Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i góry inne niż wszystkie. Powstały bowiem nie tak, jak pozostałe wzniesienia w wyniku fałdowania, lecz w efekcie erozji, czyli procesu wietrzenia wypiętrzonych skał. Góry Stołowe to unikalna taka formacja w Polsce, warto więc zobaczyć je na własne oczy przynajmniej raz w życiu oraz spędzić w ich okolicy trochę czasu – najważniejsze atrakcje można bowiem zwiedzić już w zaledwie weekend! Które z nich koniecznie trzeba zobaczyć? O tym powiemy poniżej!

O Górach Stołowych słów kilka

Góry Stołowe znajdują się w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Można wygodnie dojechać do nich z Wrocławia lub Opola i zatrzymać się na nocleg w jednej z położonych w okolicy miejscowości – np. w Kudowie Zdroju, Dusznikach Zdroju lub Polanicy Zdroju. Dostępnych w tych miejscowościach noclegów warto natomiast szukać za pośrednictwem Nocowanie.pl – największego polskiego portalu turystycznego, dzięki któremu bez wychodzenia z domu zarezerwujemy zakwaterowanie w Górach Stołowych i nie tylko!

Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedne z najciekawszych gór w Polsce, a przy tym jedne z najłatwiejszych do zwiedzania. Nie wymagają bowiem długich spacerów pod górkę ani nadmiernego wysiłku, aby dać możliwość podziwiania przepięknych widoków i unikalnych formacji skalnych, które spotkać można tylko w tym miejscu. Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki i to właśnie od wejścia na jego szczyt wiele osób rozpoczyna swoją wędrówkę po okolicy.

Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Skalne Grzyby

Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. i można na niego wejść z Karłowa. Wędrówka zajmuje ok. 40 min. i poradzi sobie z nią każda osoba. Na szczycie góry można podziwiać skały o fantazyjnych kształtach i pobudzających wyobraźnię nazwach – m. in. Wielbłąda, Małpę, Żółwia, a także Fotel Pradziada. Na Szczelińcu Wielkim znajduje się także schronisko PTTK – jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w 1845 r.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Górach Stołowych, są Błędne Skały. Jest to jedna z największych atrakcji regionu, mieszcząca się tuż przy samej granicy z Czechami. Błędne Skały to znajdujący się na wysokości 853 m n.p.m. zespół bloków skalnych, które wspólnie tworzą coś na kształt labiryntu skalnego. Przez jego środek przechodzi szlak, który pozwala na pokonanie labiryntu bez błądzenia i krążenia w kółko. Jest to miejsce znane na skalę światową – to właśnie tu kręcono sceny do ekranizacji powieści „Opowieści z Narnii”.

Kolejną, arcyciekawą atrakcją Gór Stołowych są Skalne Grzyby – skupisko skał o fantazyjnych kształtach, tym razem przypominających grzyby. Znajduje się ono w południowo-wschodniej części Gór Stołowych, pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. Skalne Grzyby mają ciekawe kształty, które pobudzają wyobraźnię turystów – przypominają nie tylko grzyby, ale także maczugi, baszty i bramy, które malowniczo wznoszą się pomiędzy otaczającymi je drzewami.

Kudowa-Zdrój, czyli miejskie atrakcje w Górach Stołowych

Największą miejscowością w Górach Stołowych jest Kudowa-Zdrój. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić w czasie wyprawy w Góry Stołowe, a także idealna baza wypadowa do zwiedzania całej malowniczej okolicy. W Kudowie-Zdroju możemy podziwiać unikalną architekturę miasteczka, zaopatrzyć się w pamiątki w miejscowych sklepikach, a także napić się krystalicznie czystej wody w Pijalni Wód Mineralnych. Na zwiedzających czeka tu także słynna Kaplica Czaszek, w której spoczywają szczątki miejscowej ludności – ofiar wojny i epidemii, które przetoczyły się przez te tereny w XVII i XVIII w.

Autor: 
Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój

Materiał partnera zewnętrznego

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...