Buty firmy Chiruca, a konkretnie model Somiedo GTX, miałam na sobie podczas kilku wypraw: w Tatry, w Góry Kamienne, a w także niższe rejony czeskiego Maloskalska. Swój pierwszy test przeszły w zmiennych warunkach pogodowych, kolejne już w deszczowe dni. I zdały je wszystkie na piątkę.

Buty po kilku większych wyprawach

Tatry były pierwszą poważniejszą wyprawą butów Somiedo GTX. Dokładniej mówiąc: pierwszą, a jak wiadomo zakładanie nowych butów zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem. Tego dnia dopasowywały się do kostki, więc podczas podejścia i zejścia czułam lekką niewygodę, ale z końcem dnia uczucie to minęło. Drugiego dnia poczułam jakie moje nowe buty są lekkie i prawie wbiegłam po skalistych schodach na ponaddwutysięcznik (biegam kilka razy w tygodniu, a więc nie jest to żadna metafora).

Jeśli chodzi o warunki pogodowe w Tatrach, to było słonecznie w dolnych partiach, zimno i pochmurnie w wyższych, ale bez opadów. W takich warunkach buty spisały się wyśmienicie. Jedyny minus był taki, że chodząc po skałach, lekko zatarłam przody butów (ale to raczej nie minus, a rzeczywistość). Ocena: piątka

Chiruca Somiedo GTX - detale

W Górach Kamiennych odbył się drugi test treków Chiruca Somiedo GTX. Tym razem teren był raczej płaski, bez wysokich traw, trasa krótka, a pogoda nie zachęcała do wędrówki. Krótko mówiąc: dużo błota i przelotny deszcz. W takich warunkach nie miałam nawet cienia obaw, że buty przemokną. Pomimo tego, że nie zdążyłam ich wcześniej zaimpregnować. Ocena: zdecydowana piątka

Podeszwa butów

Ostatnia wyprawa, o której chcę napisać, to strasznie deszczowy weekend w Małej Skale w Czechach. Góry nie były wysokie, ale trawa już tak. Kałuże także do najpłytszych nie należały. Po całym dniu brnięcia w niewygodniej mżawce, i obawy że przemokną mi buty (a tego uczucia najbardziej ze wszystkich nie lubię), okazało się, że są w środku suche. Odrobinę przemokła tylko ta wierzchnia część, ale przyczyną był głównie brak stuptutów. Warto wspomnieć, że mimo całego dnia spędzonego w trekach Chiruca Somiedo GTX, moje stopy prawie wcale nie były zmęczone. Ocena: pięć z minusem (za brak pewności, że buty pozostaną suche).

Buty miały jeszcze jeden test – we Wrocławiu w podadtrzydziestostopniowym upale. Cóż mogę napisać... było gorąco. Ale na takie temperatury w środku miasta polecam raczej sandały :)

Jestem przekonana, że z czystym sumieniem mogę polecić treki Chiruca Somiedo GTX. Są niezwykle lekkie, nieprzemakalne i szybko dopasowują się do stopy. Można je kupić już od ok. 479 zł.

Dane techniczne

Autor: 
Chiruca Somiedo GTX
Zdjęcie od producenta

Większy komfort z każdym krokiem, lepsza kondycja każdego dnia. Najważniejsza rzeczą w przemierzaniu codziennych ścieżek jest wiedza jak czerpać z tego prawdziwą przyjemność. Rodzina butów Hiking jest synonimem słowa „wszechstronność”. To pełna paleta górskich butów z podeszwą poliuretanową o podwyższonej gęstości, które stawią czoła każdej drodze.

  • Zakres rozmiarów: 36-47
  • Cholewka: Hydrofobowy Nubuck oraz Cordura® 
  • Podeszwa: Xtra - dwuwarstwowy poliuretan 
  • Membrana: Gore-Tex® Performance Comfort
  • Waga: 637g
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...