Okładka

Marzysz o powitaniu Nowego Roku w bajkowej scenerii? Sylwester w górach to klasyczna propozycja, która nie wychodzi z mody. Sylwestrowa noc w plenerze wraz z kuligiem, ogniskiem i góralską kapelą to niezwykle malowniczy i klimatyczny sposób na Sylwestra. Jeśli domówki u znajomych, czy inne imprezy Ci się znudziły, postaw na wyjazd. Prozaicznym plusem wyjazdowego Sylwestra jest fakt, iż nie musisz martwić się o perfekcyjny wygląd mieszkania, ciekawe dania i rozrywki. Tylko Ty, górskie pejzaże, bliskie Ci osoby i ciepło ogniska. Zatem, w jakie miejsca warto udać się na Sylwestra w górach?

Beskid Niski - Sylwester przy kominku

Sylwester nie musi oznaczać hucznej imprezy i pokazu fajerwerków. Jeśli masz ochotę na chwilę wyciszenia, możesz skorzystać z ustronnych terenów Beskidu Niskiego i skusić się na Sylwester w góralskiej chacie, przy kominku, z dala od zgiełku miasta. Beskid Niski pozostaje jednym z wciąż nieokiełznanych, dzikich, nienaruszonych działalnością człowieka terenów. Miejsce wolne jest od wszędobylskich turystów i kolorowych stoisk z pamiątkami. To pasmo górskie oferuje dość niskie wzniesienia, idealne do zimowych wędrówek, przykładowo do sylwestrowego spaceru. Góry Beskidu Niskiego są także idealnym miejscem do rozpoczęcia narciarskiej przygody i szusowania po łagodnych stokach z całą rodziną. Do pierwszych kroków na nartach idealnie nada się Stacja Magura na wysokości 1400 m, która zdecydowanie zapewni dobrą zabawę. Stoki otoczone są gęstym zalesieniem, a ośnieżone drzewa okalające stację narciarską tworzą bajkowy klimat. Perłą Beskidu Niskiego są liczne, drewniane cerkwie i kultura łemkowska. W samym powiecie gorlickim znajdziesz aż 40 świątyń! Możesz zapoznać się z tymi unikatowymi budynkami i dziejami regionu za sprawą pomocnych kustoszy, którzy w ramach Szlaku Architektury Drewnianej opowiedzą Ci o Łemkach, ich wierze, trudnej historii okolicy oraz o dbaniu o to unikatowe dziedzictwo. Cerkwie posiadają tajemnicze wystroje wnętrz z bogato zdobionymi ikonami, które robią ogromne wrażenie. Beskid Niski to również niszowe, ale ważne na uzdrowiskowej mapie punkty. Znajdziesz tu jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce - Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój. Jest ono syntezą stylu szwajcarskiego, klasycystycznego, elementów secesji, a także form budownictwa ludowego. Oprócz leczniczych wód mineralnych, znakomicie na zdrowie i samopoczucie wpływa także klimat położonego w górach i otoczonego lasami Iwonicza. Inne uzdrowiskowe propozycje to również pobliski Rymanów Zdrój oraz Wysowa Zdrój. Sylwester z krajobrazem ośnieżonego lasu za oknem, w drewnianej chacie - chyży, przy kominku to świetny sposób na spędzenie kameralnego, klimatycznego Sylwestra.

Bieszczady - zbójnicki Sylwester z kuligiem w świetle gwiazd

Bieszczady to region cieszący się znaczną popularnością. Licznie odwiedzane latem i jesienią, zimą pozostawiają wolne szlaki, ciszę i miejsce do wytchnienia. Mimo częstych odwiedzin turystów, Bieszczady wciąż cieszą się mianem jednych z najdzikszych, najbardziej zalesionych gór w Polsce. Możesz spotkać tu żubra, łosia, czy usłyszeć wilka. Znane i lubiane Połoniny Caryńska i Wetlińska za sprawą swojego ukształtowania terenu i niewysokich wzniesień idealnie nadadzą się na zimowe spacery. Bieszczadzkie miasteczka, w których możesz się zatrzymać to Ustrzyki Górne, które znajdują się bliżej górskich szlaków, a także Ustrzyki Dolne, gdzie znajdziesz Muzeum Bieszczadzkie, czy Muzeum Młyna,w którym możesz nie tylko zwiedzać, ale napić się dobrej kawy. Odbywają się tu także warsztaty, podczas których można nauczyć się wypiekania m.in. proziaków, rogalików lub bułeczek z kaszą gryczaną. Zimą Ustrzyki Dolne to bieszczadzka stolica narciarska. Możesz szusować na stokach Gromadzynia i Lawroty. Unikalną cechą Bieszczad jest prawdziwe, ciemne niebo wolne od świateł cywilizacji. Ta kwestia może wydawać się nieco prozaiczna, ale w dobie szybkiego, miastowego życia można zapomnieć, jak wygląda rozgwieżdżone niebo za sprawą licznych świateł miast. Bieszczady to jedno z ostatnich miejsc na kontynencie, gdzie można zobaczyć ten widok. Utworzony został Park Gwiezdnego Nieba obejmujący tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz innych okolicznych parków krajobrazowych. Zadaniem Parku Gwiezdnego Nieba jest ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym. Sylwester na wzgórzach Bieszczad z lampką szampana pod rozgwieżdżonym niebem będzie unikatowym przeżyciem. Zbójnicki kulig z pochodniami po śnieżnobiałej bieszczadzkiej krainie, zwieńczony ogniskiem to również świetny element sylwestrowej zabawy w Bieszczadach.

Beskid Śląski - sportowy Sylwester

Jeśli szalejesz za sportami zimowymi i chciałbyś wkroczyć w Nowy Rok narciarskim krokiem, Sylwestrowo poleca odwiedzić Beskid Śląski. Kluczowe miejscowości regionu to Trójwieś Beskidzka, czyli Jaworzynka, Istebna i Koniaków. To urocze wsie, doskonałe na zimowy aktywny wypoczynek połączony z nutą folkloru. Jeśli lubisz narciarstwo biegowe, na Przełęczy Kubalonka znajdziesz najlepsze trasy, a góry Istebnej to sytuowane ośrodki narciarskie, takie jak Złoty Groń i Zagroń. Ogromną zaletą miejscowości Beskidu Śląskiego jest unikalny, chłodny mikroklimat, który pozwala na utrzymywanie się pokrywy śnieżnej niemalże od listopada do kwietnia. Góralskiego folkloru zaznasz przykładowo w Chacie Kawuloka, gdzie zobaczysz tradycyjne wnętrza i archaiczne sprzęty codziennego użytku. Po chacie oprowadzą Cię liczne, barwne opowieści i dźwięki pasterskich instrumentów. Jeśli lubisz folklorystyczne akcenty, możesz nawet wziąć udział w warsztatach ubijania masła, plecenia ozdób ze słomy czy heklowania. Sylwester na ustronnych, beskidzkich stokach, zwiedzanie okolicy w nartach biegowych i góralskie akcenty to ciekawy zestaw na Sylwestra.

Zainspirowany? Wybierz idealny Sylwester w górach i ciesz się niepowtarzalnym Nowym Rokiem.

Lokacja: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...