[KSIĄŻKA]
Okładka
Tytuł oryginału: 
Fallen Giants: A History of Himalayan Mountaineering from the Age of Empire to the Age of Extremes
Rok wydania: 
2019
Wydanie: 
1
W tej bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają historię wspinaczek himalajskich.
Średnia ocena: 3 (głosów: 3)
Opis książki: 

Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary’ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie – Himalajami.

W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitą w szczegóły oraz interesujące fakty historię wspinaczek himalajskich. W publikacji znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.

W książce przedstawione są takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy też Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum. George’a Mallory’ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych. Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej. Książka zdobyła prestiżową nagrodę Banff Mountain Book Festival Award.

Nasza opinia o książce

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Bez Fikcji zapoznaliśmy się z książką i byliśmy pod wrażeniem jej dopracowania. Historia opowiedziana przez dwóch wspinaczy-historyków przedstawia tu rozwój himalaizmu od końca XIX stulecia do czasów współczesnych. Prawdopodobnie ze względu na fakt, że sami wiele wędrowali, w tym po Himalajach, ich opisy wydają się wiernie oddawać panujące tam warunki.

Autorzy bardzo szczegółowo opowiadają o okolicznościach społeczno-gospodarczych, mających wpływ na historię himalaizmu. Nie brakuje nawet najmniejszego kawałka wiedzy historycznej czy politycznej, a życiorysy himalaistów zarysowane są wręcz do przesady dokładnie :).

Naszym zdaniem ta pozycja to prawdziwa gratka dla wielbicieli historii himalaizmu.

Komentarze i recenzje

O nas

Portal tworzony przez pasjonatów gór, w którym każdy może spróbować swoich sił jako autor artykułów i galerii. Piszemy o wyprawach, sprzęcie, poradach, fotografii, a nawet o muzyce i górskiej fikcji. Najlepsze treści promujemy wśród dużej, facebookowej społeczności.

Depositphotos

Wczytuję...