[KSIĄŻKA]
Okładka
Tytuł oryginału: 
Freedom Climbers
Rok wydania: 
2012
Bogato ilustrowana opowieść o fenomenie polskiej dominacji w Himalajach w latach 70. i 80. oraz o takich ikonach polskiego himalaizmu, jak m.in. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Wojciech Kurtyka.
Średnia ocena: 4 (głosów: 5)
Opis książki: 

"Ucieczka na szczyt" autorstwa kanadyjskiej pisarki i animatorki kultury górskiej Bernadette McDonald to bogato ilustrowana opowieść o fenomenie polskiej dominacji w Himalajach w latach 70. i 80. oraz o takich ikonach polskiego himalaizmu, jak m.in. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Wojciech Kurtyka. To historia "lodowych wojowników", którzy przez ponad dwadzieścia lat nie mieli sobie równych w walce o najwyższe szczyty na świecie. Reinhold Messner, pierwszy zdobywca "Korony Himalajów", napisał o książce: "Bernadette McDonald dokumentuje najważniejszy polski rozdział w historii wspinaczki w Himalajach".

"To historia Polaków, którzy w poszukiwaniu wolności rzucili wyzwanie innym wspinaczom i wyznaczyli nowe standardy w himalaizmie - a wszystko to, niosąc polską flagę na najwyższe szczyty świata".

— Krzysztof Wielicki, sławny alpinista i himalaista, uczestnik ówczesnych wypraw,

Książka zdobyła prestiżowe nagrody: Grand Prize podczas Banff Mountain Book Festival 2011 oraz Boardman Tasker Prize 2011.

Tłumaczenie: Wojciech Fusek i Robert Pagacz.

Komentarze i recenzje

O nas

Portal tworzony przez pasjonatów gór, w którym każdy może spróbować swoich sił jako autor artykułów i galerii. Piszemy o wyprawach, sprzęcie, poradach, fotografii, a nawet o muzyce i górskiej fikcji. Najlepsze treści promujemy wśród dużej, facebookowej społeczności.

Depositphotos

Wczytuję...