Pytanie o to co jeść w Bieszczadach jest zdecydowanie jednym z najczęściej się pojawiających w trakcie rozmów o tych wspaniałych górach. Również i my w trakcie pisania naszego bloga o Bieszczadach słyszymy je coraz częściej. Postanowiliśmy zatem wyjść mu naprzeciw i stworzyć naszą krótką i oczywiście subiektywną listę tego, czego według nas należy spróbować będąc na terenach bieszczadzkiego kresu oraz gdzie warto się zatrzymać aby zjeść coś dobrego.

Nasza pasja do Bieszczadów zrodziła się z zainteresowania niezwykłą bieszczadzką historią oraz śladami jakie po dziś dzień po niej zostały. Dość szybko postanowiliśmy dzielić się naszym zainteresowaniem - rozpoczęliśmy od opisywania naszych wędrówek bieszczadzkimi dolinami w poszukiwaniu pozostałości po ich bojkowskiej przeszłości. Fascynowało nas przy tym znajdowanie śladów pozostawionych przez danych mieszkańców bieszczadzkiej głuszy, cerkwi, cmentarzy czy nawet wiejskich chat. Wędrowaliśmy zatem przez tereny wsi takich jak Tworylne czy Krywe, odwiedzaliśmy LutowiskaBystreSolinę...

Bieszczady to jednak nie tylko puste dziś i ciche urokliwe doliny. To także, albo właściwie przede wszystkim, wspaniałe góry przyciągające w te strony co roku tysiące turystów. W miarę wzrostu popularności naszego bloga dość szybko zauważyliśmy, że turystów tych interesują przede wszystkim jednak tematy bardziej praktyczne. Tak zaczęło powstawać nasze kolejne posty będące swoistymi poradnikami na przeróżne tematy - gdzie się zatrzymać w Bieszczadachco warto tutaj zobaczyć, jakie atrakcje odwiedzićjak spędzić tutaj aktywnie czasco robić w tych stronach z dziećmi albo gdy pada deszcz. Wpisy te cieszą się niesłabnącą popularnością stąd tym razem pora na naszych 5 pomysłów na to co jeść w Bieszczadach!

#1 Sery

Odpowiedź na pytanie o to co jeść w Bieszczadach zaczniemy od wszechobecnych tutaj serów. Okazuje się wszak, że słyną z nich nie tylko Tatry z Zakopanem na czele. Również w Bieszczadach szczególnie w sezonie spotykamy je właściwie na każdym kroku. Będąc zatem w Bieszczadach koniecznie należy spróbować każdego rodzaju sera niezależnie od tego czy jest to tzw. hucuł, bundz, oscypek, ser solankowy czy też bieszczadzka feta.

Naprawdę warto przystanąć przy niemal każdy straganie z serami, porozmawiać ze sprzedawcą, upewnić się czy na pewno jest on również producentem. Po kilku takich próbach z pewnością znajdziemy takiego wytwórce, do którego będziemy już zawsze wracać, a odpowiedź na pytanie o to co jeść w Bieszczadach nie będzie nastręczała nam żadnych problemów. Poniżej przedstawimy kilku producentów serów czy znanych miejsc, w których warto je kupić.

  • Nikos – słynny na całe Bieszczady Grek, produkuje przepyszne sery z mieszanki mleka krowiego, owczego i koziego. Możemy u niego spróbować kilku różnych rodzajów serów, takich jak krowi hucuł, bundz, feta czy ser solankowy. Dostępna jest  też bryndza, a także ser z papryką i ziołami prowansalskimi w słoikach.
  • Bieszczadzka koza – jadąc tzw. bieszczadzką Wielką Pętlą z Ustrzyk Dolnych do Górnych warto skręcić w Smolniku w lewo na drogę z betonowych płyt w kierunku zabytkowej bojkowskiej cerkwi. Po lewej stronie zobaczymy gospodarstwo zajmujące się produkcją wspaniałych kozich serów. Posiada ono ok. 120 kóz, a ostatnio do gospodarstwa dołączyły także niezwykłe bawoły. Możemy tu spróbować kilku naprawdę przepysznych wyrobów, np. serów w stylu francuskim, z zielonym pieprzem, z czarnuszką czy ziołami.
  • Bacówki przy Wielkiej Pętli – jest ich kilka i w każdej są pyszne oscypki, ale ta najlepsza to chyba ta druga z kolei jadąc z Ustrzyk Górnych w stronę Wetliny. Oprócz oscypków dostaniemy tutaj także przepysznego hucuła z mleka krowiego. Warto przystanąć tutaj choćby na chwilę i docenić trzydziestoletnie doświadczenie tutejszych wytwórców serów, które było już zresztą nagradzane w przeszłości.
  • Cisna – znajdując się w tej miejscowości warto zwrócić uwagę na  stojący tuż obok restauracji Troll niepozorny stragan. Właściciel sprzedaje tam niezrównany ser z czosnkiem niedźwiedzim! Dostępne są też sery w oliwie z przyprawami, czosnek niedźwiedzi w słoiczkach i wspaniałe rydze.
  • Domki góralskie w Bukowcu - do grona naszych zaprzyjaźnionych miejsc noclegowych dołączyły niedawno urokliwe domki góralskie w Bukowcu. Po krótkiej rozmowie z właścicielami okazało się, że miejsce to oprócz typowych noclegów posiada także wiele dodatkowych atrakcji - znajduje się tutaj mini zoo i kupić tu można właśnie przepyszne sery domowej roboty.

#2 Czosnek niedźwiedzi

Rozmawiając o tym co jeść w Bieszczadach w naszej dyskusji nie może zabraknąć czosnku niedźwiedziego. Ma on podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków, zawiera też dużo witaminy C. Dodaje się go do zup, sałatek, nadaje się do kiszenia oraz marynowania. W Bieszczadach dostępny jest głównie wiosną na wszelkich straganach oraz w sklepach z przetworami. Wtajemniczeni w to gdzie rośnie w okolicy mogą go też zebrać własnoręcznie! Doskonałą lokalną specjalnością jest sos pesto z czosnku niedźwiedziego zasolony w słoiczkach lub suszony. Nadaje się jako zamiennik pesto z Bazyli, nadając makaronom lekko czosnkowy posmak.

#3 Rydze

Bieszczady to kraina rydzów. Możemy je tu znaleźć marynowane, smażone, zapiekane… Mają cudowny delikatny smak. Najczęściej można je spotkać latem i jesienią. Dostępne są praktycznie na każdym straganie. Warto zawsze dopytać o to w jaki sposób zostały przygotowane. Zalewa może być mniej lub bardziej octowa – warto więc dopasować je do własnego gustu. Często możemy też spotkać sałatkę z rydzów w szwedzkim stylu, a także smalec rydzowy z różnymi dodatkami jak np. jabłko - nie należy przy tym zrażać się jego kolorem, w smaku jest naprawdę pyszny! Udało nam się go kupić w małym sklepiku w Cisnej, zaraz obok Restauracji Siekierezada.

#4 Nalewki, syropy, miody

Bieszczady to nadal dzika kraina obfitująca we wszelkie rośliny nadające się do produkcji nalewek, miodów czy syropów. Warto o tym pamiętać zatrzymując się przy jednym z lokalnych straganów czy odwiedzając sklep z lokalnymi wyrobami i przetworami. Spróbować będziemy mogli nalewki z pokrzywy, tarninówki, jarzębinówki czy syropu z sosny doskonałego na kaszel, poprawiającego odporność i pomagającego we wszelkich stanach przeziębienia.

Kolejną specjalnością Bieszczadów są spotykany tutaj na każdym kroku miody. Znajdziemy je w wielu gospodarstwach położonych nawet wzdłuż głównych dróg - wystarczy jedynie wypatrywać odpowiedniego szyldu. Są to przy tym prawie zawsze produkty własnego wyrobu - łatwo to poznać po kilku, kilkunastu ulach stojących nieopodal gospodarstwa. Można spotkać też przepyszną brusznicę w słoiczkach – idealnie nadaje się do serów i sosów.

#5 W Restauracjach

Myśląc o tym co jeść w Bieszczadach nie możemy oczywiście zapominać o restauracjach, knajpkach i zajazdach, których jest tutaj coraz więcej. Dzięki rosnącej z roku na rok licznie turystów wyrastają one tutaj jak grzyby po deszczu. W sezonie w niektórych z nich trudno nawet o wolny stolik. Jest jednak kilka takich miejsc i potrwa, na które warto poczekać nawet w kolejce:

  • Placek po bieszczadzku – placek ten to dwa duże placki ziemniaczane z gulaszem mięsnym, my polecamy szczególnie ten z baraniną. Dostępne są też placki z kapusty kiszonej - polecamy ich spróbowanie ze względu na niecodzienny smak.
  • Pstrąg – trudno byłoby zliczyć wszystkie hodowle i smażalnie bieszczadzkich pstrągów, z których słyną te strony, jest jednak jedno takie miejsce, które najbardziej zapadło nam w pamięć już po pierwszej wizycie i do którego z olbrzymią ochotą wracamy - jest to "Dom Pstrąga" w Przysłupie. Lokal niepozorny ale słynie z wyjątkowo dobrych i olbrzymich pstrągów - polecamy go z czystym sumieniem!
  • Naleśnik z jagodami – z nich z kolei słynie karczma "Chata Wędrowca" w Wetlinie. Olbrzymią porcją spokojnie najedzą się 2-3 osoby. Naleśniki oszałamiają ilością owoców i dodatków - palce lizać!

Co jeść w Bieszczadach – podsumowanie

Nie jest łatwo odpowiedzieć w kilku słowach na pytanie o to co jeść w Bieszczadach. Góry te oferują wszak bardzo dużą różnorodność potraw, lokalnych specjalności czy restauracji, które możemy odwiedzić. Różnorodność ta jest zresztą jedną z głównych, dominujących cech tego niezwykłego zakątka Polski. Dotyczy ona tutejszej pogody, klimatu, zmienności przyrody czy niezliczonych wprost pomysłów na spędzania tutaj czasu. Do wielu możliwości odnalezienia tutaj wewnętrznego spokoju i harmonii należy zatem dodać jeszcze jeden atut tutejszych stron - każdy wyjazd w Bieszczady możemy zakończyć z nowym słoiczkiem przetworów czy lokalnych smakołyków lądującym na naszej domowej półce. Za to wszystko właśnie co dają nam te góry tak bardzo je kochamy i dlatego wciąż tutaj wracamy!

Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...