Okładka

Amatorzy górskich wycieczek z pewnością mają w sobie dużo odwagi i ciekawości świata. Ci, którzy udają się w góry zimą, muszą dodatkowo być o wiele lepiej wyposażeni. Pogoda w górach jest zmienna, więc warto być dobrze przygotowanym. Jakie buty wybrać? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Buty trekkingowe na zimowe wędrówki – sprawdź, czym powinny się charakteryzować

Buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego wędrowca. To właśnie dzięki nim masz odpowiednią przyczepność do podłoża. Dobre buty ochronią Twoje stopy przed urazami, a podeszwa odizoluje od niekorzystnych warunków na zewnątrz, jak śnieg i mróz. Wybierając się zimą w góry, zaopatrz się w parę odpowiednich butów trekkingowych. Czym zimowe buty trekkingowe powinny się odznaczać? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze damskich i męskich butów zimowych.

  1. Przede wszystkim zimowe buty powinny być wodoodporne. To kluczowa cecha, której musisz szukać w butach górskich na zimę. Dlaczego? Sprawa wydaje się prosta. Chodzenie po szlakach czy wspinaczka w wysokie góry nie będzie niczym przyjemnym w przemoczonym obuwiu. Co więcej, może to prowadzić do poważnych problemów, jak na przykład odmrożenia. Woda w butach podczas mrozu może skończyć się źle. Zwróć uwagę na obecność w bucie membrany i zainwestuj również w otoki chroniące przed dostaniem się wody do wewnątrz buta. Jeśli wybierasz się w góry w celach głównie turystycznych i nie zamierzasz wspinać się na najwyższe szczyty, sprawdź na przykład buty Timberland Premium 6 dostępne tutaj: https://answear.com/h/timberland-premium-6.
  2. Buty zimowe w góry koniecznie muszą mieć dobrą przyczepność. Wspominaliśmy o tym nieco wyżej, jednak chcemy podkreślić, jak ważna to cecha. Śnieg i lód mogą skutecznie utrudnić bezpieczną wspinaczkę, a przecież bezpieczeństwo na szlaku jest najważniejsze. Wybierając buty, zwróć uwagę na podeszwę z gumy – musi być odpowiednio gruba i wyprofilowana.
  3. Buty w góry na zimę powinny posiadać wysoką cholewkę. Podczas gdy w innych porach roku mogą sprawdzić się niskie buty, sięgające przed kostkę, zimą warto, by sięgały ponad nią. Wysokie buty zapewnią lepszą stabilność stawu skokowego, uchroni przed urazami, a także może zapobiec dostaniu się śniegu do środka. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się także w stuptuty.
  4. Buty trekkingowe na zimę powinny być także... po prostu ciepłe. Wybierz model z ocieplaną wkładką, która pozwoli Ci utrzymać odpowiedni komfort termiczny stóp. Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz odmrożeniom, ale z większą przyjemnością będziesz pokonywać kolejne górskie wyzwania.

Jak być bezpiecznym na szlakach zimą? Wypróbuj buty do raków i raczków

Jak już wspominaliśmy, bezpieczeństwo podczas górskich wypraw powinniśmy stawiać sobie za priorytet. Trudne warunki atmosferyczne, takie jak oblodzenie, opady śniegu czy porywisty wiatr to tylko niektóre czynniki mogące skutecznie utrudnić nam wyjazd w góry. Istnieją jednak sprzęty, które są w stanie ułatwić nam przemierzanie górskich terenów podczas wymagających warunków.

Jednym z nich są raczki. To specjalny osprzęt do butów trekkingowych zimowych. Choć nazwa brzmi dosyć niepozornie, jest to akcesorium, które może zrobić dużą różnicę. Są to nakładki na klasyczne buty trekkingowe, wyposażone w specjalne kolce. Dzięki nim o wiele łatwiej jest utrzymać się na szlaku – wzmacniają przyczepność, gdy chodzimy zimą po górach. Co ważne, można je dopasować do wielu modeli butów wysokogórskich, zarówno butów trekkingowych damskich, jak i męskich.

Dla bardziej zaawansowanych podejść, na przykład tych nieco bardziej stromych lub oblodzonych, stworzone zostały raki. Czym raczki i raki różnią się od siebie? Głównie tym, że te drugie uzbrojone są w większą liczbę kolców i są zdecydowanie większe oraz cięższe. Jedne i drugie wymagają odpowiednio sztywnej podeszwy, która będzie kompatybilna z rakami. Wybierając buty zimowe w góry, zwróć na to szczególną uwagę. Ta sama zasada obowiązuje także przy wyborze butów do raków półautomatycznych lub automatycznych.

Komfort i zimowy styl w górach – w to też zainwestuj

Autor: 
Marka Outhorn

Outhorn

Buty trekkingowe męskie i damskie do górskich wędrówek to bardzo ważny element ubioru, a nawet można by rzec – wyposażenia. Wybierając buty w góry, warto wybrać model o pół większy niż standardowy rozmiar buta. Dlaczego? Umożliwi to przepływ powietrza, zapobiegnie otarciom opuchniętych stóp, a także umożliwi włożenie grubszej, cieplejszej skarpety. To bardzo ważne, by dobrać odpowiednie buty zimowe w góry. Co jednak jeszcze może sprawdzić się w górach zimą?

Przede wszystkim odpowiednia odzież. Postaw na odpowiednie okrycie wierzchnie, które tak jak dobre buty trekkingowe na zimę, powinno być wodoodporne i nieprzemakalne. Dodatkowo dobrze, gdyby odpowiednio chroniło przed wiatrem. Nie zapomnij o zabezpieczeniu głowy i dłoni – czapki i wytrzymałe rękawice to must have w górskich wyprawach. Jeśli jeszcze szukasz stylowych i komfortowych ubrań, sprawdź ofertę matki Outhorn dostępną tutaj: https://answear.com/m/outhorn.

Chodzenie po górach zimą. Na co uważać?

Masz już odpowiedni sprzęt? Kupiłeś odpowiednie buty na zimę w góry? Data wyjazdu już wybrana? To świetnie! Pamiętaj jednak, by w górach kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Pogoda może w każdej chwili ulec zmianie, więc stale obserwuj prognozę. Sprawdzaj ostrzeżenia służb i nie wychodź w wysokie góry i na szlak, gdy jest ryzyko jakiegoś zagrożenia. W obliczu żywiołów i natury nawet odpowiednio dobrane buty mogą Ci nie wystarczyć. Miłych i bezpiecznych górskich wrażeń!

Artykuł sponsorowany

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...