Autor: 

Dla nas - ludzi gór - to pytanie wydaje się proste i nie widzimy potrzeby odpowiadania na nie. Dla wielu górołazów powody chodzenia po górach mogą być różne. Jest chyba jednak kilka uniwersalnych odpowiedzi, które łączą nas ludzi gór w pewną grupę pasjonatów, których myślenie jest podobne, którzy spotykają się w górach i po prostu lubią przebywać w swoim towarzystwie, bo wtedy nie ma potrzeby odpowiadać na zadane pytanie, gdyż wszyscy czujemy podobnie.

Wielu jednak zadaje mi to pytanie i nadziwić się nie może, po co ja to robię, czemu ciągle mnie ciągnie gdzieś wysoko, czemu chce mi się męczyć i nieraz cierpieć w czasie wędrówki, zamiast prostego leżenia i odpoczywania w domu. Większość z pytających raczej nie ceni zbyt wysoko form aktywnego wypoczynku, a co dopiero mówić o nieraz ekstremalnej wspinaczce, czy całodniowych wycieczkach górskich.

My, którzy chodzimy po górach wiemy jednak po co to robimy! Co nam to daje. Jakie przynosi korzyści. Często wyjeżdżamy w góry, żeby uciec od czegoś. Dla mnie wyjazd w jakiekolwiek góry to nie tylko możliwość aktywnego obcowania z naturą, czasami spotkań bardzo bliskich z przyrodą w jej najpiękniejszych aspektach, ale także możliwość poznania najwspanialszych zakątków kraju. To właśnie takie miejsca, nieskażonej przyrody, z niezwykłymi formami krajobrazu, gdzie możemy podziwiać najcudowniejsze widoki, pejzaże górskie, wytwory skalne, siłę górskich potoków, piękno wodospadów, kaskad, czy urokliwych stawów górskich.

Autor: 
Sokolica
Sokolica

Majestat gór i miłość do nich

Tam w takich cudownych miejscach, wobec ogromu przyrody, tej nieożywionej i ożywionej też, niezwykłego piękna jakie nas otacza, ogromu i majestatu gór, który wyczuwamy potrafimy odnaleźć swoje, właściwe miejsce w świecie. Wędrując po stromych, przepaścistych graniach, nieraz igrając ze śmiercią czujemy się tacy przemijający, malutcy, ale czasami wręcz odwrotnie czujemy się mocni, zdolni do wielkich wyzwań, gdy uda się nam przejść trudną wysokogórską trasę. Uczymy się, że nic co piękne i wielkie nie przychodzi łatwo, gdyż wymaga wzmożonego wysiłku w celu zdobycia wymarzonego szczytu.

Przede wszystkim góry pozwalają mi wyciszyć się, "porozmawiać" ze swoimi myślami, bo tylko tutaj można uciec od zgiełku tego świata, przytłaczającej nieraz wszechobecnej cywilizacji, hałasu wielkich miast, świata i ludzi goniących ciągle za niedoścignionym. Wystarczy czasem się zatrzymać, odwrócić, zreflektować, żeby zobaczyć, że gonimy zawsze w złą stronę, że to co najlepsze jest za nami, gdzie indziej, może na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko się zatrzymać i wsłuchać w siebie, czy przypadkiem nie potrzebujemy jednak spokoju, ciszy, delektowania nieskażonym pięknem, wsłuchania w siebie, zamiast ciągłej pogoni za czymś, czego ciągle będzie nam mało. Już nie trzeba wspominać, że jeśli w końcu zwolnimy, uciekniemy ze smogu naszych miast i miasteczek, ile to będzie lepsze dla naszego zdrowia.

Ja na aktywny wypoczynek wybrałem góry, miejsce, gdzie zwykłe wędrówki, spacery dają mnóstwo pozytywnych doznań, wrażeń napełniających moje serce. Każdy słyszał o ładowaniu akumulatorów. To właśnie tam wysoko, oderwani od szarej, ponurej nieraz rzeczywistości możemy naładować się pozytywną energią, która pozwoli nam żyć inaczej również w dolinach, po powrocie do naszych domów. Każdy, kto pokochał góry, wie jak pozytywnego kopa dostajemy przebywając wśród ulubionych szczytów i dolin, samo przebywanie tam daje nam radość wielką, bo jeśli coś ukochaliśmy to wystarcza nam samo obcowanie z tym. Szczęście jakim napełnia się nasze serce wystarcza na długo. Nieraz po powrocie bliscy zauważają, że wracamy odmienieni. Tak to działa, bezmiar dobrych emocji, jakie dotykają nas w górach, oddajemy potem w domu, czy pracy.

Autor: 
W drodze na Stoha z Wielkim Rozsutcem w tle
W drodze na Stoha z Wielkim Rozsutcem w tle

Góry ukochałem najbardziej

Uczucia jakie towarzyszą nam w górach, nieraz także z powodu spotkań w nich innych osób pozytywnie zakręconych jak my powodują, że już po powrocie tęsknimy za nimi i planujemy kolejną wyprawę. No cóż zakochanym, nigdy nie dość oglądania i przebywania z obiektem miłości. W domu do moich ulubionych zajęć należy siedzenia nad mapą i obmyślanie kolejnych tras do przejścia, pewnie macie podobnie. Uwielbiam poznawać nowe miejsca, więc moja kolekcja map stale się powiększa. Góry ukochałem najbardziej, to mój sposób na życie, pasja, która pozwala realizować marzenia poznawania świata. Człowiek z pasją podobno dostaje drugie życie w prezencie, ciągle mu nie dość i nie ustaje w realizacji planów. Mnie jakoś tak ciągnie zawsze wysoko, ciekawią mnie wszystkie góry, te wysokie i te małe, ale tak jakoś zawsze patrzę wysoko i szukam najwyższego punktu otoczenia. Może utkwiło mi w głowie przysłowie "sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga".

Każdy z nas może zapewne dodać mnóstwo kolejnych powodów, dlaczego jeździ w góry, każdy ma też osobiste przesłanki ku temu, inną motywację i inną historię, dobrze, że jest nas coraz więcej, bo w grupie siła, w tym roku w góry wyjechało prawie tyle samo ludzi co nad morze w Polsce. Mnie jakoś tak zawsze ciągnie w góry, i tak już od ponad dwudziestu lat. Szukam piękna i harmonii stworzonej bez ingerencji człowieka, głębokich przeżyć dla ciała i ducha, ze szczytu jakoś tak lepiej widać. I mniej tam ludzi, zgiełku, są takie miejsca, gdzie można być całkiem sam, samemu kontemplować to czyste piękno natury i wędrować bez końca...

To tyle na dzisiaj, pozdrawiam wszystkich łazików górskich i zapraszam do wpadania do mnie. Tu zawsze coś nowego i do zobaczenia na szlakach! Zachęcam także do wpisywania się i komentowania, wyrażania swojej opinii na powyższy temat, a jeśli się podoba do kliknięcia "lubię to" i polecania mego bloga znajomym górołazom. Wiele osób nie znających gór, ani nie uprawiających turystyki górskiej nie jest w stanie zrozumieć mej fascynacji, ale czy muszą? Mi na tym nie zależy, bo i po co. Nawet wspólny wyjazd w góry nie zawsze może kogoś przekonać do tej formy spędzania wolnego czasu. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...