Przełęcz Szopka – przełęcz w Pieninach na wysokości 779 m pomiędzy szczytami Trzech Koron (982 m) a wzniesieniem Czoło (815 m.). Bywa także nazywana przełęczą Chwała Bogu (być może nazwa pochodzi od okrzyku ulgi po trudach wspinaczki). Główny węzeł szlaków w Pieninach Właściwych. Na przełęczy i poniżej niej znajdują się dwie polany. Z polany Szopka widok na pogórza Spisza i Tatry, z polany nad przełęczą widać Gorce. Polana jest koszona przez Pieniński Park Narodowy, jednak z powodu niewielkiego rozmiaru i częściowego zarośnięcia widoki są ograniczone. Przełęcz jest miejscem odpoczynku turystów. Źródełko i ławki wzdłuż ogrodzeń krzyżujących się szlaków, dydaktyczne tablice informacyjne. W sezonie turystycznym bywa zatłoczona. Szlaki rozchodzą się na Trzy Korony, do Czorsztyna, Krościenka i Sromowiec Niżnych.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Pieniny

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Beskid Sądecki

1:50000, Compass, 2016

Mapa cieniowana obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera ona także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich.

Pieniny

1:25000, Galileos, 2014

Aktualizowana w terenie mapa Pienin w bardzo dokładnej skali. Oprócz Pienin obejmuje Jezioro Czorsztyńskie oraz północną część Beskidu Sądeckiego i Gorców. Zawiera aktualne szlaki piesze i rowerowe, warstwice zobrazowane są co 10 metrów.

Najnowsze zdjęcia z tej lokacji

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Jesień, choć bywa kapryśna, potrafi pokazać także to lepsze oblicze. Zapraszam na wędrówkę po jesiennych Pieninach Właściwych.

Fajny szlak turystyczny w Pieninach pokazany w nieco przyspieszonym tempie (hyperlapse).

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Przełęcz Szopka. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

20° 24' 28" E
49° 25' 8" N
Wczytuję...