W poniedziałek 2. listopada br. otwarto nieczynny od prawie dwóch lat niebieski szlak na Halę Stoły w Tatrach Zachodnich. Hala znana jest z pięknego widoku na masyw Czerwonych Wierchów. Uroku miejscu ponadto dodają stojące na niej zabytkowe szałasy pasterskie. Ścieżka na Halę odgałęzia się od głównej drogi biegnącej dnem Doliny Kościelskiej w okolicy Lodowego Źródła i prowadzi w górę po stokach Stołów.

Hala Stoły

Szlak został zamknięty po tym jak w grudniu 2013 roku wiatr halny spowodował duże zniszczenia lasów, szczególnie w Dolinie Kościeliskiej. Powalone drzewa uniemożliwiły przejście kilkoma szlakami, między innymi na Halę Stoły, szlakiem w Dolinie Lejowej oraz Ścieżką nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Dwa ostatnie szlaki wciąż nie zostały udostępnione turystom.

Szlak na Halę Stoły

Kilka dni po otwarciu szlaku mieliśmy okazję wybrać się na wycieczkę na Halę Stoły. W prace remontowe włożono sporo wysiłku, szczególnie w wyższych partiach szlaku. Ścieżka była dosłownie zasypana powalonymi drzewami, w których następnie wycięto swego rodzaju tunel. Ponadto został również wyremontowany początek szlaku na odcinku około 100 metrów.

Początek szlaku na Halę Stoły

Wędrując spotkaliśmy nie tylko turystów, ale również ślady bytności mieszkańca Tatr (odchody niedźwiedzia) – jak widać także zwierzęta wykorzystują nową wygodną ścieżkę. Polecamy Stoły na jesienne (i nie tylko) wycieczki – wiatr sprawił, że jest to obecnie malowniczy i widokowy szlak.

Tekst: Monika

www.przewodnik-gorski.eu

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...