Przełęcz pod Tokarnią (słow. Lesnické sedlo) – położona na wysokości 720 m n.p.m. przełęcz w słowackich Pieninach pomiędzy Grupą Golicy a Małymi Pieninami. Dokładniej jest to przełęcz pomiędzy wzniesieniem Tokarnia (Tokárne, 748 m) a ostatnim garbem na wschodnim grzbiecie Aksamitki (749 m). Południowe stoki spod przełęczy opadają do doliny Lipnika, północne do doliny Leśnickiego Potoku. Zbudowane z wapieni płaskie i szerokie siodło przełęczy jest bezleśne, rozciągają się stąd widoki na Pieniny Właściwe, Gorce, Małe Pieniny i Magurę Spiską. W dole zabudowania Wielkiego Lipnika. Prowadząca z tej miejscowości droga przez przełęcz do Leśnicy wybudowana została dopiero w 1967, przedtem Leśnica miała jedynie bardzo wąską Drogę Pienińską. Na przełęczy jest duży parking dla samochodów, w sezonie turystycznym czynny jest bufet i kiosk z pamiątkami.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Pieniny

Mapy zawierające to miejsce

Karpaty
Okładka Opis
Okładka mapy

Beskid Sądecki

1:50000, Compass, 2016

Mapa cieniowana obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera ona także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich.

Pieniny

1:25000, Galileos, 2014

Aktualizowana w terenie mapa Pienin w bardzo dokładnej skali. Oprócz Pienin obejmuje Jezioro Czorsztyńskie oraz północną część Beskidu Sądeckiego i Gorców. Zawiera aktualne szlaki piesze i rowerowe, warstwice zobrazowane są co 10 metrów.

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Zapraszam na fotorelację z Sokolicy, Trzech Koron i Wysokiego Wierchu.

Wschód słońca na Wysokim Wierchu oglądany przez 15 min.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Przełęcz pod Tokarnią. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Lokacja

20° 29' 37" E
49° 22' 58" N
Wczytuję...