Okładka

W czasach, gdy rynek turystyczny jest zdominowany przez obuwie z Chin, warto zwracać uwagę na firmy, które szyją swoje wyroby w Europie, a już zwłaszcza w krajach nam najbliższych. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest czeski Prabos, znany głównie z produkcji butów trekkingowych i taktycznych. Przedstawię Wam dziś recenzję wysokich treków Prabos Socompa GTX.

Dane producenta

Na początek garść suchych faktów. Co takiego ma w sobie model Socompa?

  • Nieprzemakalna cholewka wykonana z hydrofobowej skóry welurowej o podwyższonej paroprzepuszczalności.

  • Podeszwa Vibram Winkler o zwiększonej wytrzymałości - zapewnia bezpieczeństwo nie tylko na kamienistym i mokrym podłożu.

  • Membrana Gore-Tex Performance Comfort - skuteczna bariera dla wody.

  • Odblask, który zwiększa bezpieczeństwo na szlaku.

  • Otok z PCV na całym obwodzie, który zapobiega uszkodzeniom mechanicznym.

  • Anatomicznie ukształtowana wkładka wewnętrzna z poliestru połączonego z wiskozą. Wkładka absorbuje i akumuluje w sobie wilgoć oraz zapewnia izolację cieplną.

  • Uchwyty na języku i z tyłu cholewki zwiększające komfort zakładania butów.

Autor: 
Zdjęcie od producenta

Pierwsze wrażenie

Gdy odpakowałem buty, od razu rzuciła mi się w oczy ich wielkość. Cholewka jest optycznie bardzo wysoka, a całość wygląda solidnie, choć wcale nie siermiężnie. Zmartwiła mnie na początku wąska przednia część buta, mam bowiem szeroką nogę i ciężko mi znaleźć idealnie pasujące treki. Pierwsza przymiarka przewiała jednak wszelkie wątpliwości. Zamiast ciasnoty poczułem pełen komfort, miejsca na palce i na stopę było aż nadto.

Jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wszystko do siebie pasuje, nie ma ani jednej krzywej nitki. Gumowy otok jest dodatkowo uszczelniony, dzięki czemu na szwach nie gromadzi się wilgoć. Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na mnie podeszwa Vibram Winkler. Jej wzmocnione tworzywo przywołuje mi na myśl polskie modele butów dostępne jeszcze kilkanaście lat temu, które po wielu rajdach nadal miały pod spodem prawie cały bieżnik. Prabos Socompa GTX ma niemałą szansę osiągnąć podobny efekt.

Wygoda

Kupując Model Socompa GTX trzeba mieć świadomość, że to buty wysokie i twarde. Wymagają cierpliwego rozchodzenia i przyzwyczajenia się do nietypowej cholewki. W moim przypadku nie trwało to przesadnie długo. Chrzest bojowy przeprowadziłem w święta w Górach Świętokrzyskich, kiedy to pogoda zafundowała mi błoto po kolana. Moje nogi przetrwały bez szwanku, było mi wygodnie, sucho i przyczepnie. Początkowo (głównie na postojach) odczuwałem mocno anatomiczne kształty wkładki, potem jednak stały się one dla mnie zupełnie naturalne.

Od tej pory chodzę w Socompach na wszystkie trasy i mogę z czystym sumieniem wystawić im wysoką notę. Są wybitnie uniwersalne, nadają się więc na kapryśną tegoroczną zimę, która rzuca turystów ze skrajności w skrajność. Nie muszę martwić się, że membrana przemoknie w śniegu, jednocześnie czuję się bezpiecznie na śliskim podłożu. Zaciekawiło mnie początkowo, dlaczego podeszwa ma ściętą piętę - okazało się, że takie wyprofilowanie pomaga utrzymać równowagę przy poślizgnięciu - poprzez dotykanie ziemi jak największą powierzchnią bieżnika.

Pozostaje jeszcze sprawdzić komfort termiczny w lato - podejrzewam jednak, że nie mam się tu czego obawiać.

Podeszwa buta prezentuje się imponująco.

Dodatkowe spostrzeżenia

W przypadku butów Prabosa warto zwrócić na kilka rzeczy nietypowych, które stanowią miły dodatek do obuwia. Jak już wspomniałem przy okazji danych producenta - na języku i z tyłu cholewki znajdują się uchwyty. Niby nic takiego, ale o ile łatwiej można poprawić buta bez zdejmowania grubszych rękawiczek. Cieszy też konstrukcja zaczepów na sznurówki. Wadą kilku testowanych przeze mnie butów było zawsze częste luzowanie się węzłów, w przypadku Prabosa przyłapałem się na tym, że ani razu nie zawiązywałem ponownie obuwia na trasie.

Detale...

Werdykt?

Prabos Socompa GTX to buty niemal doskonałe, które po dwóch miesiącach użytkowana wyglądają jak nowe i wcale nie mają ochoty się zniszczyć. Posiadają doskonałą podeszwę i wydajną membranę. Ich największą wadą jest twardość konstrukcji i konieczność przyzwyczajenia do sztywnego wnętrza, co nie każdej nodze uda się tak gładko.

Opisywane tu buty znajdziecie w kilku kolorach w sklepie Prabosa.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...