Ach, pierwsze oznaki wiosny. Cieplejsze i dłuższe dni, wypuszczające pączki drzewa i wracające ptaki.

Na górskich szlakach bez wątpienia pojawi się również błoto, nie ma znaczenia czy pośniegowe, czy spowodowane dużymi opadami deszczu. W okresie wiosennym szlaki stają się mało przyjazne dla naszego obuwia. Część z nas trafiając na błoto, próbuje je obejść wokół, poszerzając w ten sposób szlak i dewastując środowisko. Nie jest to dobra praktyka. Przygotuj się zatem, że po wiosennej wyprawie w góry, konieczne będzie wyczyszczenie butów z błota i brudu, które mogą zdewastować szwy i materiał, z którego wykonane jest obuwie. Oto jak to zrobić dobrze.

Unikaj pralki. Kuszące może być włożenie obuwia do pralki, ale lepiej tego nie robić. Rzucanie, obracanie, wirowanie, a także ciągłe moczenie mogą uszkodzić i zniekształcić buty. Dotyczy to zwłaszcza butów skórzanych. Możesz za to wypleść sznurówki i je wrzucić do pralki.

Rozpocznij czyszczenie już na szlaku. Pod koniec wędrówki odszukaj potok, kałużę lub płat śniegu. Zanurz swój ubłocony but (wciąż na stopie) w wodzie lub przeciągnij go w śniegu, usuwając błoto. Im więcej usuniesz teraz, tym łatwiejsze będzie czyszczenie w domu.

Pozwól wyschnąć obuwiu. Chociaż najlepiej jest od razu usunąć błoto jeszcze w trakcie wędrówki, jednak jeśli błoto nadal się utrzymuje na butach zostaw je na zewnątrz do wyschnięcia. Błoto będzie znacznie łatwiej usunąć gdy będzie suche. Uderzaj podeszwami jedna o drugą, a wysuszone błoto odpadnie kawałkami.

Autor: 
buty-bloto.jpg

Zmień przeznaczenie swojej starej szczoteczki do zębów. Aby dalej czyścić buty, zanurz miękką szczoteczkę w roztworze wody z dodatkiem łagodnego detergentu (może to być płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie). Wyszoruj dokładnie pozostałe ubłocone/brudne części buta.

Unikaj suszarki. Suszarka może bardziej zaszkodzić twojemu obuwiu niż pralka. Ciepło suszarki niszczy kleje używane do łączenia części butów w procesie produkcyjnym i może przyczynić się do ogólnego pogorszenia ich jakości.

Unikaj słońca. Słońce działa jak suszarka, a jego intensywne, bezpośrednie ciepło stopi również kleje. Możesz umieścić buty na zewnątrz, lecz w cieniu, wykorzystując ciepły dzień i świeże powietrze, aby przyspieszyć proces suszenia.

Użyj gazety. Aby przyspieszyć czas schnięcia, usuń wkładki i włóż gazety do butów. Przepuszczalna powierzchnia gazety pomoże odciągnąć wilgoć z buta.

Dbaj o obuwie. Aby przedłużyć żywotność wodoodpornych butów i obuwia skórzanego, używaj dedykowanych środków, aby ponownie zaimpregnować buty, wypróbuj np. impregnat do tkanin i skóry lub wosk do impregnacji skóry licowej sprawdzonej angielskiej marki Nikwax.

Tekst: Backpacker.com, Sklep Summit Katowice

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...