Autor: 

Zachęcam do zapoznania się z moimi wrażeniami z użytkowania plecaka Plume40 marki Rockland otrzymanego od firmy Raven. Jest przeznaczony na kilkudniowe wyprawy i posiada wygodny system wentylacji pleców.

Plecak miałam na sobie podczas trzydniowej, wiosennej wycieczki w bardzo zmiennych warunkach pogodowych (słońce, śnieg). Bez problemu pomieścił cały trzydniowy turystyczny ekwipunek, a wręcz zostało jeszcze sporo miejsca. Plecak jest niesamowicie lekki i zapobiega potliwości pleców. Mimo obaw o przemoczenie podczas wędrówki w gęstej śnieżycy, plecak pozostał suchy.

Specyfikacja producenta

Autor: 
Plecak Rockland Plume 40
Plecak Rockland Plume 40

Na stronie producenta czytamy:

Plume 40 to świetna propozycja na kilkudniowe, plenerowe wypady - również przy ingerencji deszczu, nadmiaru słońca czy ujemnych temperatur. Jest lekki i wodoodporny, ponadto jego konstrukcja, oparta na systemie wentylacji A-2 AIR-SYSTEM, który, w połączeniu z siateczkowanym panelem tylnym, zapobiega nadmiernej potliwości pleców.

  • Plecak składa się z komory głównej oraz kieszeni: jednej dużej z przodu, kieszeni bocznych, kieszeni na kominie oraz kieszeni dolnej, w której znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy.
  • Panel tylni został usztywniony, co znacząco wpływa na komfort użytkowania.
  • Zarówno pas biodrowy, jak i piersiowy są regulowane.
  • Na przednim panelu znajdują się szlufki, które umożliwiają przypięcie akcesoriów.
  • Plecak kompatybilny z systemem hydratacyjnym HYDRO®.
  • Wymiary: 62x32x25 cm
  • Waga: 1,6 kg
  • Pojemność: 40 l
  • Materiał: lekki nylon Ripstop z powłoką PU (poliuretan), wodoodporny

Moje wrażenia

Jakość

Kiedy po raz pierwszy spojrzałam na plecak, materiał nie zrobił na mnie dobrego wrażenia. Bardzo szybko okazało się, że się myliłam - plecak po prostu ma być lekki, a szwy nie zachowują się podejrzanie pomimo dużego naprężenia (wewnątrz spakowany był śpiwór nie najmniejszych rozmiarów). Materiał okazał się wodoodporny podczas śnieżycy - w przypadku deszczu wodoodporność zapewnia umieszczony w dolnej kieszeni pokrowiec. Słabym punktem plecaka są boczne kieszenie - materiał wygląda kiepsko, a przy dużym wypełnieniu plecaka trudno zmieścić w nich większą butelkę wody. Na mniejsze przedmioty: batoniki, parasol itp. boczne kieszenie są odpowiednie. System kompresji jest dość nietypowy i obawiam się, że sznurki mogą się szybko przetrzeć.

Autor: 
System kompresyjny
System kompresyjny

Komory, troki i szlufki

Plecak składa się komory głównej, która po całkowitej dekompresji plecaka jest w stanie pomieścić kilkudniowy ekwipunek. W kominie znajdują się 2 kieszenie na mniejsze akcesoria: jedna na zewnątrz, a druga wewnątrz - nadaje się na dokumenty i inne ważne przedmioty. Z przodu plecaka znajduje się siatkowa kieszeń, która przy dobrej pogodzie jest dobrym miejscem na mapę. Poza tym, plecak posiada wspomniane wcześniej boczne kieszenie oraz dolną kieszeń z pokrowcem. Podczas pakowania zabrakło miejsca na zewnątrz, gdzie mogłabym przytroczyć karimatę. 2 szlufki służące do przyczepiania dodatkowych przedmiotów sprawdzą się w przypadku lekkich i małych rzeczy (stuptuty).

Noszenie plecaka

Plecak jest wygodny. System wentylacji zapewnia komfort podczas wymagających wysiłku podejść, a plecy pozostają suche. System do regulacji pasów piersiowych jest dość nietypowy i może nie przypaść do gustu tradycjonalistom, ale ja mam nadzieję, że jeszcze długo posłuży. Jedyne, czego brakowałoby mi w przypadku noszenia ciężkiego plecaka Plume40, to porządny pas biodrowy - nie pasek, ale konstrukcja, która przeniesie ciężar na całe biodra. Ale że 40 to nie litraż na długie wyprawy, to ciężarów raczej nie będziemy do plecaka ładować.

Autor: 
Tył plecaka
Tył plecaka

Podsumowanie

Ogólne wrażenie z pakowania i wędrówki z plecakiem Plume40 jest bardzo dobre, zwłaszcza że plecak kupić można w konkurencyjnej cenie 200-300 zł (zajrzyjcie na Ceneo i Cenerię). Było wygodnie, sucho i lekko. Jak na tą półkę cenową, nie mogłabym wymagać więcej od testowanego sprzętu. Polecam go wszystkim, którzy szukają  wygodnego plecaka na kilkudniowe wyprawy w dobrej cenie.

Tagi: 
Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...