Autor: 

Jak przygotować się do zimowych wędrówek górskich – 9 rad dla początkujących.

1. Ubieranie się na cebulkę

Odpowiedni strój niezbędny podczas zimowej wędrówki powinien składać się z dopasowanych warstw zapewniających komfort, ma ich być wystarczająco dużo aby ogrzewać ciało podczas całej wędrówki. Można zacząć zrzucać warstwy w momencie, gdy ciało zaczyna się rozgrzewać.

Ubrania z bawełny zupełnie się do tego nie nadają, chłoną pot i zostają mokre podczas całej wędrówki, okradając ciało z całego ciepła. Warto stosować na na ocieplinię warstwy oddychające, zarówno na spodniach jak i kurtkach, co jest bardzo praktyczne podczas wędrówek w śniegu.

2. Noszenie czapek i rękawiczek

Rękawice i czapki. Rękawiczki są niezbędne do zimowych wycieczek, aby zapewnić odpowiednie krążenie w palcach. Na wycieczkę w zimnym regionie bez śniegu polar lub wełniane rękawiczki są wystarczające. Na wędrówkę w śniegu polecane są wodoodporne rękawice zaprojektowane do użytku na śniegu. Czapka lub bandana na głowie utrzyma uszy i skórę głowy w cieple chroniąc przed niskimi temperaturami i wiatrem.

3. Buty

Solidne buty ocieplane ciepłymi skarpetami, które są wystarczająco luźne, aby umożliwić krążenie w palcach są koniecznością. 2 warstwy skarpetek są zwykle wystarczające do pokonywania śniegu, 3 warstwy powinny być zarezerwowane dla ekstremalnych warunków. Należy unikać noszenia butów typu adidasy podczas zimowej wędrówki, buty będą mokre, a palce stóp wilgotne i zimne. Wodoodporne, oddychające obuwie górskie będzie odpowiednie.

4. Akcesoria

Akcesoria dodawane są sezonowo do wyposażenia, ale kluczową kwestią jest wiedza, jak ich używać.

  • apteczka podręczna
  • czołówka
  • nóż
  • gwizdek, lub jakiś inny przyrząd sygnalizacyjny
  • mapa, kompas
  • dodatkowe jedzenie i woda
  • ochraniacze (stuptuty).

5. Kompan

Wizja samotnej wędrówki może brzmieć idealnie, ale zimowa wyprawa nie jest najlepszą okazją do samotności. Najlepiej zaprosić zaufanego towarzysza na wyprawę, aby poczuć się bezpieczniej. Dodatkowym atutem będzie, jeśli kompan będzie znał się na nawigacji. Mając to na uwadze, należy się upewnić, że zapoznałeś przyjaciela z twoimi planami wycieczki, w tym z trasą, którą zamierzasz przebyć i przybliżonym czasem, kiedy wrócicie do domu

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...