Okładka

Szczęśliwy posiadaczu psiej miłości, jeśli spacery po mieście to dla Ciebie mało, podróż autem lub pociągiem z psem to błahostka a od życia chcesz coś więcej „górskiego” (dla siebie i swojego psiego przyjaciela) to zapraszam do lektury tego artykułu. Jeśli jednak masz problem ze swoim pupilem na spacerze czy w podróży to odsyłam również do lektury innych artykułów z kategorii „Psie sprawy„.

Zaczniemy od przedstawienia się – nie człowieka, tylko psa – Mesi to mieszaniec owczarka niemieckiego z „czymś myśliwskim”, to „żywe srebro”, „diabeł-nie-pies”, „wyciągarka”, „szybkobieżna istota czterokończynowa”, etc. Jednym słowem psina bardzo wymagająca. Poradzenie sobie z taką istotą nie jest łatwe, szczególnie, że wybrałyśmy z Mesi góry – a tu nic nie jest łatwe (szczególnie jak się podróżuje komunikacją publiczną i to z psem!). Przejdźmy do konkretów – zanim wyruszysz z psem w góry przeczytaj uważnie i proszę skorzystaj z moich rad (są sprawdzone i wypracowane nie tylko przeze mnie, ale i innych właścicieli psów).

Etap 1 – Planowanie wycieczki

Jak wszystko w życiu – jakiś plan trzeba mieć, najlepiej kilka w razie zmiany planów.

Póki jest się w domu, i jest ciepło i przyjemnie, warto zaplanować dojazd, trasę, przejrzeć dokładnie mapę w poszukiwaniu schronisk czy potoków.

Dojazd: szczegółowe informacje w artykule pt. „Pies w podróży”

Trasa:

 • Planując dla siebie wycieczkę bierzesz pod uwagę czy dasz radę. Kiedy idziesz z psem musisz zaplanować czy Twój pies da radę. A jak nie da rady, to czy Ty dasz radę bezpiecznie przetransportować psiaka do domu.
 • Wskazówka: Planuj tak aby się dało, w razie potrzeby, zejść wcześniej do auta/pociągu/autobusu. Sprawdź przed wyjazdem czy są schroniska na trasie i czy są one PRZYJAZNE psom.
 • Gdzie mogę chodzić po górach z psem? Sprawdź tutaj jakie są miejsca przyjazne psom oraz na jakich warunkach można chodzić z psem po górach. (Wpis w budowie)

Etap 2 – Wyprawka w góry dla psa

1. Pies puszczony wolno, czy na smyczy.

Z mojej perspektywy sprawa jest prosta: pies uciekający za wszystkim w las = pies na smyczy.

W niektórych miejscach jest zakaz puszczania psów ze smyczy.

2. Szelki czy obroża?

Szelki – jest większy komfort dla psiaka. Jeśli tylko pies się z nimi zaprzyjaźnił, to warto ich używać.

Obroża – jeśli pies idąc na obroży się nie szarpie ani nie wyrywa do przodu to obroża jest ok. W przypadku psów, które są niecierpliwie, żądne wrażeń - obroża może je podduszać, kiedy się wyrwą do przodu.

Kolczatka – KOLCZATKOM MÓWIMY STANOWCZE NIE!

Dlaczego? Kolczatki używa się przy psach nieposłusznych do wypracowywania „posłuszeństwa”. Działa ona tak, że pies, który wyrwie do przodu dostaje ostry sygnał, jakim jest kolec, który się wbija w szyję. Zwierzę na taki ból reaguje lękiem, żeby poprawnie jej używać przydałoby się, żeby tylko specjalista behawioralny jej używał. A dobrzy treserzy unikają kolczatek.

3. Jaka smycz?

Na rynku jest mnóstwo smyczy, linek i akcesoriów dla psów. Na początek wystarczy zwykła smycz, stopniowo znajdziecie ze swoim psem sprzęt idealnie Wam pasujący.

Linka fajną zaletą linki jest jej długość. Kiedy chcę psa mieć blisko – skracam linkę a kiedy chce dać trochę przestrzeni, ale nie puszczać psa luzem to wydłużam. Popularne są teraz linki dynamiczne, amortyzują szarpnięcia i poprawiają komfort chodzenia i dla psa i dla człowieka. Koniec linki można przyczepić do pasa biodrowego przy plecaku lub specjalnej uprzęży. Dzięki temu uwalnia się ręce.

4. Papierologia

Podróżując z psem w Polsce należy mieć ze sobą potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Idąc z psem gdzieś blisko zamieszkania wystarczy jak pies ma breloczek od weterynarza zaświadczający o szczepieniu. Natomiast podróżując dalej potrzebna już jest książeczka zdrowia a czasami psi paszport.

5. Woda i jedzenie

 • Woda – zazwyczaj psy nie lubią butelkowanej wody ze sklepu. Dlatego najlepszą opcją wydaje się być po prostu woda z kranu, którą wystarczy nalać do czystej butelki np. 1,5 litrowej. Jeśli macie wodę chlorowaną to warto na chwilę butelkę odstawić i dopiero zakręcić.
 • Miska – wystarczy zwykła, mała miska plastikowa. Dobrze, żeby to była albo miska dla psa albo dopuszczona do kontaktu z żywnością.
 • Jedzenie – najlepiej się sprawdza sucha karma. Natomiast to co wybierzecie zależy od miejsca gdzie będziecie. Chodząc dłużej z plecakiem uciążliwe byłoby karmienie psa świeżym mięsem. Dlatego trzeba wszystko dostosować do warunków na miejscu.

6. Psia apteczka

Czy ktoś z Was umie udzielić psu pierwszej pomocy? To zagadnienie dopiero zaczyna być popularne wśród właścicieli psów i niestety większość z nich nie ma pojęcia jak pomóc psu, kiedy coś się stanie.

W górskiej psiej apteczce nie ma leków, to maksymalnie minimalne wyposażenie, które nam ma zapewnić szczęśliwą wycieczkę.

Psia apteczka:

 1. Bandaże, kompresy – są potrzebne w każdej postaci. Zazwyczaj w górach pies może się skaleczyć w łapy. Zatem w przypadku niewymagających interwencji weterynarza skaleczeń sami bandażujemy łapy, tak aby pies mógł zejść.
 2. Jodyna – to środek odkażający. Można zrezygnować z niej i po prostu pozwolić swojemu psu wylizać ranę. W ślinie psa znajduje się mnóstwo substancji bakteriobójczych a nie każdy pies da sobie zalać ranę jodyną.
 3. Sól fizjologiczna – „łagodniejsza” wersja odkażania niż jodyna
 4. Hipoalergiczny krem na łapy – są specjalne kremy dla psów, w zależności od pory roku są kremy na zimę, na lato, na podrażnienia od żwiru czy asfaltu. Najlepiej jest jednak przyzwyczaić psa do innego, niż ma na co dzień, podłoża. W lesie gdzie jest miękka ściółka, spadły liście czy na łące nie będzie problemu. Problematyczne jest podłoże asfaltowe, żwir oraz skały szczególnie latem, kiedy dodatkowo działa temperatura.

7. Psi plecak

Tak, są specjalne plecaki dla psów. A wszystko po to, żeby pies sobie też swoje nosił. Najlepsze plecaki to typu "bukłak", czyli plecak ma dwie kieszenie, które znajdują się po bokach psa. Dzięki temu kręgosłup jest wolny. Bardzo ważne! Niech ten plecak będzie wypełniony symbolicznie – np. trochę smakołyków, lekka szczotka, zabawka, woreczki na odchody. Waga takiego plecaka powinna być nieuciążliwa i będzie zależała od wagi psa. Teoretycznie im większy tym większa możliwa waga plecaka, ale są osobniki wrażliwe i zawsze trzeba mieć na względzie dobro swojego psa. Na około 25 – 30 kg owczarka taka waga to około 0,3 – 0,5 kg. Po co zatem plecak jak nie powinno się do niego za dużo dawać? To już część psiej psychologii – np. dla mojego psa taki plecak to obietnica wycieczki. Kiedy pakuję go ona już wie, że jedziemy w góry i że będzie fajnie.


Wyprawka dla psa w góry:

 1. szelki,
 2. smycz,
 3. kaganiec,
 4. książeczka zdrowia (a w niej zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie),
 5. woda,
 6. jedzenie (najlepsze są chrupki, przekąski, gryzaki),
 7. psia apteczka (przykładowy skład: bandaże, bandaże elastyczne, kompresy, jodyna, hipoalergiczny krem na łapy, sól fizjologiczna)
 8. psi plecak (opcjonalnie, a w nim przekąska dla psa, miska, zabawka, szczotka do sierści, woreczki na psie odchody),
 9. koc i/lub ręcznik,

8. Czy potrzebuję kaganiec dla mojego psa?

Jadąc komunikacją publiczną, tak. Kaganiec jest obowiązkowy np. podczas jazdy pociągiem.

9. Po co koc albo ręcznik?

Czasem trzeba psiaka wytrzeć, wyczyścić łapy. Koc zastępuje legowisko, żeby psina miała większy komfort.


To już wszystko co potrzebne Twojemu psiakowi do przeżycia z Tobą w górach. Teraz najważniejsze to mile spędzić czas!

Autorka: Joanna Opyrchał

Przewodnik górski (beskidzki) oraz mgr inż. zootechniki

Prywatnie: szczęśliwa posiadaczka suczki w typie owczarka Mesi

Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...