Licencja : 
PD

Jeżeli interesujecie się turystyką górską, na pewno dotarła do Was informacja o czarnej serii w Tatrach, gdzie w ciągu tygodnia śmierć poniosło 14 osób. Wśród nich byli turyści wyposażeni w dobry sprzęt, ski-alpinista i taternik – warunki w górach są jednak na tyle trudne, że niewielki błąd wystarczy, by ani sprzęt, ani wieloletnie doświadczenie nie pomogły wyjść cało z niebezpiecznej sytuacji. A co, gdy nie mamy zielonego pojęcia o zimowych górach?

W związku ze smutnymi wydarzeniami w Tatrach przez Internet przetacza się właśnie dyskusja na temat ludzkiej głupoty, która jest przyczyną wszystkich nieszczęść. Czytam te komentarze z niechęcią. Nie ze względu na to, że głupotę pochwalam, bo szczerze jej nie znoszę, ale ze względu na wywyższający i wszechwiedzący ton komentujących, którzy z tą życiową mądrością musieli się zapewne urodzić. Mam nadzieję, że z równie dużym entuzjazmem dzielą się swoją wiedzą z mniej wprawionymi w wędrowaniu kolegami.

Licencja : 
PD
Zimowe wędrówki po górach
Zimowe wędrówki po górach

Sama nie jestem wyjadaczem zimowej turystyki górskiej. Ba, nie lubię zimy, co skutecznie chroni mnie przed pchaniem się na szczyty o tej porze roku. Nie trzeba jednak wcale gór wysokich do tego, by znaleźć się w tarapatach - Beskidy też potrafią dać w kość, w czym prym wiedzie Babia Góra, która co roku zbiera swoje żniwo.

Nie jest sztuką wytykać innym błędy, sztuką jest na nich się uczyć i wyciągać z nich właściwe wnioski. Jestem fanką świadomego i bezpiecznego podróżowania, dlatego postanowiłam zebrać do kupy (i dla siebie i dla Was) najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać idąc zimą w góry. Na końcu znajdziecie checklistę do pobrania - planując wycieczkę wydrukujcie ją i przyjrzyjcie się jeszcze raz wszystkim punktom po kolei. Jeżeli chociaż jeden z nich sprawi, że uda Wam się uniknąć problemów, będę miała świadomość, że ten wpis nie powstał na marne.

Wybierając się na zimowe wędrówki po górach weźcie ze sobą to, co najważniejsze: zdrowy rozsądek. Jeżeli warunki są trudne lub pogoda kiepska, dajcie sobie spokój. Lepiej raz odpuścić, by móc jeszcze sto razy wracać na szlak, niż raz zaryzykować i narazić się na śmierć. Góry poczekają. Serio.

Przed wyjściem w góry

Licencja : 
PD
Zimowe wędrówki po górach
Zimowe wędrówki po górach
 • Z uwagą zaplanuj trasę wędrówki. Pamiętaj o tym, by nie sugerować się opisem letnich wycieczek - czas na pokonanie danego odcinka w zimowych warunkach może wydłużyć się nawet dwukrotnie (i więcej), jeżeli trafisz na zaspy i nieprzetarty szlak. Zimą dzień jest o wiele krótszy - skalkuluj czas przejścia tak, by przed zmrokiem być u celu. Na trasę wyjść najlepiej wcześnie rano.
 • Przestudiuj mapę terenu, po którym zamierzasz się poruszać. Sprawdź, czy trasa, którą wybrałeś jest otwarta dla ruchu turystycznego zimą, dostosowana do Twojej kondycji oraz wiedzy górskiej i wyposażenia, jakie posiadasz.
 • Pamiętaj o zagrożeniach, które mogą Cię spotkać. Strome stoki, lawiniaste żleby i oblodzenia mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia. W Beskidach również możesz mieć do czynienia ze wszystkimi zagrożeniami typowymi dla gór wysokich. Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak nagłe opady śniegu, silny wiatr, szybki spadek temperatury czy załamanie pogody, skutecznie ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Na północnych stokach Babiej Góry występuje realne zagrożenie lawinowe - warto mieć to na uwadze.
 • Sprawdź prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego. Informacje te znajdziesz na stronach GOPR-uTOPR-u oraz (bardzo często) schronisk górskich, w rejony których zamierzasz się udać. Jeżeli warunki są trudne, zrezygnuj z wycieczki.
 • Jeżeli to tylko możliwe, nie idź w góry sam. Zaplanuj wycieczkę w grupie - najlepiej nielicznej, ale dobrze dobranej. Pamiętaj o tym, by trasę wycieczki dopasować do najsłabszego uczestnika. Zabierz ze sobą mapę i kompas.
 • Ubierz się stosownie do pogody i spakuj do plecaka dodatkowe części ubioru, które ochronią Cię przed mrozem. Zabierz potrzebny sprzęt, dopasowany do terenu, po którym zamierzasz się poruszać: kijki trekkingowe, rakiety śnieżne, raki, czekan, lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka). 
 • Pamiętaj, że kupując specjalistyczny sprzęt, nie kupujesz umiejętności posługiwania się nim. Jeżeli tylko masz taką możliwość, zapisz się na szkolenie z turystyki górskiej / kurs lawinowy.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo. Zapisz w telefonie numer ratunkowy 601 100 300 lub 985, naładuj baterię, zabierz apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w koc termiczny (folia NRC), który w krytycznej sytuacji uchroni Cię przed zimnem i spakuj latarkę, którą będziesz mógł nadać sygnał SOS (nie zapomnij o dodatkowych bateriach).
 • Zabierz termos z ciepłą herbatą i energetyczne jedzenie, które dostarczy Ci odpowiedniej ilości kalorii. Zadbaj o to, by produkty, które zabierasz były bogate w węglowodany, tłuszcze i białka. Oprócz termosu z ciepłą herbatą weź ze sobą płyn izotoniczny, który uzupełni ubytek soli i minerałów, które wypocisz w trakcie wędrówki. Podczas intensywnego wysiłku bardzo łatwo o odwodnienie organizmu.
 • Przed wyruszeniem w trasę pozostaw komuś odpowiedzialnemu informację o tym, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. 

W górach

Licencja : 
PD
Zimowe wędrówki po górach
Zimowe wędrówki po górach
 • Bez ważnych powodów nie zmieniaj trasy wycieczki. Jeżeli ze względu na trudne warunki będziesz musiał zmienić plany, powiadom o tym osobę, której zostawiłeś informację o tym, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
 • Jeśli się da, poruszaj się znakowanymi szlakami letnimi. Unikaj chodzenia narciarskimi trasami zjazdowymi i nartostradami - zniszczysz ślady zjazdu i narazisz się na niebezpieczeństwo najechania przez zjeżdżającego narciarza.
 • W niektórych rejonach, np. w rejonie Morskiego Oka, zimowe szlaki biegną inaczej, niż letnie, aby ominąć tereny lawiniaste. Jeżeli wybierasz się (sam lub z grupą) w miejsca, gdzie istnieje zagrożenie lawinowe, zabierz ze sobą lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka) - w razie nieszczęśliwego wypadku o wiele szybciej uda się odnaleźć zasypanych. Nie musisz wydawać pieniędzy na zakup sprzętu (jest drogi) - z łatwością możesz go wypożyczyć.
 • Zwracaj uwagę na tablice ostrzegawcze, które spotkasz przy szlakach - nie stoją tam bez powodu. Jeżeli mówią o trudnych warunkach na szlaku, zawróć.
 • Tempo wędrówki dostosuj do najsłabszego uczestnika wycieczki. Jeżeli musicie przedzierać się przez śnieg, zmieniajcie się - torowanie szlaku to duży wysiłek. Pamiętaj o odpoczynku.
 • Gdy zgubisz szlak, jeśli to możliwe, wróć po własnych śladach do miejsca, gdzie ostatni raz widziałeś oznaczenia. Kontynuowanie wędrówki, gdy nie wiesz, gdzie jesteś, grozi nie tylko zgubieniem się, ale także upadkiem z wysokości, zwłaszcza w górach wysokich, gdy skały są oblodzone.
 • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i grupy. 

Jeśli zdarzył się wypadek...

Licencja : 
PD
Zimowe wędrówki po górach
Zimowe wędrówki po górach
 • Zabezpiecz miejsce wypadku. Oceń, czy jesteś w stanie pomóc innym, tak, by samemu nie stać się kolejną ofiarą. Sprawdź stan poszkodowanych i zadbaj o ich komfort cieplny - zimą organizm szybko się wychładza. Skorzystaj ze śpiworów, kurtek i koca ratunkowego (folia NRC).
 • Zadzwoń pod numer ratunkowy 601 100 300 lub 985 i poinformuj GOPR/TOPR, co się stało, gdzie jesteś, ilu jest poszkodowanych i jaki jest ich stan.
 • Udziel pierwszej pomocy przedmedycznej i kontroluj stan poszkodowanych do czasu przybycia służb ratowniczych. 

---

With Love,
​Justyna Sekuła

 

Na podstawie: Władysław S. Lenkiewicz i Adam Marasek, "Zimowa turystyka piesza w górach"
Więcej na blogu:
 www.withlove.pl

o_czym_pamietac.jpg
Pobierz checklistę i spraw, by Twoja wyprawa w góry była bezpieczna!
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...