Autor: 

Co robi ten gość w czerwonym kombinezonie? Pierwszy raz widzi linę wspinaczkową, czy co?! Oczywiście, że nie! Jeśli nie poznajesz jeszcze kim jest ten himalaista, to spieszę wyjaśnić, że to Simone Moro. Obok stoi Denis Urubko, któremu będzie okazja przyjrzeć się z bliska już 17 listopada. Denis Urubko – jeden z największych współczesnych himalaistów – gościć będzie tego dnia na wrocławskich Spotkaniach z Górami.

Kolejna odsłona cyklu Spotkań z Górami, które od wielu lat odbywają się na wrocławskiej Politechnice, tym razem poświęcona będzie himalaizmowi. Na spotkaniu z pasjonatami gór pojawi się Denis Urubko, który opowie o emocjach, jakie wyzwala himalaizm. Format sportowca i jego rewelacyjne osiągnięcia w najwyższych górach obiecują, że spotkanie to będzie wyjątkowe. Nie dziwi więc fakt, że udział w wydarzeniu potwierdziło już kilkaset osób na facebooku Spotkań. Ze swojej strony chcemy również zaprosić Was na spotkanie. A oto 5 powodów, dla których warto przyjść na spotkanie z Denisem Urubko.

  1. Urubko zrobił w Himalajach i innych górach tyle, że mógłby obdzielić swoimi osiągnięciami kilku dobrych alpinistów. Wspinał się w Ałtaju, Pamirze, Tien-Szanie, Himalajach. Karakorum, Alpach, nawet w Tatrach! O tym jak Denis został taternikiem możecie przeczytać na tej stronie. Spore doświadczenie to spora wiedza. Trudno nie chcieć skorzystać, kiedy Denis chce się nią dzielić.
  2. Mieszkający we Włoszech Rosjanin z polskim paszportem to wielka indywidualność. Urubko nie zawsze chodził tylko po górach, był także aktorem w teatrze. Może właśnie dlatego, na górskiej scenie, tak dobrze wypada w występach solowych. Urubko, solo i w świetnym stylu, kosił takie szczyty jak: Biełucha, Kluczewska Sopka, Pik Ordjonikidze, Uchitel, Pik Majakowskiego i Lhotse.
  3. To fakt, że Ueli Steck jest szybki i skuteczny w pojedynkę. Ale Urubko wcale nie jest gorszym atletą. Przez 17 lat nikt nie mógł pobić rekordu w szybkości zdobycia Śnieżnej Pantery. Urubko potrzebował tylko 42 dni, by wejść na 5 szczytów siedmiotysięcznych byłego ZSRR. Dopiero w tym roku, po tytuł najszybszej Śnieżnej Pantery sięgnął Andrzej Bargiel, któremu ta sztuka udała się w niecałe 30 dni. Urubko najszybszy był także na szczycie Amangieldy w Kazachstanie i Chan Tengri w Pamirze. Posiadał także rekord na Elbrusie (3 godz. 55 min.), ale i na Kaukazie przechytrzył go po czterech latach Bargiel i wbiegł na szczyt szybciej o 32 minuty. Urubko to również najszybszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który dokonał tego bez użycia tlenu.
  4. Rosyjski wspinacz potrzebował tylko 9 lat, by skompletować 14 najwyższych ośmiotysięczników. Styl, w jakim Urubko wchodzi na himalajskie giganty, nie pozostawia wątpliwości, co do klasy tego himalaisty. Wejścia solo, nowe drogi i wejścia zimowe. Urubko działa jak najlepsi wspinacze złotej ery polskiego himalaizmu, tacy jak Jerzy Kukuczka czy Krzysztof Wielicki (by wymienić tylko tych z koroną).Warto wspomnieć, że kolejny gość Spotkań z Górami nie boi się zimy. Pierwsze zimowe wejścia na Makalu i Gaszerbrum II stały się również jego udziałem. O tym jak zimno jest na GII opowiada film „Cold”.
  5. Wreszcie, Denis Urubko to dobry mówca i autor filmów i wielu książek o górach. Dwie z nich – Skazany na góry oraz Czekan porucznika – zostały przetłumaczone na język polski. To dobra wróżba, a właściwie obietnica, która pozwala wierzyć, że nikt na spotkaniu nie powinien ziewać.
Autor: 
Gasherbrum II. fot. C. Richards, Flickr, Jeep-people, CC
Gasherbrum II. fot. C. Richards, Flickr, Jeep-people, CC

Można wymieniać długo i całkiem skutecznie, by zachęcić do spotkania z laureatem najlepszych alpinistycznych wyróżnień. W czwartkowy wieczór 17 listopada zarezerwujcie sobie czas i przyjdźcie do auli PWR. Najnowsze informacje można śledzić na facebookowej stronie Spotkań z Górami. My idziemy, a Wy?

P.S. Zapraszamy również na stronę https://plmount.wordpress.com/ i do polubienia nas na facebooku https://www.facebook.com/plmountblog/. Znajdziesz tam górskie newsy i relacje z naszych wypadów.

Lokacja: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...