarką odpłynąłem, oglądając je po rozpakowaniu. Super, że ten design przekłada się też na najwyższy poziom komfortu użytkowników. To nie każdemu producentowi się dziś zdarza.

  11. CENA – 1099 zł. Powiem w ten sposób: być może są tańsze rzeczy niemarkowe, ale wątpię by jakość wykonania i użytkowania dorównały takim produktom. Mam wrażenie, że cena tutaj nie odnosi się tylko do stwierdzenia „płacisz za markę”, ale po prostu wynika z jakości i przygotowania tego produktu dla klienta. Nazwa Jack Wolfskin zobowiązuje także producenta – nie puszcza do produkcji bubli. Jestem zwolennikiem kupowania rzeczy dobrych i użytkowania ich wygodnie przez dłuższy czas. Jeśli więc jesteś fanem wypraw narciarskich czy trekkingowych, ten produkt jest właśnie dla Ciebie.

Rabat dla czytelników portalu

Spodnie są do kupienia w sklepie dystrybutora marki Jack Wolfskin, firmy e-Horyzont. Czytelnicy naszego portalu mogą skorzystać ze specjalnego rabatu -15%. Dodamy, że promocje łączą się ze zniżkami na Sklepie (niektóre do 40% co z 15% rabatu daje nawet 55% możliwość tańszych zakupów), ale nie łączą się z innymi promocjami.

Baner Góry i Ludzie
Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...