Autor: 

Giewont – dumnie górujący nad Zakopanem jest celem wielu turystów – i tych „starych wyjadaczy” i tych zupełnie nowych. Długo można by się zastanawiać, czemu zawdzięcza on swą popularność, przecież to góra jak każda inna. A jednak, gdy ktoś jedzie w Tatry po raz pierwszy to jego celem jest Giewont.

Autor: 
Giewont.
Giewont.

Ogólnie o Giewoncie

Uroku tej górze nie można odmówić. Czy latem czy zimą Giewont jest niezwykle piękny i z każdej strony możemy go poznać od nowa. Zawsze nas zachwyca, gdy słońce oświetla jego wszystkie krągłości – wspaniały widok, może nawet trochę groźny.

Giewont położony jest nad Doliną Małej Łąki, Doliną Strążyską i Halą Kondratową. Masyw góry utożsamiany z legendarnym "Śpiącym Rycerzem", który ma się obudzić, gdy przyjdzie czas walki o Polskę.

Pamiątkowy Krzyż

To, co Giewont czyni charakterystycznym to 17,5 metrowy metalowy krzyż na jego szczycie (z czego 2,5 metra umieszczone jest w skałach). Wznosi się on tam od 19 sierpnia 1901 roku. Został tam zamontowany przez parafian Zakopanego na pamiątkę 1900 rocznicy Jezusa Chrystusa.

Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: Jesu Christo Deo, restituta per ipsum salutis MCM, co w tłumaczeniu znaczy Jezusowi Chrystusowi Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia.

Autor: 
Krzyż na Giewoncie.
Krzyż na Giewoncie.

Krzyż na Giewoncie stanowi obiekt pielgrzymek religijnych, warto jednak pamiętać, że przebywanie obok krzyża w czasie burzy jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ ściąga on pioruny. Największy wypadek zdarzył się 19 sierpnia 1937 r., kiedy to podczas pielgrzymki w wyniku uderzenia piorunem zginęły 4 osoby, a 13 zostało porażonych.

Czarne chmury nad Giewontem

Niestety Giewont jest tak samo popularny jak niebezpieczny. Nie jest to „trudna” góra, a mimo to Giewont jest rekordzistą pod względem wypadków śmiertelnych w Tatrach.

Część z tych wypadków można przypisać zwykłej głupocie. Nieodpowiednie obuwie, późna pora, wychodzenie w niepogodę. Takie sytuacje spotykamy nie tylko na Giewoncie, ale tylu wędrujących japonek nie wiedziałam nigdzie.

Autor: 
Przed burzą.
Przed burzą.

Skracanie drogi również nie wróży nic dobrego. Wielu próbowało schodzić z Giewontu przez Żleb Kirkora, co jednak nie kończyło się dobrze.

Obok Nosala i Świnicy Giewont był często wybierany na miejsce gdzie ludzie kończyli swoje życie.

Którędy najlepiej na Giewont?

Na Giewont możemy wyruszyć z Kuźnic, Doliny Strążyskiej lub Doliny Małej Łąki i każda z tych tras ma swoich zwolenników.

Turyści najczęściej wybierają drogę z Kuźnic przez słynne piekiełko. Mimo swej nazwy piekiełko jest chyba najmniej męczącą drogą na Śpiącego Rycerza. Droga nie jest zbyt stroma, choć miejscami niewygodna.

Szlaki na szczyt

Należy pamiętać, że szlak prowadzący na wierzchołek Giewontu jest jednokierunkowy. Jest to niewątpliwie małe usprawnienie ruchu, jako że w sezonie letnim na Giewont prowadzą niebotyczne kolejki. W tym miejscu można też wspomnieć, że by tych kolejek uniknąć należy wędrówkę rozpocząć bardzo wczesnym rankiem. Zarówno wejście, jak i zejście znakowanym szlakiem na sam szczyt „Śpiącego Rycerza" nie powinno sprawić dużego problemu nawet mniej doświadczonym turystom.

Podsumowując Giewont jest górą, którą niewątpliwie warto zdobyć. Rozciągają się stąd piękne widoki, a gdy jesteśmy tutaj wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie ma tłumów panuje tutaj niczym niezmącony spokój.

Odwiedź nasz portal: naTatry.pl

Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...