Okładka

Wąsy pokryły ci się szronem. Kręgosłup iskrzy od ciężkiego plecaka. Uda odmawiają dalszego marszu. Masz kryzys. To już 9 godzina przedzierania się przez śniegi Tatr Zachodnich. Na Starorobociańskim Wierchu zastała cię noc. Ledwo żywy schodzisz po nocy przez Ornak. Dopada Cię kryzys, nie masz sił dalej iść. Motywacja słabnie, a może bym tak siadł i odpoczął... myślisz.

W oddali pojawia się jakieś stałe ciepłe światło. Domek, cywilizacja, dym z komina. Pewnie jakieś schronisko, tak... Wygląda na to, że to Schronisko na Hali Ornak majaczy daleko, między świerkami. Łapiesz nowe siły. Zostaje już tylko godzina schodzenia. Na Iwanickiej przełęczy stwierdzasz, że dojście to już tylko formalność. 45 minut później wchodzisz do schroniska. Przyjemne ciepło, przytulne, drewniane wnętrza. Wchodzisz do dużej sali do stołowania się, a miłe panie w trymiga serwują ci schabowego z zasmażaną kapustką oraz fasolkę po bretońsku. Mało ci, zjadasz jeszcze szarlotkę i popijasz piwkiem. Odmarzasz, lodowe sople schodzą z ciebie. Poznajesz wesołych wędrowców, atmosfera jest przyjazna, każdy dzieli się swoimi wrażeniami z tego dnia, ze zmagań z górami. Panie z kuchni nie odmawiają wrzątku czy nawet cytryny, do twej herbatki z prądem do termosu. Bierzesz gorący prysznic w schludnej łazience. Wszędzie czysto i porządnie. Łapiesz klucze do przestronnego pokoju. Czeka tam czysta pościel w przytulnym wnętrzu. Jeśli starczy ci sił, zapominasz o świecie na przytulnie urządzonej świetlicy, czytasz czasopisma o górach wyciągnięte z gabloty. Ściany dekorują plakaty przypominające o wieczorkach poezji i slajdów podróżniczych. Gdzieniegdzie wiszą zdjęcia z wypraw górskich oraz stare narty oraz epokowy sprzęt turystyczny. Za oknem śnieg i wysokie świerki przypominają o dzikości gór. Hala Ornak to schronisko o zdecydowanie wyjątkowym klimacie.

Autor: 
Schronisko na Hali Ornak
Schronisko na Hali Ornak
Autor: 
przytulna świetlica
Przytulna świetlica
Autor: 
widok ze schroniska
Widok ze schroniska
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...