Stare szałasy w oddali

W głębi Zewnętrznych Karpat Wschodnich toczy swe wody Czarny Czeremosz będący jedną z najsłynniejszych rzek w całych Karpatach. Ulokowana jest ona w szczególnym miejscu, gdyż na interesującym mnie odcinku, oddziela najwyższą spośród gór Ukrainy Czarnohorę, od rozległych, przepięknych, lecz znacznie mniej znanych Połonin Hryniawskich. Właśnie one, jeszcze do niedawna hermetyczne i nie figurujące w świadomości masowych turystów, dziś intrygują jednak nadal... Są pięknym połoninnym pasmem równolegle biegnącym do grzbietu granicznego niesamowitych i dzikich Gór Czywczyńskich, które tym razem pozostawię w spokoju...

Wspomniany Czarny Czeremosz towarzyszyć mi będzie po raz kolejny, biegnie bowiem wzdłuż fantastycznej, kamienistej drogi górskiej, która znów poprowadzi mnie do punktu wyjścia - tym razem do odległego, kontrolowanego przez ukraińskich pograniczników Szybenego.

Zełene

Jedziemy w głąb gór w trójkę, plus kierowca wynajętej taksówki... Marszrutka odchodzi z Żabiego dopiero o 12:00 a my nie możemy czekać - zew Karpat nakazuje dziś podążać naprzód, bez względu na niedogodności jak i problemy osobiste. Nasza trasa przebiega mimo wszystko w epickiej wprost scenerii trwającej wystarczająco długo by móc poczuć przedsmak czekającej na nas przygody.

Szybene i Czarny Czeremosz

Szybene to wieś odległa, tkwiąca pomiędzy trzema niesamowitymi pasmami górskimi, w przeszłości nie zawsze dostępnymi dla turytów. Legendarne stały się tutaj kontrole pograniczników ukraińskich, prośby, odmowy, zatrzymania oraz sprowadzenia z gór. Dziś rygor zelżał - chcąc iść w Połoniny Hryniawskie zezwolenia mieć nie potrzebujemy, zgłosić jednak fakt wejścia w góry powinniśmy. Nie zawsze natomiast funkcjonariusze godzą się na marsz w górę Czarnego Czeremoszu i wejście na grzbiet Gór Czywczyńskich, turyści więc podejmują próbę dotarcia w teren przygraniczny na własną rękę, zazwyczaj z pozytywnym skutkiem.

Strażnica przed nami - zamknięty szlaban nakazuje zatrzymać się. Z budki wychodzi strażnik i prosi o paszporty, następnie pyta o kierunek marszu oraz czas pobytu w górach. Niestety nakazuje również usunięcie kilku zdjęć przedstawiających rejon posterunku, na pytania odpowiada krótko i zwięźle zachowując dystans... Droga wolna, ruszamy nie oglądając się za siebie - tam wysoko na połoninach pójdziemy gdzie nas oczy poniosą, zobaczymy najrozleglejsze prócz Świdowca połoniny ukraińskich Karpat.

Z Szybenego ku połoninom

Za mostem cofamy się na północ, chcemy przyjrzeć się bliżej niewielkiej osadzie i odnaleźć jedną z dróg prowadzących poza granicę lasu. Będąc już wyżej przechodzimy starą Drogą Mackensena, nazwaną tak na cześć niemieckiego feldmarszałka, który mimo że wielce dla swego kraju zasłużony nie miał jednak z owym miejscem nic wspólnego. Na Ukrainie trasę tę, nazywają jednak Drogą Brusiłowa, gdyż kojarzy się z historyczną ofensywą nazwaną nazwiskiem rosyjskiego generała. Droga w latach międzywojennych miała stać się trasą międzynarodową, jednak wybuch kolejnej wojny światowej, położył kres wszelkim planom. Droga wojenna wybudowana na potrzeby przerzutu wojsk, dziś na odcinku Przełęcz Watonarka - Szybene jest zwykłą ścieżką zarastającą od lat. Po drugiej stronie doliny Szybenego wiedzie przez Ruski Dział ku granicy z Rumunią i dalej do doliny Ruskowej - tam jest całkiem wygodną drogą utrzymywaną na potrzeby pograniczników po obu stronach Karpat.

Czarnohorski Pop Iwan widziany z podejścia na połoniny

Odległy, lecz bliski sercu Pop Iwan nazywany dawniej Czorną Horą wyłania się na chwilę gdy odwracam głowę. Podejście nie jest lekkie, choć tak naprawdę nasze plecaki przeładowane i same w sobie ciężkie stwarzają argument by siąść i poczuć na chwilę bliskość legendarnej góry. Odbudowują tam teraz stare obserwatorium, które wprawdzie nie będzie spełniać już tej roli jaką odgrywało przed laty, ale spodziewać się będzie można całkowitego zatracenia dzikiego piękna góry, a przede wszystkim samego jej szczytu...

Powyżej granicy lasu

Kolejny postój realizujemy na Przełęczy Watonarka - tutaj w cieniu młodych świerków przyjrzymy się okolicy... To jeszcze nie są właściwe Hryniawy, one zaczną się za przełęczą, tam na południowym wschodzie otworzą się nam rozległe przestrzenie do dziś nieczęsto odwiedzane, a dla mnie będące esencją Karpat... Następuje mimowolne, sentymentalne spojrzenie w kierunku równoległych Czywczynów dręczących mnie, ilekroć tylko przywrócę wspomnienia...

Na Połoninach Hryniawskich

Marsz ku Połoninie Łukawica przebiega nadzwyczaj wolno. Mamy w drużynie grypę - wirus w środku lata, plus brak snu, oraz osobiste, prywatne rozterki, których staram się nie okazywać by móc nie stracić w pamięci jakże cennej obecności w jednym z najbardziej, klimatycznych miejsc w ukraińskich Karpatach Wschodnich. Kolejny postój na połoninie zdaje się być przymusowy, tym razem jednak to nie zmęczenie zmusza nas do zatrzymania się.

Drewniana, dobrze utrzymana chatka a przy niej ucztujący Huculi - widok zachęcający do dłuższego wypoczynku nie jest jedynie przelotną myślą, oni naprawdę nawołują nas i proszą do stołu... Jest gorący rosół z kociołka znad ogniska, ze sporym dodatkiem wołowego, duszonego w zupie mięsa, także ser, pomidory, chleb i doskonały samogon. Oczywiście siadamy przy stole i w przyjemnej, wylewnej atmosferze spożywamy prosty, lecz niezwykle smaczny posiłek.

Huculska gościnność

Trudno wstać i pożegnać się, nasi gospodarze oponują, lecz musimy iść. Naprawdę niewiele kilometrów dziś pokonaliśmy, choć teraz będzie szybciej, jesteśmy wysoko na połoninach, w zasadzie do zachodu słońca wędrować będziemy niemal jak po stole poza najwyższą w całym paśmie Pochreptyną, która leży nieco oddalona od grzbietu głównego, lecz którą koniecznie musimy dziś zdobyć.

Czywczyn

Ukazuje się Czywczyn, który obok odległej i sentymentalnej Hnitesy jest najwyższym szczytem Gór Czywczyńskich położonym nie w grzbiecie granicznym, lecz będącym jego odnogą skierowaną kilka kilometrów na północ od granicy. To również góra magiczna, choć bardziej namacalna od wspomnianej Hnitesy wciąż uchodzącej za mało dostępną.

Z podejścia na Pohrebtynę

Tymczasem znajdujemy się tuż pod wierzchołkiem Pochreptyny, którą omija wyraźnie szutrowa droga grzbietowa. W rejonie najwyższego szczytu Połonin Hryniawskich zbieracze borówek powoli kończą dziś swoją pracę. Gruzawiki oraz auta dostawcze przewożą dzienny urobek wraz z pracownikami. Niektórzy nocują w namiotach, na połoninie. Jest ich wielu, jednak przez lata wtopili się w górską, specyficzną atmosferę i są tu niemal naturalnym elementem krajobrazu.

Na szczycie Pohrebtyny

Wierzchołek góry jest już niemal zalesiony, mimo że to najwyższy punkt. Widoków na zachód oraz południe niestety brak, możemy za to dostrzec na kierunku północnym oraz częściowo wschodnim rozległe, lecz niestety w większości, podobnie jak Pochrebtyna zarastające połoniny. Nie ma już tutaj w Hryniawach wypasu zwierząt, na tak wielką skalę jak jeszcze dwie dekady temu. Połoniny Hryniawskie nie będąc naturalnymi, niestety poddać się muszą procesowi ekspansji leśnej. Pasmo to nigdy nie będące celem masowego turysty, stać może się wkrótce miejscem omijanym, chyba że przeznaczone zostanie na wyrąb...

W drodze na szczyt można odnaleźć liczne stanowiska ogniowe, oraz transzeje z czasów I wojny światowej. Zachowane są w dobrym stanie i dość łatwo można je zauważyć.

Zachód słońca. W oddali Pop Iwan

Słońce zachodzi nad połoniną wysyłając purpurową łunę w kierunku Popa Iwana wciąż górującego na tak ogromnej przestrzeni. Siedzimy na stokach Masnego Prislopu odcięci od codzienności - tutaj czujemy inny świat, inny czas, inny odbiór rzeczywistości...

Wieczorny spektakl dobiega końca, nadchodzą krótkie godziny snu, w absolutnej dziczy,w miejscu gdzie zdawać by się mogło, że nie ma kompletnie nic

Drugi dzień marszu. W oddali Góry Czywczyńskie

Wstajemy wcześnie, niemal wraz ze słońcem. Dziś postaramy się odbyć marsz rozległą połoniną, by zakończyć przygodę w dolinie Hramitnego. Piotr nie czuje się dobrze, ja również jestem w rozterce z powodów osobistych - poranek jednak budzi się piękny i rześki, zachęcający do długiej wędrówki, pozwalający choć trochę odgonić złe myśli.

Pod Babą Ludową

Gruzawiki przy drewnianym baraku tuż pod szczytem Baby Ludowej.

W zbitej deskami chałupie można zrobić zakupy, oraz napić się kawy lub piwa. Jest to specyficzny rodzaj sklepu, przeznaczony głównie dla zbieraczy jagód nieczęsto pewnie schodzących o tej porze roku z połonin. Zauważa nas pracująca w pobliżu kobieta i donośnym głosem zaprasza do wnętrza. Mamy chęć wypić przy drewnianej ławie drugą już dziś kawę, kupujemy również czekoladę oraz piwo w litrowej butelce. Z pewnością przyda się podczas przerwy obiadowej.

Połoniny Hryniawskie i ekspansja leśna

Mijamy Połoninę Stefulec, trawersujemy następnie Kamieniec i podchodzimy pod Dukonię. Wyraźnie widać postępującą ekspansję leśną. Młode świerki opanowują dawne, pasterskie polany zabierając powoli lecz bezlitośnie ostatnie punkty widokowe w górach, które nawet dziś nieczęsto odwiedzane, pozostać mogą zapomnianym zakątkiem, wtórnie zdziczałym, lecz jednak wolnym od aspektów, które sprawiają, iż następuje niewątpliwy zmierzch pierwotnej, surowej turystyki, której na co dzień trudno dziś szukać w komercyjnych miejscach.

Tutaj na połoninach z całą pewnością znajdują się miejsca pochówków żołnierzy zwaśnionych armii czasu I wojny światowej, jednak odnaleźć je dziś nie sposób, Powstają za to współczesne świadectwa wiary w postaci urokliwych kapliczek, zbudowano również niewielki monaster w rejonie Połoniny Dukoni. Tam jednak nie pójdziemy, skręcimy w lewo i na niewielkiej polance rozbijemy obóz. Nadchodzi czas obiadu - chcemy przygotować ciepły posiłek i schować głowę przed upałem. W cieniu świerków z widokiem na wciąż górującego, choć w coraz większej oddali Popa Iwana spędzimy najbliższą godzinę. Pop Iwan to świetny punkt orientacyjny, charakterystyczna, legendarna góra jest jak latarnia nad morzem. Mimo że nie świeci, pomylić jej z żadnym innym szczytem nie można.

Okolice Połoniny Dukonia

Ruszamy w drogę nieco pokrzepieni gorącym posiłkiem, i stosunkowo długą przerwą. Czas podążać na północ, w stronę niewielkiej połoniny, zapewne mniej znanej i uczęszczanej, w dużej mierze już zarośniętej, choć wciąż widokowej. Po raz pierwszy spotykamy na swej trasie worynie - jest to budowla skonstruowana ze świerkowych pali, pełniąca rolę swoistej zagrody. Tutaj również po raz pierwszy w bliskiej odległości mijamy niewielkie stado krów. Niewielu jest tych którzy zajmują się jeszcze pasterstwem, niegdyś przecież będącym wizytówką tych gór. Znów mamy tu przykład zarastającej połoniny, gdyż wędrując grzbietem ocieramy się z jednej strony o ścianę młodego lasu, z drugiej natomiast mamy pod sobą spory jeszcze płat zielonej łąki, oraz rozległy widok na wciągający jak narkotyk południowy wschód.

Połonina Kozubejka

Tą niewielką, a dla nas już ostatnią połoniną jest Kozubejka. Znajduje się tu jedyny stale zamieszkały dom na tej ogromnej przestrzeni, którą dotychczas przeszliśmy. Chałupa jest stara, jednak stosunkowo zadbana i dobrze zagospodarowana. Przy domu niesamowita przeszło 90 - letnia staruszka wskazuje palcem w stronę źródełka - idę uzupełnić butelki, niemiłosierny upał sprawia że woda znika w zastraszającym tempie.

Połonina Kozubejka. W oddali Pop Iwan

Połonina znajduje się stosunkowo nisko - około 1250 m n.p.m. mimo to również na niej znajduje się nieco odsłonięte miejsce, z którego doskonale dostrzegamy wspomniany wcześniej punkt orientacyjny, czyli czarnohorskiego Popa Iwana. Zejdziemy teraz w dół ku dolinie wsi Hramitne, będącej ostatecznym końcem naszej pieszej wędrówki. Niestety nie możemy iść dalej, wrócimy tu jednak możliwie jak najszybciej, bo to góry piękne, niekomercyjne i mocno działające na wyobraźnię.

Hramitne

Hramitne - huculska wieś wciśnięta między podnóża połonin a odległą o około 10 km dolinę Białego Czeremoszu jest niewielką, górską osadą, w górnym jej końcu bardzo malowniczą, niestety na jej dalszym odcinku oszpeconą przez sławetną rurę. Znajdowały się tu swego czasu tak zwane Huki Hramitnego, czyli fantastyczny wodospad, być może najpiękniejszy w całych Karpatach Wschodnich. Niestety ludzka ignorancja, podłość, oraz chciwość sponiewierały to miejsce na zawsze. Zamiast spektakularnej kaskady jest rura, wielka i paskudna. Nie idziemy tam, bo i po co...

W Hramitnem

Niestety to już koniec...

Wyprawa niespełniona, mimo to piękna i jak to zwykle w ukraińskich Karpatach mistyczna i zagadkowa. Plan nie został zrealizowany, celowo nie piszę jaki, być może jednak w przyszłości uchylę rąbka tajemnicy...

Tekst i zdjęcia : Tomasz Gołkowski + jedna fotografia - Mariusz Obszarny

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...