W Srebrnej Górze znajduje się największa w Europie górska twierdza. Serio, dopóki jej nie zobaczycie, trudno będzie Wam wyobrazić sobie jej ogrom. Kiedyś stacjonowało w niej pruskie wojsko, dziś żołnierzy zastąpili turyści. Dolny Śląsk kryje w sobie wiele tajemnic, jednak dużą ich część przywłaszczyły sobie srebrnogórskie forty. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

1) Twierdza kryje ponoć nieprzebrane skarby

II wojna światowa zostawiła po sobie na Dolnym Śląsku mnóstwo tajemnic, które do dziś czekają na swoje odkrycie. Günther Grundmann, konserwator zabytków działający z ramienia III Rzeszy, prawdopodobnie wskazał Twierdzę Srebrnogórską jako jeden z "sejfów" do przechowania drogocennych dzieł sztuki i dokumentów. Swoje zadanie Grundmann wykonał nader skrupulatnie, bo część skrytek nie została do dziś odnaleziona. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w zakamarkach Twierdzy spoczywają zbiory ewakuowane z zamku w pobliskim Kamieńcu Ząbkowickim.

2) Twierdza może być miejscem spoczynku Złotego Pociągu i Bursztynowej Komnaty

Tak, wiemy, nie prowadzą do niej bezpośrednio tory. Ale jeśli w relacjach z ostatnich dni wojny nastąpił zgrzyt i pociąg był tak naprawdę transportem samochodowym – istnieją potwierdzone relacje, że w marcu 1945 r. do Srebrnej Góry przyjechała kolumna kilkudziesięciu ciężarówek. Jej przejazd był tak tajny, że mieszkańcy miasteczka – pod karą śmierci – mieli pozostać w domach i pozamykać okna. Najśmielsze teorie mówią o Bursztynowej Komnacie i wrocławskim złocie, bardziej racjonalne badania wskazują na wojskowe zapasy, w tym fabrycznie nową broń i wyposażenie.

3) Twierdza ma wstydliwy sekret

Ten majstersztyk pruskiej myśli technicznej nie ma zbyt chlubnej przeszłości bojowej. Nigdy bowiem nie doczekał prawdziwej walki. Tylko raz w historii pod jego bramami stanęli Francuzi. 28 czerwca 1807 r. zajęli oni Srebrną Górę i oblężyli jej forty. Niedługo potem podpisany w Tylży pokój przerwał zacięte walki i Twierdza powoli traciła na swoim znaczeniu, aż w końcu spadła do rangi poligonu strzelniczego i ostatecznie stała się już tylko atrakcją turystyczną.

4) Twierdzę w trakcie wojny zamieszkiwali Polacy

W latach 1939-1941 znajdował się w niej karny obóz jeniecki, Oflag VIII "b" dla polskich oficerów, którzy narazili się władzom hitlerowskim. Więziono tu łącznie ponad 300 osób, w tym m.in. dowódcę Obrony Wybrzeża – kontradmirała Józef Urunga. Do historii przeszła śmiała ucieczka z Oflagu dziewięciu Polaków. Trzech z nich zdołało przedostać na Bliski Wschód do Brygady Karpackiej (walczyli w Libii pod Tobrukiem), pozostałych sześciu schwytano. Uciekinierzy odkryli słaby punkt systemu kanalizacji, który po poszerzeniu kanału pozwalał na dotarcie za mury Twierdzy.

5) Twierdza rok w rok odsłania rąbek tajemnicy

Wydawać by się mogło, że forty splądrowane przez Armię Czerwoną, prześwietlone przez komunistyczne służby i odwiedzane rok w rok przez dziesiątki tysięcy ludzi utraciły wiele ze swojej tajemniczości. Nic bardziej mylnego! Nie dajcie wmówić sobie, że tylko w Wałbrzychu trwa batalia o wydobycie skarbów. Dowodzą tego chociażby odkrycia sprzed paru lat, kiedy to pod Fortem Ostróg odsłoniły się otwory okienne, prowadzące wąską szczeliną do wnętrza nieodkrytych piwnic.

Również Wy możecie się przekonać na własne oczy o wyjątkowości Twierdzy. I spędzić na niej niezapomnianą noc. 20 maja 2016 r. startuje tam kolejna edycja festiwalu PodRóżni. Za 30 zł obejrzycie prelekcje podróżnicze w chłodnych kazamatach, zwiedzicie cały kompleks z przewodnikiem i przenocujecie w namiocie.

Zachęcamy do wymieniania równie tajemniczych miejsc w komentarzach – spośród autorów najciekawszych wypowiedzi wybierzemy dwie osoby, które otrzymają za darmo podwójną wejściówkę na festiwal.

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...