Autor: 

Zobacz też pierwszą część poradnika.

Oceń ryzyko lawinowe

Zwróć uwagę przed i podczas wędrówki, i upewnij się, że masz stabilny śnieg.

Przed trekkingiem

  • Weź udział w kursie turystyki zimowej, nie ma substytutu do zajęć z instruktorem, które podniosą twoje umiejętności poruszania się zimą.
  • Sprawdź prognozę lawinową. Znajdź swój lokalny raport na komunikatorze lawinowym. Komunikat lawinowy zawiera wszelkie istotne informacje dotyczące pogody, pokrywy śnieżnej, szacunkowego zagrożenia lawinowego (obszary niebezpieczne, dodatkowe obciążenie, prawdopodobieństwo uruchomienia), oraz prognozę z prawdopodobnym rozwojem sytuacji.
  • Zacznij wcześnie. Mokry śnieg zamarza w nocy, stabilizując go, ale cieplejsze popołudnia mogą spowodować topnienie.
Autor: 
devold-mountains.jpg

Czynniki do rozważenia

Kąt nachylenia. Lawiny występują najczęściej na zboczach o nachyleniu od 25 do 50 stopni. Na zboczach o nachyleniu od 37 do 38 stopni często wstępują tzw. suche lawiny, które są odpowiedzialne za większość zgonów spowodowanych lawiną. Unikaj wędrówek na tych stokach lub pod nimi.

Autor: 
FOTA DO ART.II

Na półkuli północnej. Północne zbocza otrzymują zimą mniej słońca niż południowe zbocza. Śnieg na zimniejszych stokach jest bardziej narażony na powstawanie trwałych słabych warstw, które hamują stabilność i przyczyniają się do powstawania lawin.

Naturalne kotwice. Śnieg na stokach z mnóstwem widocznych drzew i skał jest mniej prawdopodobny do zerwania w jednym kawałku. Teren z kilkoma drzew lub wystającymi skałami? Oznacza zlokalizowane płytkie miejsce, gdzie śnieg może być niedostatecznie zakotwiczony na zboczu. Unikaj tych miejsc.

Kształt skarpy. Śnieg rozciągnięty na falistych zboczach, zwłaszcza na wypukłych jest bardziej obciążony niż na takich o płaskiej lub wklęsłej rzeźbie, co zwiększa prawdopodobieństwo lawin.

Planowanie trasy

Podstawą do przygotowania jakiejkolwiek wyprawy biegnącej poza wytyczoną trasą są informacje zaczerpnięte z komunikatu lawinowego, prognozy pogody, przewodników górskich, map topograficznych. Trzeba mieć na uwadze iż spojrzenie na tablicę z informacją o stopniu zagrożenia lawinowego nie jest wystarczające.

Komunikat lawinowy zawiera wszelkie istotne informacje dotyczące pogody, pokrywy śnieżnej, szacunkowego zagrożenia lawinowego (obszary niebezpieczne, dodatkowe obciążenia, prawdopodobieństwo uruchomienia, oraz prognozę z prawdopodobnym rozwojem sytuacji.

Alternatywny cel

Jeśli warunki na trasie nie są porównywalne z tymi, które założyłeś, to lepszym rozwiązaniem będzie wybranie innego celu wędrówki oraz bezpieczniejszej drogi, która również została wcześniej zaplanowana.

Planowanie w czasie

Jako zasadę można uznać, że 300 – 400 m/godzinę to realistyczny plan. Zawsze bierz pod uwagę elastyczny przelicznik czasu w swoich obliczeniach, rzeczywistość w górach jest zazwyczaj inna niż ta, którą zakładasz siedząc w domu. Powinieneś również doliczyć czas przeznaczony na odpoczynek +/- 1 godz.

Nigdy nie idź sam

Nawet najmniejsze wypadki mogą mieć fatalne konsekwencje

Wielkość grupy

Im mniejsza grupa, tym większa elastyczność.Grupa ośmioosobowa, uznawana jest jako maksimum.

Dynamika grupy

Zawsze działaj i myśl odpowiedzialnie, nie narażaj się na dodatkowe niebezpieczeństwo

Rozwaga

Zawsze opieraj swoje działania na najsłabszym uczestniku wyprawy.

Autor: 
informator-lawinowy_1.jpg
Autor: 
pogoda-opady.jpg

 

Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...