Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach... Jak je wskazać? Jak powiedzieć, które zasługują ta takie miano? Jest ich przecież tak wiele... Jednych przyciągają w te strony wspaniałe górskie szlaki, innych niezliczone tutejsze atrakcje, jeszcze innych niezwykła bieszczadzka historia albo możliwość wypoczynku nad Jeziorem Solińskim.

Niezależnie od tego czy wypoczywamy w tych stronach sami, z dziećmi, a nawet z niemowlakiem, każdy znajdzie tu coś dla siebie, także podczas niepogody. Bieszczady cechuje niespotykana różnorodność zabytków, które warto zobaczyć, czy sposobów na aktywne spędzanie czasu. Ta różnorodność przejawia się także w olbrzymiej ilości miejsc, które moglibyśmy nazwać najpiękniejszymi. Wybór jest naprawdę trudny, ale mimo to poniżej przedstawiamy naszą krótką i oczywiście subiektywną listę atrakcji, które sami uważamy za najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach.

#1 Cerkiew w Smolniku

Wymieniając najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach nie możemy nie zacząć od naszego ulubionego, czyli od cerkwi w Smolniku nad Sanem. Jest to ten zakątek Bieszczadów, do którego zaglądamy nieraz nawet kilka razy w ciągu dnia przy okazji każdej z naszych wypraw w te piękne góry. Wracamy tu o różnych porach roku, różnych porach dnia, przy coraz to innym oświetleniu. Jest to chyba najbardziej "obfotografowane" przez nas miejsce. Uwielbiamy je odwiedzać szczególnie popołudniami, gdy pomarańczowe promienie zachodzącego słońca wydobywają z cerkwi niezwykłe barwy oraz zapach rozgrzanego, wiekowego drewna.

Dlaczego bez zastanowienia wymienimy cerkiew w Smolniku nad Sanem na pierwszy miejscu tych najpiękniejszych w całych Bieszczadach? Przemawia za tym wiele. Od naszej pierwszej wizyty w tych stronach urzekło nas położenie cerkwi. Stoi ona dziś samotnie w otoczeniu sędziwych drzew i kilku ledwie dostrzegalnych nagrobków na wzgórzu wznoszącym się nad okolicznymi dolinami. Roztacza się stąd piękny widok chwytający za serce szczególnie o zachodzie słońca.

Cerkiew w Smolniku to także niemy świadek burzliwej i okrutnej historii Bieszczadów, który jakimś cudem przetrwał dziejową zawieruchę. Smolnik to przecież jedna z setek dawnych bojkowskich wsi jakich setki pokrywały Bieszczady aż do okresu, który nastąpił bezpośrednio po II wojnie światowej. Cerkiew w tej dobrze prosperującej wsi była świątynią dla Smolnika i sąsiedniego Procisnego. To tu wierni spotykali się na nabożeństwa. Smolnik i Procisne po wojnie spotkał los innych wsi pełnych rdzennych mieszkańców Bieszczadów. Na fali wysiedleń obie osady przestały właściwie istnieć. Dziwnym i cudownym zbiegiem okoliczności samej cerkwi udało się przetrwać. Do dziś stoi tam gdzie stała przed wiekami dając unikatową możliwość przypomnienia sobie jak niegdyś wyglądały Bieszczady.

#2 Połonina Wetlińska

Zastanawiając się jakie są najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach nie możemy pominąć jednego z najbardziej znanych masywów górskich z jego mitycznym schroniskiem - Chatką Puchatka. Mowa tu oczywiście o Połoninie Wetlińskiej. Połonina ta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bieszczadzkich symboli, króluje na pocztówkach, w kalendarzach i fotorelacjach turystów. Nic w tym dziwnego, jest to wszak miejsce wyjątkowe.

O popularności Połoniny Wetlińskiej decyduje wiele. Po pierwsze masyw ten charakteryzuje centralne, bardzo dogodne dla piechurów położenie. Po drugie biegnie tu znaczna ilość szlaków o różnym stopniu trudności. Każdy może wybrać coś dla siebie począwszy od krótkich i szybkich podejść, aż do mozolnych długich wędrówek. Ścieżki wiodące na szczyt różnią się także popularnością, dzięki czemu można go zdobywać kilka razy, za każdym doświadczając innych wrażeń i spotykając raz mniej, a raz więcej turystów po drodze. Po trzecie, co chyba najważniejsze, to właśnie tutaj znajduje się najbardziej popularne bieszczadzkie schronisko - wspomniana już Chatka Puchatka.

Połonina Wetlińska to także doskonały punkt widokowy z przepiękna panoramą roztaczającą się we wszystkich kierunkach. Ze szczytu mamy wspaniały wgląd w Gniazdo Tarnicy i daleko na ukraińską stronę Bieszczadów. Zapierających dech w piersi jest także widok stąd na położony tuż obok masyw Połoniny Caryńskiej. Połonina Wetlińska jest także ulubionym miejscem osób pragnących zobaczyć zachód słońca w górach. Słowem, będą w Bieszczadach obowiązkowo musimy się tu wybrać.

#3 Krywe

Krywe to kolejna nieistniejąca dziś bojkowska wieś nierozerwalnie związana z bieszczadzką historią oraz ten zakątek gór, którego nie sposób pominąć wymieniając najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach. Przed dekadami Krywe, podobnie jak Smolnik, było tętniącą życiem rusińską wsią, po której do dzisiaj zostały już tylko niknące powoli w trawie i gąszczu krzewów ślady.

Jeden z nich jest jednak szczególnie wyjątkowy i z powodzeniem może konkurować z cerkwią w Smolniku o miano najpiękniejszego. To ruiny murowanej cerkwi stojącej na wzgórzu Diłok wznoszącym się ongiś na sznurem bojkowskich chat w dolinie pobliskiego potoku, a dziś górujące jedynie nad niemym pustkowiem. Do dziś zachowały się one w stosunkowo dobrym stanie i stanowią niezwykły dowód na to, że na tym odludziu kiedyś kwitło życie.

Krywe warto odwiedzać o każdej porze roku. Miejsce to zawsze wygląda naprawdę magicznie. Zimą drzemie pod ciężkimi czapami głębokiego śniegu, wiosną tonie w morzu kwiatów, latem niknie w bujnej zieleni, a jesienią odpoczywa spokojnie wśród istnej feerii barw. Jest to wymarzone wprost miejsce dla osób kochających dziką przyrodę oraz wszystkich fascynatów historii, którzy lubią zadumać się nad ludzkim losem.

#4 Bukowe Berdo

Bukowe Berdo to kolejna z propozycji górskich wycieczek, jakie przychodzą do głowy gdy rozważamy jakie najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach trzeba koniecznie zobaczyć. Bukowe Berdo to fragment tzw. Gniazda Tarnicy. To właśnie tędy wiedzie jeden z piękniejszych, a nieco mniej uczęszczanych szlaków na najwyższy szczyt Bieszczadów, który wybierając turyści chcący zdobyć go bez tłumów i ścisku po drodze. Swoją popularność Bukowe Berdo zawdzięcza kilku faktom.

Jest to przede wszystkim szlak w sam raz dla każdego. Nie należy może do najkrótszych, ale z drugiej strony nie jest jednym z tych bieszczadzkich szlaków, na których spędzimy 8 godzin mozolnie pnąc się pod stromy szczyt. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na sam szczyt Tarnicy i Krzemienia, na masyw Połoniny Caryńskiej oraz na dolinę górnego Sanu z terenami dawnych bojkowskich wsi wokół. Jego głównym atutem jest jednak wspomniany już relatywny spokój w porównaniu do chociażby szlaku na Tarnicę z Wołosatego. Każdy kto kocha góry powinien chociaż raz zdobyć zbocza Bukowego Berda, a najlepiej wybrać się tędy dalej, na Krzemień i Tarnicę.

#5 Kirkut w Lutowiskach

Ostatnim miejscem, które przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się jakie najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach warto odwiedzić jest kirkut w Lutowiskach. Ten zapomniany przez lata żydowski cmentarz jest kolejnym dowodem jak skomplikowana i okrutna była tu historia. Lutowiska to niewielka miejscowość na obrzeż Bieszczadów leżąca tuż przy granicy z Ukrainą. Nie zwracają one dziś uwagi niczym szczególnym. Znajduje się tu sklep, restauracja, szkoła. Mało kto wie, że przed laty Lutowiska były słynącym na całą Europę wschodnią miejscem cyklicznych jarmarków, na których handlowano wołami wypasanymi w Bieszczadach przez Bojków. Handlem zajmowali się przy tym głównie Żydzi i całe Lutowiska były miasteczkiem przeważająco żydowskim.

Historia zgotowała im los znany z innych części naszego kraju i całej Europy. Niemal wszyscy żyjący tu Żydzi zostali zamordowani przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej. Ich domy oraz tutejsze synagogi zostały spalone, a po dawnej świetności Lutowisk nie został właściwie żaden ślad. Jednym z nielicznych wyjątków jest właśnie wspomniany kirkut. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu za szkołą. W gęstej, wysokiej trawie skrywa się według różnych szacunków nawet ok. 2000 macew dających świadectwo jak duża była niegdyś tutejsza żydowska gmina. Płyty nagrobków w części są zdewastowane, niektóre leżą na ziemi, inne chylą się już ku upadkowi. Miejsce to jest naprawdę niezwykłe, napawa zadumą nad tym jaki los potrafią zgotować ludzie ludziom.

Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach - ile ich jest?

Opisując najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach nie sposób wymienić ich wszystkich. Trudno byłoby je nawet zliczyć, zresztą kto by chciał wiedzieć ile ich jest... To przecież ta wydawałoby się niekończąca się mnogość możliwości sprawia, że raz po raz wracamy w te strony. Co i rusz zaskakuje nas tutaj coś nowego i chyba naprawdę nie chcielibyśmy, aby te wszystkie wspaniałe, piękne miejsca, które warto zobaczyć się nam skończyły. Chcemy przecież tu wracać raz po raz i zawsze odkrywać coś nowego...

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...