Autor: 

Niepowtarzalne, majestatyczne, piękne - góry do ulubiony cel podróży wielu miłośników natury i spokojnej aktywności. Nasz kraj ma pod tym względem naprawdę wiele do zaoferowania - majestatyczne Tatry, dzikie i tajemnicze Bieszczady, urokliwe i spokojne Beskidy czy wyciszające Sudety to tylko niektóre z pasm górskich, którymi szczycą się Polacy. Zanim jednak wybierzesz się w góry, dobrze wszystko zaplanuj - odpowiednie planowanie jest niezbędne, jeśli chcesz w pełni skorzystać z urlopowego wypoczynku.

Czym i którędy pojechać?

Jeśli planujesz stacjonować np. w hotelu i z jednego miejsca wyruszać na różne szlaki, najwygodniej będzie pojechać w góry samochodem. Jeśli jednak nie masz możliwości dotrzeć na miejsce autem, wybierz lokalizację położoną blisko stacji kolejowej lub przystanku autobusowego. Obecnie oferta przewoźników jest tak szeroka, że bez problemu znajdziesz dogodne połączenie. Na stronie Goeuro znajdziesz wszelkie informacje o połączeniach kolejowych, autokarowych, a nawet samolotowych. Pociąg lub autokar to najlepsza alternatywa, jeśli planujesz podróżowanie po górach z plecakiem "od schroniska do schroniska" - unikniesz dzięki temu dylematu, gdzie na kilka lub więcej dni zostawić samochód.

Co wziąć?

Podstawą komfortowych wędrówek po górach jest odpowiednie ubranie. Warto zainwestować w specjalistyczną odzież - chroniącą przed chłodem i wiatrem, a zarazem przepuszczającą powietrze. Jednak najważniejsze jest dobre obuwie - trampki, klapki i szpilki lepiej zostaw w domu. Wygodne, wysokiej jakości buty przeznaczone do chodzenia po górach to nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo na szlaku. Pamiętaj też o apteczce. Obowiązkowo muszą się w niej znaleźć plastry i coś do dezynfekcji. Nie zapomnij też o kremie z filtrem i mokrych chusteczkach. Oczywiście żadna wycieczka w góry się nie uda bez dobrej mapy z oznaczonymi szlakami. Jeśli wolisz nowoczesne rozwiązania, skorzystaj z portali takich jak np. mapa-turystyczna.pl - pamiętaj jednak, że smartfon w górach nie zawsze będzie mieć zasięg, na wszelki wypadek więc weź ze sobą także tradycyjną mapę.

W co to wszystko spakować?

Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia górskiego podróżnika jest praktyczny i wygodny plecak. Powinien pomieścić m.in. prowiant i napoje, a także kurtkę przeciwdeszczową i polar. Dobrze, aby plecak miał regulowane paski - szczególnie, jeśli wraz z towarzyszem podróży będziecie go nosić na zmianę. Niektórzy postanowili też wyposażyć się w kijki trekingowe - stanowią one pewne ułatwienie w poruszaniu się po szlaku i odciążenie dla nóg. Zanim wyruszysz w pierwszą podróż z kijkami, skorzystaj np. z internetowego szkolenia - przed pierwszym wyjazdem warto nauczyć się techniki chodzenia z kijkami.

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...