Okładka

Słowenia to malutkie państwo w południowej Europie, który posiada niezwykłą liczbę wspaniałych atrakcji. Mowa tutaj zarówno o urokliwych miasteczkach, zielonych dolinach czy pastwiskach, ale także potężnych i majestatycznych górach. Na szczególną uwagę zasługują miejsca w Alpach Julijskich, ale i nie tylko, bo przepięknych widoków jest znacznie więcej. Które z nich zatem warto odwiedzić? Zapraszamy do lektury!

Karawanki, czyli słoweńskie Tatry

Karawanki to jedno z najpopularniejszych pasm alpejskich w całej Słowenii. Wiele osób dostrzega ich podobieństwo do Tatrów Zachodnich - i rzeczywiście trudno odmówić temu miejscu uroku i romantycznego ducha. 

Najciekawszym i zarazem najwyżej położonym pasmem, jest granica słoweńsko-austriacka. Sporo tam łatwo dostępnych wierzchołków, które zdobywają nawet mniej wprawieni turyści. Z lotu ptaka podziwiać można ciągnące się kilometrami pastwiska i rozległe panoramy, które zapierają dech w piersiach. 

Jedną z niewątpliwych atrakcji, ale i utrudnień związanych z tą okolicą jest tzw. Tunel Karawanki, czyli najdłuższy tunel w Słowenii, który odgrywa kluczową rolę w ruchu drogowym tego małego kraju. Problem z Tunelem Karawanki polega na tym, że łączy on Słowenię z Austrią. Dlatego też nie można go przejechać za pomocą słoweńskiej winiety. Należy wówczas uiścić dodatkowe opłaty. 

Karawanki to miejsce stworzone do pieszych wędrówek, ale nie tych kilkugodzinnych, lecz nawet kilkudniowych. W wielu miejscach rozmieszczone zostały bowiem schroniska turystyczne, które mogą być bazą noclegową podczas pokonywania długich szlaków. Co więcej, wysokości nie są tutaj aż tak zdumiewające, jak np. w Alpach Julijskich i Kamnicko-Sawińskich. Z tego powodu Karawanki poleca się nawet mniej doświadczonym osobom, które jednak wykazują się kondycją. 

Karawanki - jakie szczyty warto zdobyć? 

Przede wszystkim szczyt Golica, który jest jednym z symboli Karawanków. Zewsząd rozciągają się przepiękne widoki na łąki, na których od maja do czerwca kwitną białe narcyzy. 

Trudniejszą górą do zdobycia jest Stola. To właśnie ten szczyt dominuje m.in. z perspektywy słynnego Jeziora Bled. Ta wędrówka zaliczana jest do najpiękniejszych w tym paśmie górskim. Alternatywnie można się też pokusić o zdobycie drugiego najwyższego szczytu Karawanków, czyli Vrtaca. To oczywiście tylko kilka z wielu propozycji - Karawanki to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. 

Alpy Julijskie - największa atrakcja górska Słowenii 

O Alpach Julijskich słyszał każdy miłośnik gór. Przysadziste, pokryte śniegiem szczyty, z których roztacza się majestatyczny widok na słoweńskie doliny, to zdecydowanie coś, co trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Warto również skierować wzrok na nieco mniej wymagające Góry Dynarskie - niewielkie wysokości, rozwinięta infrastruktura turystyczna, mnóstwo ciekawych szlaków; to wszystko jest tutaj na wyciągnięcie ręki! 

Alpy Julijskie to przede wszystkim niesamowity Triglav - najwyższy szczyt tych gór. Do jego pokonania niezbędne jest podstawowe wyposażenie i bardzo dobra kondycja. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do równie pięknego Triglavskiego Parku Narodowego, który jest wizytówką całej Słowenii

Pamiętajmy, że Słowenia to większości kraj wyżynno-górzysty - aż 90% powierzchni tego państwa znajduje się na wysokości powyżej 300 metrów na poziomie morza. Warto tutaj odwiedzić ogromne polany Gór Bohinjskich lub Gór Martuljskich. Przepiękne są też tzw. Alpy Wschodnie, czyli Alpy Kamnickie. To tam kolor nieba łączy się z intensywnością zieleni i przestronnością. Z uwagi na to, że łatwo tam dojechać, a szlaki w większości przypadków są stosunkowo proste, kierunek ten jest często wybierany przez rodziny z dziećmi. 

Podsumowanie

Podróż do Słowenii w kontekście wycieczek górskich może być absolutnie niezapomnianym przeżyciem. Zawczasu warto się jednak do takich wakacji odpowiednio przygotować - zwłaszcza, jeśli zamierzamy jechać samochodem. W takiej sytuacji należy kupić odpowiednią e-winietę i zweryfikować wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak np. w Tunelu Karawanki, o ile zdecydujemy się na przejazd do lub z Austrii. 

Warto pamiętać, że podziwianie gór w Słowenii nie musi być równoznaczne z ich zdobywaniem. Istnieje tu bowiem wiele miejsc, które zapierają dech w piersiach nawet podczas zwykłej jazdy samochodem. Szczególnie polecany jest przejazd przez Vršič Pass opraz Logarska Dolina. 

Treść od partnera portalu.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...