Okładka

Wschodnia ściana Mnicha, Mniszka i Ministranta to jedna z najbardziej urwistych ścian w Tatrach. Zatem zapraszam Was na solidną dawkę adrenaliny.

Szalona przepaść nad Mnichowym Żlebem

Filmik przedstawia wejście na Mniszka (ok. 2045 m n.p.m.) [w tym parę metrów lekkiej wspinaczki], spojrzenie w dół z Mniszka i Ministranta, a także eksponowany spacer w kierunku Mnichowej Kopy. Szczególne wrażenie robi wierzchołek Mniszka, gdzie naprawdę niewielka ilość miejsca potęguje odczucie szalonej ekspozycji – Mnichowy Żleb zdaje się być tuż pod nogami, a i Morskie Oko ciekawie się prezentuje. Poza tym pobliski słynny Mnich był tam niemal na wyciągnięcie ręki.

2019 rok to mój pierwszy sezon wspinaczkowy. Mając za sobą kilka miesięcy intensywnego treningu na sztucznej ściance wspinaczkowej (w krótkim czasie podniosłem swój poziom od III/IV do V+) oraz debiut w skałach (wspinaczka skałkowa to świetna przygoda), liczyłem także na akcent taternicki. Niestety w lecie szczęście mi nie sprzyjało - szczególnie dało mi się we znaki ukąszenie komara (była ich plaga po majowej powodzi) w kostkę, co przyniosło zaskakująco poważne skutki uboczne i zmarnowało mi większą część lata. Na szczęście w sierpniu wróciłem do gry i myśli o jednym z wymarzonych celów - wspinaczce na kultowego Mnicha (2067 m n.p.m.). W ramach przygotowań wybrałem się na wstępny rekonesans - chciałem poznać podejście pod ścianę oraz zobaczyć na miejscu orientacyjny przebieg dróg wspinaczkowych, które mógłbym sobie zrobić z kolegą [czas pokazał, że w 2019 roku ostatecznie na Mnicha się nie wybrałem i plan przechodzi na kolejny sezon]. Przy okazji tegoż rekonesansu zdobyłem pobliskie kulminacje (Mniszek, Ministrant, Mnichowa Kopa) i tym samym zapoznałem się z niesamowitą ekspozycją nad Mnichowym Żlebem. Była to dobra okazja do przetestowania nowego sprzętu wideo, w tym gopro 7. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała.

PS Teren udostępniony do taternictwa powierzchniowego, zalecany wpis w księdze wyjść taternickich (w Schronisku nad Morskim Okiem lub elektronicznie). Z uwagi na niemal pionowe urwisko z licznymi przewieszkami, w tym i okapami, przepaść nad Mnichowym Żlebem jest bardzo efektowna. Wymagane oswojenie z ekspozycją, zachowanie spokoju i pewności ruchów. Osoby z lękiem wysokości stanowczo nie powinny się tam zapuszczać. Na Mniszku są 2 spity stanowiskowe, mając sprzęt (akurat go nie zabrałem) można założyć stanowisko i zapewnić sobie asekurację.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...