Podczas pobytu w Karkonoszach wpadliśmy na pomysł, żeby zobaczyć coś więcej...Tym razem wybieramy się na jednodniową wycieczkę do perły, położonej nad Łabą w północnych Czechach. Brama Prawcicka (Pravčická brána) jest największą, skalną bramą na naszym kontynencie. Ta najpiękniejsza formacja skalna położona jest na terenie Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii (České Švýcarsko) i stanowi jej symbol.

Trasę rozpoczynamy ze Szklarskiej Poręby, stąd jedziemy drogą krajową na przejście graniczne w Jakuszycach. Dalej w Czechach obieramy kierunek na miasto położone nad Nysą Łużycką, u podnóża Gór Izerskich, jest to Jablonec nad Nysą (Jablonec nad Nisou). Drogi w Czechach są bardzo dobrze oznakowane, a więc nie ma żadnych utrudnień. Przejeżdżamy przez Jablonec, a następnie dojeżdżamy do stolicy kraju libereckiego, o nazwie Liberec. Jest to jedno z największych miast w Czechach, które stanowi centrum sportów zimowych. Dalej kierujemy się trasą europejską E442 w kierunku miasta Děčín (winiety na tej trasie nie są wymagane).

Odcinek trasy E442 Liberec - Děčín

Dojeżdżamy do miasta Děčín, położonego nad Łabą, i obieramy kierunek na Hřensko, które znajduje się przy granicy czesko - niemieckiej, w sąsiedztwie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko). Stąd droga prowadzi wzdłuż Łaby, największej rzeki Czech.

Hřensko rozciąga się wzdłuż drogi, przy ujściu rzeki Kamenice do Łaby, to tutaj rzeka Łaba opuszcza Czechy i wije się dalej w kierunku Niemiec. Miasteczko położone jest w ciasnym, skalnym wąwozie, którego skalne ściany górują na kilkadziesiąt metrów nad domami.

Hřensko rozciąga się wzdłuż drogi, po obu stronach rzeki Kamenice
Ściany skalne wąwozu górują nad domami
Domy wciśnięte są w ściany skalne wąwozu

Samochód stawiamy na parkingu, za który płacimy 3 euro, i dalej podążamy czerwonym szlakiem wzdłuż rzeki. Są tutaj również busy, które rozwożą turystów na okoliczne szlaki.

Tabliczki informacyjne

Po przejściu ok. 1,5 km wchodzimy na teren Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii (České Švýcarsko). Początkowo droga prowadzi szeroką ścieżką przez las, dalej wiedzie serpentynami cały czas pod górę. Ogólnie trasa jest łatwa i bezpieczna, o łagodnym nachyleniu, dlatego nie czuć pokonywanej wysokości. Przy stromych zboczach są barierki.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria

Pod łukiem bramy...

Pod łukiem bramy

Wstęp na teren Bramy Prawcickiej jest płatny: dorośli 75,- Kč (3 EUR), dzieci, studenci i emeryci 25,- Kč (1 EUR).

Kasa biletowa - wstęp na teren Bramy Prawcickiej jest płatny

Po wejściu na teren bramy podziwiamy Letni pałacyk Sokole Gniazdo (Sokoli hnizdo). Pałacyk został zbudowany w 1881 roku w miejscu chatki z kory dębowej, która służyła jako wyszynk dla wędrowców. Obecnie mieści się w nim stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami.

Sokole Gniazdo wciśnięte w skalne ściany Bramy Prawcickiej
Widok spod łuku mostu na Sokole Gniazdo, obok kiosk z jedzeniem
Jeszcze jeden rzut okiem na Sokole Gniazdo
Pamiątkowe zdjęcie do albumu rodzinnego :))

Podziwiamy widoki rozciągające się z Prawcickiej Bramy.

Widoki z Prawcickiej Bramy
Jeszcze jeden rzut okiem na okolicę z Prawcickiej Bramy

Na kilku formacjach skalnych znajdują się tarasy widokowe, z których turyści mogą podziwiać Prawcicką Bramę oraz krajobraz rozciągający się wokół Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. A jest co podziwiać, bo widoki zapierają nam dech w piersiach.

Na formacjach skalnych znajdują się punkty widokowe

Z tarasu widokowego podziwiamy największy, skalny most w Europie. Dawniej można było wchodzić na bramę, ale obecnie turyści nie mają już na nią wstępu. Niestety, pogoda dzisiaj nie dopisała, bo stalowe niebo rozciąga się aż po horyzont.

Widok na największy, skalny most w Europie
Widok z tarasu
Jeszcze jeden rzut okiem na skalny most
Dawniej można było podziwiać widoki z bramy, obecnie można tylko z tarasu widokowego
Widok z tarasu widokowego na Sokole Gniazdo

Z punktu widokowego podziwiamy również Malý Pravčický kužel (stożek), ulubione miejsce alpinistów.

Malý Pravčický kužel (stożek)
Turyści wrzucają pieniążki, życząc sobie rychłego powrotu

Formacje skalne osiągają do 300 metrów wysokości, tworząc liczne labirynty i wąwozy porośnięte lasami.

Formacje skalne porośnięte są lasami
Formacje skalne tworzą liczne wąwozy i labirynty
Jeszcze jeden rzut okiem na te niezwykłe formacje skalne

Po obejściu całego kompleksu skalnego nadszedł czas na powrót. Wracamy zauroczeni wspaniałymi widokami tej malowniczej krainy, której bez wątpienia największą atrakcją przyrodniczą jest Pravčická brána. Z pewnością jeszcze kiedyś tu wrócimy...

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...