Autor: 

Buty ze skóry nubukowej i zamszowej

Buty z nubuku i zamszu, powinny być poddawane innego rodzaju impregnacji niż zwyczajne buty ze skóry licowanej i zazwyczaj regeneruje się je przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tych celów środków. Pasty do skóry licowej wykonane na bazie wody i wosku są zabronione w tym wypadku, mogą „zrujnować” efekt nubuku i zamszu, nie wspominając o trudno usuwalnych z materiału plamach.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby skutecznie chronić buty:

  1. dokładnie wyczyść buty z zabrudzeń, kierując się wskazówkami dot. obuwia ze skóry licowej, umieszczonymi w poprzednim artykule.
  2. wybierz certyfikowany środek do impregnacji skóry nubukowej lub zamszowej.
  3. rozprowadź areozol w odległości ok 5 cm., od lekko wilgotnego obuwia, upewnij się, że buty zostały dokładnie zaimpregnowane.
  4. pozwól wyschnąć butom w naturalny sposób bez użycia sztucznych źródeł ciepła: np. suszarki do włosów, które mogą je zniszczyć.
  5. 5.zamszowa szczotka będzie idealna do przywrócenia oryginalnego wyglądu butów i „podniesienia” włosków na materiale.

Buty z materiału typu Cordura

Na ogół trudniej jest wyczyścić parę butów wykonanych z tkaniny, niż skórzanych, ze względu na charakter materiału. Dlatego jeszcze ważniejsze jest unikanie ich zabrudzenia i dbanie o nie, aby zmniejszyć potrzebę skomplikowanego czyszczenia. Tkanina jest mniej trwała i delikatniejsza niż skóra. Cząsteczki brudu łatwiej wnikają w tkaninę i mają skłonności do rozkładu, buty wykonane na tkaninie, mają krótszą żywotność i czerpią ogromne korzyści z ponownej ochrony. Tkanina jest mniej trwała i delikatniejsza niż skóra. Wykonaj poniższe kroki, aby dobrze zaimpregnować buty z materiałów tekstylnych.

  1. Wyczyść buty kierując się wcześniejszymi wskazówkami dotyczącymi czyszczenia butów
  2. Wybierz rozpylacz lub aerosol specjalnie zaprojektowany do butów z materiału. Zaletą regeneratorów aerozolowych jest to, że są bardziej skoncentrowane niż spraye i łatwiejsze do zlokalizowania jako powłoka na butach, dzięki czemu masz większą kontrolę nad aplikacją specyfiku.
  3. Buty można impregnować, gdy są mokre lub suche, ale zalecamy czyszczenie i suszenie butów oraz pozostawienie ich do wyschnięcia na noc, zanim je ponownie zaimpregnujesz. Proces może być nieco dłuższy, ale pozwoli ci zobaczyć, gdzie już spryskałeś buty znacznie dokładniej, niż gdyby były mokre.
  4. Z drugiej strony, rozprowadzanie impregnatu na mokrych butach prawdopodobnie doprowadzi do lepszego uszczelnienia substancji impregnującej i będzie trwał dłużej.
  5. Po aplikacji impregnatu powinieneś pozwolić im wyschnąć, dopóki buty nie będą całkowicie wolne od wilgoci przed następnym założeniem. Twoje stopy powinny cieszyć się wodoszczelnością przez co najmniej kilka tygodni intensywnego użytkowania. Kiedy buty zaczynają wyglądać na wyeksploatowane i ponownie zniszczone, po prostu wykonaj kroki opisane powyżej, aby przywrócić im witalność.
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...