Okładka

Narty skiturowe to doskonały sposób, by poruszać się zimą po górach. Na podejściu nie zapadasz się śniegu po pas, a zjazdy w świeżym puchu, to czysta przyjemność. Oto kilka porad, które ułatwią ci początki.

Krok pierwszy: sprzęt

Narty z odpowiednimi wiązaniami, foki, buty i regulowane kijki bez problemu wypożyczysz w Zakopanem i dużych alpejskich ośrodkach. Na początek nie ma sensu sięgać po najlżejsze i najwęższe narty, na których pod górę będzie się szło lekko i szybko, ale w czasie zjazdu poczujesz każdą nierówność terenu, a w świeżym śniegu po prostu zapadniesz się po kolana. Najlepsze będą narty o szerokość ok. 85 mm pod butem z niewielkim rockerem w przedniej części (czyli wydłużonym wygięciem do góry), który pomoże ci w głębszym lub mokrym śniegu.

Autor: 
TG_171127_KL_MasoCorto_5997

Do wyboru masz zasadniczo dwa rodzaje wiązań. Istota działania obydwu sprowadza się do tego, że po odblokowaniu lub przestawieniu tylnej części możesz unosić pięty, a dzięki temu wygodnie podchodzić. Pierwsze przypominają typowe wiązania alpejskie i na początku będą łatwiejsze w obsłudze. Drugie posiadaj specjalne kły (piny), które wchodzą w odpowiednie zagłębienia w butach. Ich wpięcie wymaga nieco wprawy, są jednak znacznie lżejsze, a przy kolejnych podejściach zaczniesz liczyć każdy zbędny gram.

Autor: 
TG_171127_KL_MasoCorto_5776

Najważniejszym właściwością butów skiturowych (poza niską wagą) jest możliwość odchylenia górnej części do tyłu, co ułatwia podchodzenie. Oczywiście po zablokowaniu i zapięciu klamer buty te zapewniają odpowiednie wsparcie i kontrolę nad nartami.

Poruszanie się w górę po śniegu nie jest możliwe bez fok, czyli najprościej mówiąc kawałków materiału naklejanych na ślizgi na czas podejścia, które zapobiegają zjeżdżaniu w tył.

Autor: 
TG_171127_KL_MasoCorto_5750

Krok drugi: technika

Po założeniu fok, przestawieniu wiązań, odblokowaniu butów i wydłużeniu kijków możesz zmierzyć się ze swoim pierwszym podejściem. Zacznij od łagodnie unoszącego się zbocza lub szlaku. Staraj się przesuwać nartami bez odrywania ich od powierzchni śniegu lub stawiania dziobów na boki. Pamiętaj też o korzystaniu z podpórek na pięty, które ułatwiają pokonywanie stromych odcinków.

Nie podchodź w linii spadku stoku, tylko trawersuj zakosami, dzięki czemu oszczędzisz siły i unikniesz walki z ześlizgującymi się do tyłu nartami.

Krok trzeci: bezpieczeństwo

Z pewnością celem twojej pierwszej wycieczki skitourowej nie będzie od razu jeden z tatrzańskich szczytów. Idealne będzie np. podejście szlakiem narciarskim do schroniska na Hali Kondratowej i zjazd trasą narciarską. Jeżeli jednak ci się spodoba – a to niemalże pewne – zaczniesz spoglądać wyżej i dalej.

Wyruszając zimą w góry musisz mieć świadomość pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie, które pozwalają wybrać cel wypraw, ocenić warunki, zagrożenia i zaplanować odpowiednią trasę. Zimą w górach o charakterze alpejskim (a takimi są Tatry) niezbędny jest też sprzęt lawinowy, czyli detektor, sonda i składana łopatka.

Tylko taki zestaw pozwala szybko zlokalizować ofiarę wypadku i udzielić jej pomocy. Najprostszym i najszybszym sposobem, by nauczyć się ich obsługi, a także zdobyć wiedzę i umiejętności związane z zimową eksploracją gór, jest kurs lawinowy pod okiem ratowników TOPR.

Autor: 
TG_171127_KL_MasoCorto_6307

„Wiele osób zaczyna swoją tatrzańską karierę od naszych szkoleń. To, czego się na nich uczą, to doskonała postawa dla samodzielnych wypraw w góry zimą. W ten sposób unikają wielu błędów wynikających z niewiedzy i są w stanie dostosować cele wycieczek do własnych umiejętności.” – tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator akcji PZU kursylawinowe.pl.

W tej chwili w Tatrach panują doskonałe warunki skiturowe. Marzec i kwiecień to z kolei tradycyjnie „skiturowe” miesiące w Tatrach, także masz jeszcze sporo czasu na spróbowanie turystki narciarskiej!


Chcesz dowiedzieć się więcej o bezpiecznej eksploracji gór? Odwiedź:

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...