Czy wiecie, że największy wygasły wulkan Europy leży na Słowacji? Dla mnie było wielką niespodzianką, że coś tak niezwykłego i interesującego znajduje się tak blisko mojego domu. Obecna nazwa tego wulkanu to Polana.

Góry Polana

Polana to niewielkie góry malowniczo pokryte lasami, polanami, polami uprawnymi i uroczymi wioskami. Dzielą się na część górską i przedgórze, które nazwaliśmy Słowacką Toskanią. Najwyższym szczytem pasma jest Polana mająca 1458 m n.p.m. Przez grzbiety i doliny masywu wiedzie wiele znakowanych szlaków turystycznych dzięki czemu góry mogą być celem kilkudniowej wędrówki. Mapy regionu można kupić w większych miejscowościach takich jak Bańska Bystrzyca czy Zwoleń.

"Słowacka Toskania"

Góry Polana są prawdziwą geologiczną ciekawostką. Kiedyś stanowiły wysoki na ponad 2500 m n.p.m. stratowulkan, który z czasem eksplodował niszcząc w ten sposób samego siebie. Taka forma terenu nazywana jest kalderą. Obecnie można tu znaleźć ciekawe skały jak na przykład andezyty i tufy (skonsolidowany pył wulkaniczny) oraz niezwykłe formacje skalne. Pasmo górskie jest objęte obszarem chronionego krajobrazu.

Skałki o genezie wulkanicznej

U podnóży Polany leży miasto Detva znane ze swojego barwnego folkloru. Jest ono centrum produkcji słynnego słowackiego instrumentu muzycznego fujary - pasterskiego fletu o prawdziwie unikalnym kształcie. Fujary można zobaczyć w muzeum w Detvie lub podczas jednego z odbywających się tutaj festiwali folklorystycznych. Część imprez ma międzynarodowy charakter.

Muzykant grający na fujarze

Detva jest również znana z rzeźbionych i malowanych drewnianych krzyży, które są dekoracją nagrobków na miejscowym cmentarzu lub stoją jako kapliczki przydrożne. Ich widok wielu osobom może być znany – krzyże z Detvy zdobią również Symboliczny Cmentarz pod Osterwą w Tatrach Słowackich.

Istnieje jeszcze jedno (co najmniej!) ciekawe miejsce, położone w sąsiedztwie Polany. Jest to drewniany kościół protestancki z XIX wieku znajdujący się w miejscowości Hronsek. Jego drewniana konstrukcja o surowym wnętrzu może pomieścić nawet 1100 wiernych. Budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Góry Polana znajdują się niecałe dwie godziny drogi od przekroczenia granicy polsko-słowackiej. Może jest to ciekawa propozycja na spędzenie weekendu w górach?

Tekst: Monika

Podpolanie
W Górach Polana

 

Kategorie: 
Wczytuję...
Wczytuję...

Czy wiesz, że...

W portalu Góry i Ludzie również Ty możesz zostać autorem artykułów, które przeczytają tysiące Internautów! Już dziś zarejestruj się i zacznij bezpłatnie dodawać swoje treści. To doskonała reklama dla Ciebie i Twoich górskich dokonań. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodaj własny artykuł

Już dziś zarejestruj się i dodawaj własne artykuły dla tysięcy czytelników portalu!

Chcę zostać autorem!

Wczytuję...