W ostatnich dniach otrzymałem do recenzji przedpremierową wersję książki "Poza trasą" autorstwa Rafała Urbanelisa. Jest to wyjątkowy reportaż podróżniczy napisany przez człowieka z pasją. Ambitna opowieść z bardzo nietypowym spojrzeniem na sporty zimowe. Już niedługo "Poza trasą" trafi na półki księgarni, ja zaś spróbuję zaostrzyć apetyt wszystkim miłośnikom zimy w górach.

Do książki podszedłem z pewną rezerwą. Miałem dwie główne obawy. Po pierwsze sam nie uprawiam narciarstwa z prawdziwego zdarzenia – bałem się więc, że tematyka sportów zimowych specjalnie mnie nie zaciekawi. Po drugie – nie darzę wielką sympatią zbiorów luźnych opowieści, zamiast tego wolę coś bardziej uporządkowanego i składającego się w logiczną całość. Koniec końców okazało się, że niepotrzebnie snułem czarne myśli. Autorowi udało się napisać książkę dosłownie dla każdego. Jej epicentrum nie jest wcale sprzęt, technika jazdy lub chwalenie się ekstremalnymi przygodami. W samym środku zainteresowania są ludzie. Rafał Urbanelis opowiada o ciekawych osobistościach, które poznał na drodze swojego życia. O przyjaźniach zawartych w górach, o zaufaniu, o wspólnym przeżywaniu kolejnych zastrzyków adrenaliny...

Przeczytacie tu o szczytach Tienszan, bezdrożach Alaski, śniegach Hokkaido, pejzażach Gruzji, niespodziankach skrywanych przez Laponię... Poznacie gruzińskiego kelnera – Tato, kirgiskiego Holendra – André, pioniera masywu Chugach – Theo, Chilijczyka – Javiera... Dowiecie się czym jest heliskiing i jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia na Spitsbergenie... Z pewnością będziecie bogatsi o mnóstwo przemyśleń na temat pasji i miłości do gór.

Okładka książki "Poza trasą"

Wszystkie rozdziały łączą się w jedną logiczną całość - autobiografię autora, którą odkrywamy kawałek po kawałku. Warto wspomnieć, że książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza zawiera wspomniane już historie z życia Rafała Urbanelisa i jego przyjaciół. Druga część to praktyczny przewodnik dla osób zainteresowanych podróżowaniem i narciarstwem, zilustrowany licznymi zdjęciami. Taki układ treści to strzał w dziesiątkę, nie każdy przecież ma potrzebę czytania technicznych szczegółów dotyczących logistyki i techniki jazdy.

Reasumując – jeśli lubicie literaturę podróżniczą – książka "Poza trasą" będzie dla Was świetną lekturą. Nie musicie być narciarzami, wymagana jest tylko choćby najmniejsza pasja do podróży i wędrówek :-). Premiera już 15. lutego!

Gdzie kupić książkę najtaniej? Jak skorzystać ze specjalnego rabatu dla naszych czytelników? Wszystko to znajdziecie na tej stronie.

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...