Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził
Bedzies w biołyk portkak i w cuzecce chodził
I mioł na mój dusik z piórkiem kapelusik
Hej kolęda, kolęda!

Jest w Tatrach parę takich miejsc, gdzie ludzie gromadzą się aby świętować Boże Narodzenie. Tym nocnym spotkaniom podczas tradycyjnej pasterki w samym sercu gór towarzyszy szczególna atmosfera.

Wiktorówki

Pasterka na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach to mały drewniany kościółek położony w głębi tatrzańskich lasów. Kościół znajduje się pod opieką ojców Dominikanów. Latem przybywają tu rzesze pielgrzymów, natomiast poza sezonem sanktuarium odwiedzane jest mniej licznie przez turystów oraz mieszkańców podtatrzańskich miejscowości. Wyjątkiem są szczególne okazje jak właśnie święta Bożego Narodzenia – w takich momentach kościółek okazuje się zbyt ciasny. Na szczęście radosna atmosfera, wspólne kolędowanie rozgrzewa nawet tych, którym przyszło stać na mrozie lub wietrze. Po mszy jak zawsze można rozgrzać się gorącą herbatą serwowaną przez gospodarzy.

Polana Chochołowska

Pasterka na Polanie Chochołowskiej

Na skraju Polany Chochołowskiej, przez wielu być może niezauważana, stoi malutka kaplica pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Boże Narodzenie świętowane jest tu w bardziej kameralnym gronie. Kaplica jest niewielka – mieszczą się tu jedynie odprawiający msze księża, natomiast wierni stoją na polanie z widokiem na otaczające tatrzańskie szczyty. Po mszy można wybrać się na rozgrzewającą herbatkę do schroniska.

Śpiąca Góra

W Święta odwiedzić można również Pustelnię Braci Albertynów na Kalatówkach. Miejsce znane jest także pod nazwą Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze. Mimo że nie znajduje się przy głównym szlaku prowadzącym na Kalatówki (trzeba podejść kilka minut boczną ścieżką) jest łatwo dostępne z Zakopanego. Kto nie zdążył wybrać się na Wiktorówki lub Polanę Chochołowską może świętować tutaj.


Życzymy pięknych Świąt Bożego Narodzenia!
Niech będzie to czas spokoju i radości spędzony w gronie najbliższych :)
Z górskim pozdrowieniem,

Przewodnicy

Pasterka na Wiktorówkach
Pasterka na Wiktorówkach
Polana Chochołowska w Boże Narodzenie (przed świtem)

 

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...