Park Narodowy Galiczica (mac. национален парк Галичица) – park narodowy położony w południowo-zachodniej części Macedonii Północnej, przy granicy z Albanią. Został założony w 1958 roku. Obejmuje pasmo górskie o tej samej nazwie, znajdujące się pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespańskim. Obejmuje obszar o powierzchni 22 750 ha, z czego około 11% jest własnością prywatną. Najniższym punktem w parku jest poziom jeziora Ochrydzkiego, które położone jest na wysokości 695 m n.p.m. Z kolei tafla jeziora Prespańskiego znajduje się na wysokości 850 m n.p.m. Najwyższym szczytem parku, jak i całego pasma górskiego, jest góra Kota, która wznosi się na wysokość 2265 m n.p.m. Park Narodowy obejmuje rozległe obszary otwartego i górzystego terenu. Dominują tu lasy liściaste, roślinność trawiasta oraz tereny suche i skaliste. Występują tu również głębokie oraz strome zbocza przy obu jeziorach. Park podzielony jest na 4 części.

Źródło: Wikipedia, licencja CC BY-SA 3.0.

Położenie

Lokacja nadrzędna: Macedonia Północna

Najnowsze artykuły z tej lokacji

Masyw Galičicy oddziela dwa największe jeziora Macedonii - Jezioro Ochrydzkie od Prespańskiego i leży na terenie parku narodowego o tej same nazwie. Zboczami góry biegnie stroma asfaltowa droga łącząca wieś Trpejca ze Stenje z punktem widokowym na przełęczy Livada. Z okolic przełęczy mamy szanse ujrzeć dwa jeziora jednocześnie, jednak prawdziwie spektakularne widoki oferuje najwyższy szczyt pasma - Magaro.

Co to za strona?

Niniejsza strona zawiera wszystko, co mamy w portalu na temat lokacji Park Narodowy Galiczica. Znajdziesz tu przede wszystkim mapy, artykuły i galerie.

Wczytuję...